Connect with us

Fatih Osmanlı: Yetiştirdiğimiz Oyuncularla Büyümek İstiyoruz

ÖZEL RÖPORTAJ | Antalya basketbolunun yükselen değerlerinden Antalya Osmanlı Gençlik Spor Kulübü’nün kurucusu Fatih Osmanlı sorularımızı yanıtladı.

Kısa sürede iyi bir konuma geldiklerinden bahseden Osmanlı yetiştirecekleri genç oyuncularla ilerlemek istediklerini belirtti. Fatih Osmanlı ayrıca sosyal sorumluluk projelerinin de devam edeceğini söyledi.

***

-Öncelikle bize biraz kendinizi tanıtabilir misiniz?

Adım Fatih Osmanlı, 1969 Ankara doğumluyum. Evliyim ve 3 çocuğum var..New York Eyalet Üniversitesi mezunuyum. İngilizce ve Almanca biliyorum. Sunexpress ve Emirates hava yollarında kaptan pilot olarak görev yaptıktan sonra hali hazırda THY’de öğretmen kaptan pilot ve Boeing’de kontrol ve test pilotuyum. Basketbola Amerika’da NBA ile ilgi duymaya başlamıştım. Ancak oğlumun bu sporu seçmesi ve eşiminde ona destek olmak için basketbol antrenörü olmasının ardından ailemizin önemli bir ortak paydası haline geldi.

Çocukları çok sevdiğim için özellikle de Antalya’da basketbolun gerilediğini düşündüğümden bir kulüp kurarak elimden geldiğince bir fayda sağlamak istedim. Kulüple beraber salonumuzu da yaptırdık. Spor salonumuzu özellikle otistik çocuklar eğitim merkezinin bahçesine yaptık.. Servis aracımızı aldık ve kolları sıvadık. Bugün 200’e yakın sporcuyla daha 2. sezonumuzda geleceğe güvenle bakmaya başladık. Ayaklarımız yere basarak ve kalıcı olarak daha uzun yıllar basketbola hizmet etmeyi sürdürmek istiyoruz ve planlarımızı buna göre yaptık. Tüm bunların ötesinde en çok önemsediğim konu otizmli ve zihinsel engelli çocuklarımıza ve ailelerine yaşamlarını güzelleştirebilmek adına bir nebze de olsa katkı sağlayabilmek için onlara spor yaptırabilme olanağı vermek. Eşim Çiğdem Osmanlı’nın Dubai’de çalıştığım yıllarda bu çocuklara öğretmenlik yapması bize ilham kaynağı oldu. Sadece otizmli ve zihinsel engelli çocuklarımızdan kurulu bir basketbol takımımız var. İnsan olmak başkalarına yararlı olmayı gerektirir. Bu düşünce ile bu konuda da birçok projemiz var ve onları da tek tek hayata geçireceğiz..

antalyaosmanliotizmu14

“GURURLANDIĞIMIZ BİR SOSYAL SORUMLULUK PROJEMİZ VAR”

-Antalya Osmanlı 2014 yılında kuruldu. Şu anda geldiği noktayı nasıl buluyorsunuz? Ayrıca yeni sezondaki hedeflerinizden bahsedebilir misiniz?

Kulübümüz 2014 yılının sonunda kurulduğu için müsabakalara 2015-2016 yılında katıldık. İlk sezon tanıma ve tanınma ile geçti diyebiliriz. Bu sezon başında ciddi bir planlama yaptık. A takım oluşturup EBBL’ye müracaat ettik. Antalya’daki yetenekli gençler ile yola çıkıyoruz. U 18 ve U 16’da aynı takımla mücadele edeceğiz. 2001 doğumlu gençlerle oluşan bu takımımız her iki kategoride de yenilgisiz devam ediyor. U 14 takımımız TEOG sebebiyle hızlandırılmış maçlarda grubunda ve final grubu ilk devresinde yenilgisiz birinciliğin en büyük adayı.. U 13 takımımız da maçlarına yeni başlıyor ve onlar da iddialı bir takım. Bu iddialı yarışmacı takımlarımızın haricinde diğer çocuklarımız da B takımlarımızı oluşturarak spor yapma imkanı buluyorlar. Geleceğimiz çocuklarımızın spor ile sağlıklı bir yaşam sürmeleri ve kötü alışkanlıklardan uzak olmalarını sağlamak öncelikli hedeflerimizden. Tüm bu faaliyetler içinde en gururlandığımız sosyal sorumluluk projemiz Türkiye’de bir olan otizm engelli çocuklarımızdan oluşturduğumuz basketbol takımımız. O evlatlarımızın spor yapabilmesine olanak sağlamaya ve topluma entegrasyonu için yapılan eğitimin bir parçası olabilmeye gerçekten önem veriyoruz..

