Connect with us

Mehmet Küntüşlü: Altyapı ve Milli Takım Üzerine

Samsun Canik Belediye Spor Kulübü’nün antrenörlerinden Mehmet Küntüşlü, Facebook sayfamıza gönderdiği yazıyı hiçbir değişiklik yapmadan sizlerle paylaşıyoruz.

İşte Küntüşlü’nün yazısı;

-Antrenör eğitim ve gelişimi en az iki yılda bir zorunlu ve bölgesel olmalı, turistik pahalı yerlerdeki seminerler sorgulanmalı “Denklik” ve vize sistemi yeniden gözden geçirilmeli.

-Liyakat ve işinin ehli olması, yaptığı Türkiye dereceleri, kazandırdığı oyuncu sayısı dikkate alınarak, ahbap-çavuş ilişkilerini bir tarafa bırakıp “Bölgesel milli takım koordinatörlüğü” oluşturulmalı, antrenör, nitelikli oyuncu seçimi ve yetiştirilmesindeki aksaklıklar giderilmeli..

-Antrenörün özlük hakları sağlanmalı, sosyal güvenlik, sendika, dernek vs zorunlu hale getirilmeli..

-Basketbolun tohumlarının atıldığı Minikler şenliği, küçük il ve ilçelere heyecan veren altyapıya rehber olan Bölgesel lig, U 13-14 gibi altyapının temeli olan kategorilerde yurtiçi failiyetlerin durdurulması tekrar gözden geçirilmeli, olmadı bölgesel turnuvalar düzenlenmeli.

-İlkokullarda branşlaşmaya geçilmeli, Beden eğitimi öğretmeni görevlendirilmeli, atletizm basketbol gibi branşlar özendirilmeli sayı çoğaltılmalı ..

-Bölgesel ligde yaş sınırlaması getirilmeli..

-Anadolu mutlak işin içine sokulmalı, buralarda çalışanların fikirlerine başvurulmalı, Anadoludan antrenör ve milli oyuncu çıkmamasınin nedenleri sorgulanmalı ..

-TEOG yüzünden parçalanan çocukları Ispanya Letonya gibi, bir araya getirecek, eğitim ve basketbolu birlikte yürütecek çözümler bulunmalı, özel okullar devreye sokulmalı.

-Okullarda pedagojik formasyonu olan fahri antrenörlere egzersiz karşılığı takım çalıştirma hakkı verilmeli bunun için yasal mevzuat halledilmeli ; egzersiz yapan Beden eğitimi öğretmeni denetlemeli ve takım çıkarma zorunluluğu getirilmeli.

-Milli takıma oyuncu veren genç Beden eğitimi öğretmenleri desteklemeli, milli takımlarda asistan coach olarak görevlendirilmeli atanma şansı verilmeli ..

-Milliye ve üst liglere oyuncu gönderen antrenöre yetiştirme bedeli ve her transferde fed.belirleyeceği bir bedel altyapı antrenörüne ödenmeli ve otomasyona bağlanmalı.

-Güç kuvvet ve koordinasyon için mutlak iyi beslenebilme yolu açılmalı, teşvik sistemi devreye sokulmalı.

-Emek hırsızlarının bir şekilde oyuncu çalmalarini engelleyecek tedbirler alınmalı, menejerlik baskı ve yaptırımları kontrol altında alınmalı.

-Kulüpler basketbol şubesi açmak için özendirilmeli rekabet yaratılmalı ama açılan spor okullarıda dahil denetlemeli.

-Altyapı ve üst yapı antrenörü kategorik olarak ayrılmalı pedagojik formasyonu olan en iyi antrenörler küçük takımları çalıştırmalı, emeğinin karşılığı verilmeli sözleşme zorunluluğu getirilmeli, insani davranışlar sergilemeyen antrenörler uzaklaştırılmalı.

-Kulüp-HEM işbirliği ile açılan kurslarda takım çıkarma zorunluluğu getirilmeli, denetlemeli “çalışan” ile bu işi para kazanmak için yapanlar mutlak ayırt edilmeli, özendirilmeli.

-Üst liglerde takımları olan kulüpler altyapıya destek için bir havuz oluşturmalı, antrenör de dahil olmak üzere her oyuncunun transfer, maaş ve primlerinden cüzi bir ödenek aktarılmalı.

-Ve en önemlisi bu işe gönül vermiş gecesini gündüzünü bu çocukların gelişimine adamış insanları bir araya getirip düşüncelerini almak. Inaniyorum çok güzel fikirlerle ortaya çıkacaktır.

Aklın yolu bir. Kabul eder, etmezsiniz nacizane düşüncelerimi paylaştım saygılarımla .

Mehmet Küntüşlü
Canik Belediyespor alt yapı antrenörü

Daha Fazla Haber