Sosyal Medya:

Altyapı Milli Takımlar

#FIBAU17 | Şampiyonanın İlk Gününde Sert Kayaya Çarptık

Yazar: Ömür Özcan | U17 Dünya Şampiyonası dün itibariyle başladı. Uzun zamandır beklediğimiz bu özel ve güzel turnuvada ilk gün bizim adımıza oldukça keyifsiz geçti.

Porto Riko karşısına galibiyet parolası ile çıkan Ahmet Gürgen’in ekibi, beklemediği bir mağlubiyetle sahadan boynu bükük ayrıldı. 76-68’lik skoru birazdan konuşacağız ancak ilk olarak grubumuzdaki diğer maça değinmek istiyorum. Çünkü bugünkü rakibimiz Avustralya ve artık hata yapma şansımız azaldı. Dün de Dominik Cumhuriyeti karşısında zor bir karşılaşma oynadılar. Üçüncü çeyreğin ortasında bir ara 16 sayı geri düştüler ancak daha sonrasında toparlandılar. Sonuç olarak da sahadan 73-71 galip ayrıldılar ve açılışı galibiyetle yaptılar.

Grubumuzdaki ilk karşılaşmaya Dominik Cumhuriyeti daha kontrollü ve daha iyi başladı. Beklentimin daha üzerinde bir Dominik takımı gördüğümü itiraf etmeliyim. Ama yine de Avustralya skor üstünlüğünü dakikalar ilerledikçe eline aldı. Takımın kağıt üzerindeki en önemli oyuncuları Tamuri Wigness ve Wani Swaka Lo Buluk’tu. Fakat bu iki isim de turnuvanın açılış mücadelesinde beklentilerin çok altında kaldılar. Yine de çeyreği 20-14 önde tamamladıklarını söyleyelim.

İkinci periyotta ise Dominik Cumhuriyeti’ni tutabilmek mümkün değildi. Enteresan basketbolları ve kaosa dayalı yapılarıyla oyunu bozdular. İşte tam bu noktada oyun kurucuları olan Jean Montero’nun hakkını vermek gerekiyor. 3 Temmuz 2003 doğumlu oyuncunun tam ismi de aslında Jean Claudio Montero Berroa. Henüz 15 yaşına bile girmemiş olan Montero, iki yaş büyüklerine karşı oynadığı oyunla beni mest etti.

Fiziksel olarak gelişime açık, atletik ve dışarıdan kendine çok güveniyor. Zaten maç boyunca sadece dört üçlük isabeti bulmuştu Dominik Cumhuriyeti. Bu dört üçlüğün üçü de Jean Montero’dan geldi. Konuşmak için henüz çok erken. Sete setteki etkinliğini daha yakından görmemiz gerekiyor ve pas yeteneklerine daha çok dikkat etmeliyiz. Ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki NBA gözlemcilerinin raporlarının bir köşesinde bu çocuk bulunacak. Onun da baskın oyunuyla birlikte Dominik Cumhuriyeti, ikinci çeyrekte rakip potaya tam 30 sayı bıraktı ve soyunma odasına 10 sayı farkla önde gitti.

Maçın ikinci yarısına da Dominik Cumhuriyeti iyi başladı. Farkı bir ara 16 sayıya kadar çıkarttılar ve Avustralya’yı köşeye sıkıştırdılar. Çok şeyler beklediğim Avustralya, ilk günün verdiği stresle de hiç oyunun içine giremedi. Daha doğrusu takımın en önemli iki ismi maça adapte olamayınca hiç çözüm üretemediler. Avustralya Koçu Justin Schueller da oyuna müdahale etmek zorunda kaldı.

Yaptığı hamle ile Tamuri Wigness ve Swaka Lo Buluk’u bir adım geri çekti. Onların yerine de 10-11-12 numaralı oyuncuları işin içine soktu. Luke Travers (’01), Joel Capetola (’01) ve Luke Jackson (’01) üçlüsüyle oyunu pota altına yığan Avustralya, maçın sonunda inanılmaz bir seri yakaladı ve sahadan 73-71 galip ayrıldı. İşte grubumuzdaki ilk maçın hikayesi bu şekildeydi. Ha unutmadan şunu da belirtmek istiyorum. Jean Montero (’03) maçın sonunda da sorumluluktan kaçmadı. 20 sayı-3 ribaund-4 top çalma ile de maçın en skoreri oldu. Bu ismi bir kenara not edin derim! Detayları daha sonrasında da paylaşacağız zaten.

KAPALI KUTU OLDUKLARINI UNUTTUK

Gelelim Millilerimize. Turnuva öncesinde kafamda yer alan soru işaretlerini açılış gününde bir kenara attım ve Porto Riko maçını çok umutlu bir şekilde bekledim. Sanırım Milli duygularım biraz ağır bastı ve galibiyetten oldukça emindim. Rakibimizin kapalı kutu olduğunu da unuttum. Daha doğrusu unuttuk…

1 of 2
Haberin devamını ← → (ok) tuşlarıyla görüntüleyebilirsiniz

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

Diğer Haberler > Altyapı Milli Takımlar