antalyaosmanliotizmu18

“GENÇLERİN GÖÇÜNÜ ENGELLEYECEK OLUŞUMLAR OLMALI”

-Antalya basketboluna yönelik olarak yapılan çalışmaları nasıl görüyorsunuz? Yeterli çalışmalar yapılıyor mu? Sizin önerileriniz nelerdir?

Antalya basketbolu çok dalgalanma geçirmiş bir durumda.. Pek çok kez en üst liglerde yer almış takımları olmuş olmasına karşın şuan sadece TB2L seviyesinde temsil ediliyor. Bu çalkantılı tablo pek çok insanı üzmekte ve sponsor olabilecek kişilerin isteğini azaltmakta. Çok polemiğe açık olabileceği için fazla detaya girmeden kalitesiz eğitim, kötü planlama, yetersiz işbirliği, kişisel menfaatlerin ön planda olması seklinde sayılabilecek sebepler Antalya basketbolunun dertleri.. Spesifik çalışmalar günü kurtarsa da yapılan çalışmalar yetersiz ama hiç olmazsa ümit verici. Antalya’dan son yıllarda yetişen gençlerin göçünü engelleyecek ciddi oluşumlar olmalı..

-Sezon başlayalı kısa bir süre oldu. Bu sezonla ilgili olarak ne gibi planlamalar yaptınız? Sezon bittiğinde neleri başarmış olmak istiyorsunuz?

Sosyal sorumluluklarının devamı ve gelişimi, yarışma amaçlı takımlarımız olan A takımın gidebildiği yere kadar gitmesi, U18 kategorisinde Antalya’da bir derece, U 16, U 14 ve işbirliği yaptığımız okullarda birincilik sportif hedeflerimiz. Tabii ki sportif hedeflere doğru ve çok çalışarak ulaşabilirsiniz bu aynı zamanda pek çok kaliteli oyuncu yetiştirmeye de yol açıyor..

“YETENEKLİ OYUNCULAR BULUP ONLARLA BÜYÜMEK İSTİYORUZ”

-Basketbolda altyapı anlamında İstanbul, Ankara ve İzmir gibi göz önünde olan şehirler dışında çalışmanın ne gibi artı ve eksileri var? Siz Anadolu’da yapılan çalışmaları nasıl buluyorsunuz?

Altyapıda İstanbul, Ankara, İzmir söyleminin eskilerde kaldığını düşünüyorum. Büyük illerde çok kişiden seçme avantajı ve çok kulüp olduğu için bol maç yapma şansı olduğu bir gerçek. Ancak oyuncu yetiştirme konusunda var olan eksik ve yanlış her yerde aynı.. Doğru olan da aynı.. Artık altyapıya önem veren ve yeterince önemsemeyen diye ayırabiliriz. Küçük illerde yetiştirmekten başka şansınız yok ama onlarda yatırım yapan kulüplere gidiyor. Bu günlerde Banvit, Daçka, Efes ve Fenerbahçe bu tip oyuncuları kulübüne kazandırma yarışında.. Bu doğal.. Esas çarpıcı olan yetenekli çocukların bu kulüplere satılması ile elde edilen gelirler. Antalya gençleri içinde son yıllarda çok yeterli sayıda yetenekli oyuncu çıktı ancak hemen hepsi başka illerde.. Kendi özelimizde biz yetenekli oyuncu bulup yetiştirmek ve onlarla beraber büyümek istiyoruz.

antalyaosmanliu14

“MEB İLE İŞBİRLİĞİ YAPILMAZ HEP BİR EKSİK OLACAK”

