Sosyal Medya:

Haberler

Dünya Kupası Öncesi U-17 Milli Takım Kadrosu’nun Detaylı İncelemesi

U17 Dünya Şampiyonası geldi, çattı. Heyecanın adresi Güney Amerika. Arjantin, 30 Haziran’da başlayacak olan bu harika organizasyona ev sahipliği yapıyor. 

Şampiyona içerisinde bazı maçların saatleriyle ilgili sıkıntılar yaşayacağız. İlk turda oynayacağımız maçlar Türkiye saati ile 21.30’a denk geliyor. Bu nedenden ötürü gruplarda bizim adımıza ters bir durum yok. Fakat ikinci turla beraber maç saatlerimiz değişebilir ve gece 2’leri, 2.30’ları görebiliriz. Nasıl bir yol haritamız olduğunu da yakın zaman göreceğiz.

Gelelim U17 Milli Takımımıza. 2001 jenerasyonunu ilk kez Bursa’da izlemiştim. 2016 yılında, Ertuğ Tuzcukaya yönetiminde toplanmıştı bu takım ve tam 40 oyuncu bulunuyordu. O kampın ardından elemeler yapıldı ve bu jenerasyon TBF Uluslararası U16 Turnuvası için ilk kez Samsun’un yolunu tuttu. Bir yaş büyüklerine karşı mücadele eden 2001 jenerasyonumuz, oynadıkları oyunla herkese keyif verdi ve sonraki turnuvalar için umut dağıttı.

Bir sene sonra, yani 2017 yılında bu yaş grubu Yıldız Takım seviyesine geldi. Dolayısıyla da beklentiler arttı. Konya’da düzenlenen TBF Uluslararası U16 Turnuvası’ndan şampiyonluk ile ayrıldık ve rotamızı Karadağ’da düzenlenecek olan Yıldızlar Avrupa Şampiyonası’na çevirdik. Fakat turnuva öncesinde kafalarda bazı soru işaretleri vardı. Kısalarımızın atletizm sorunları ve bazı oyuncularımızın aynı özelliklere sahip olması saha içindeki çeşitliliğimizi olumsuz anlamda etkileyebilir diye düşünüyorduk. Nitekim de öyle oldu. Özellikle Fransa çeyrek finalinde fiziksel anlamda sıkıntılar yaşadık. Maçın sonunda yine de oyunu krize soktuk ve rakibi sıkıştırdık. Ama son dakikalardaki tercih hatalarımız bizi madalyadan etti ve 5-8 klasman maçlarına kaldık. Theo Maledon (’01) ve Killian Hayes (’01) ikilisi ülkelerini ilk dörde taşıdılar.

5-8 klasman grubunda ise U17 Dünya Şampiyonası için tek şansınız var. O da kalan iki maçınızı kazanıp turnuvayı beşinci sırada tamamlamak. Kaybedilen Fransa maçının ardından yaşanan moral bozukluğu ile Letonya karşına çok dağınık çıktık. Bu tarz şampiyonalara her zaman renk katan Letonya, ilk çeyrekte skoru 6-17’ye kadar getirdi. Ancak dakikalar ilerledikçe toparlandığımızı söylemeliyim. İçeriden İsmail Karabilen ve Tarık Sezgün, dışarıdan da Kerem Öztürk ve Ömer Yasir Küçük’ü devreye sokmamız bize maçı getirdi. Litvanya maçında ise hedef Arjantin biletiydi. Maça daha iyi konsantre olan Milliler, üçüncü çeyrekte de çok iyi reaksiyon verince sahadan 62-80 galip ayrıldık. Böylece Fransa, Karadağ, Sırbistan ve Hırvatistan’ın ardından Arjantin uçağının son koltuğuna biz oturduk.

AHMET GÜRGEN YÖNETİMİNDE MÜCADELE EDECEĞİZ

1 of 3
Haberin devamını ← → (ok) tuşlarıyla görüntüleyebilirsiniz

Diğer Haberler > Haberler