-Bu sezon statü değişikliği yaşandı. Yaş kategorilerinde bazı değişiklikler yapıldı. Siz yapılan bu değişiklikleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yaşanan sıkıntıların sonucu pek çok çözümü barındıran ancak kısmen yetersiz, kısmen doğru kısmen yanlış buluyorum.. TEOG yüzünden alelacele maç çözümdür. Bu şekilde oynamak yanlıştır. Yarın üniversiteye giriş sınavı değişiklikleri de beklenebilir. Yaş grupları seklinde oynamak ise doğrudur. Altyapı sorunlarının çoğunda problemler öğrenci-sporcu çocuklarımıza dayandığı için MEB ile çok iyi planlanmış bir işbirliği yapılmazsa hep bir eksik kalacaktır.. Altyapının kulüplerden kaldırılıp okullar üzerinden yapılması dahil gerekirse çok radikal kararlar alabilmeliyiz.

“KOLAYCI VE POPÜLİST OLMAMAK GEREKİR”

-Türkiye’de basketbolda altyapı çalışmalarına yeterli özenin gösterildiğini ve genç oyuncuların yukarı çıkması için yeterli olanağın sağlandığını düşünüyor musunuz?

Türkiye’de belirli kişiler ve kulüpler dışında altyapıya gerekli özenin gösterilmediği kanaatindeyim.. Bazen her şey göründüğü gibidir. Yeterli özen gösteriliyor diyen var mıdır? Gençlerin önünü açmak onları o seviyeye hazır hale getirmekle olur. Üst liglerde yer alacak hale gelebilmeleri de kaliteli antrenman ve maç süreleri ile olur.. Bunlara bu olanağı sağlamak için çözümler düşünülürken kolaycı ve popülist olmamak gerekir. Yabancı sayısı gibi. Yabancıya evet ya da hayır derken, sayısını tartışırken mali düzenlemelere kadar pek çok konuyu göz ardı etmemek gerekir. Altyapı ve oyuncu yetişmesi konu insan yani çocuklarımız olduğu için 1-2 satır konuşulacak konular olmuyor her zaman… Birbirine bağlı ya da ilgilendiren pek çok parametre beraber düşünülmelidir..

-Basketbol okulları altyapılar için ne kadar önemli? Sizce doğru çalışmalar yapılabiliyor mu?

Basketbol okulları pek çok anlamda önemlidir olmalıdır çok iyi denetlenmelidir. İşini doğru yapanları tenzih ederek ve üzülerek söylemek gerekirse çok yetersiz çalışmalar yapıldığını gözlemliyoruz.

“TAM BİR AİLE KULÜBÜYÜZ”

-Küçük yaşlarda sporcularla çalışıyorsunuz. Onları mental ve fiziksel anlamda hazırlamak adına yöntemleriniz nelerdir?

Basketbol artık belki önemli bir parçası oldu ama öncelikli işim bu değil malum. Şunu demek istedim. Kişisel anlamda bir menfaat beklentim yok. Aynı zamanda bir babayım. Kendi çocuğumun mutlu olması için ne gerekiyorsa kulübümüzdeki her sporcuma da aynı fırsatları sunmak için didiniyorum. Veli sporcu hocalar ile tam bir aile kulübüyüz. Sürekli iletişim halindeyiz. Onları mental anlamda da olumlu yönlendirdiğimizi düşünüyorum..

-Altyapı basketbolunda velilerin rolü oldukça önemli olarak görülüyor. Bu konu hakkında neler söylemek istersiniz? Onlarla iletişiminiz nasıl?

Bir önceki sorunuza yanıt verirken belirttiğim gibi biz bir aile kulübüyüz. Ancak her ailede olduğu gibi burada da herkes üstüne düşeni yapmalıdır. Pek tabii ki iletişim halindeyiz ama burada yapılması gereken işler var ve biz velilerimizden bu işlere destek olmalarını bekliyoruz. Bu prensiplerimizden ödün veremeyiz aksi halde kimseye faydamız olmaz..

Röportaj: Mertkan Üçüncüoğlu

Daha Fazla Haber