Connect with us

Sefa Gündüz: Oturmuş Bir Sistemimiz Var

ÖZEL RÖPORTAJ | U-16 Yıldız Kızlar Türkiye Şampiyonası’nda mutlu sona ulaşmayı başaran Çankaya Üniversitesi’nin antrenörü Sefa Gündüz sitemizin sorularını yanıtladı.

Kulübün yakaladığı başarıların temel sebebi olarak oturmuş bir sistemi olmasını gösteren Gündüz ayrıca U16- Yıldız Kızlar Türkiye Şampiyonası ve kadın basketbolu hakkında önemli açıklamalar yaptı.

-Öncelikle şampiyon olarak tamamladığınız U-16 Kızlar Türkiye Şampiyonası’ndan bahsetmek istiyorum. Balıkesir’deki turnuvayla ilgili neler söylemek istersiniz?

U-16 Kızlar şampiyonası ile ilgili öncelikle organizasyonu gerçekleştirenlere teşekkür ederim. Genel olarak çok güzel bir turnuva olduğunu düşünüyorum. Şunu belirtmek isterim ki mücadele seviyesi çok yukarılarda ve çok güzel maçlara sahne olan bir turnuvaydı. Sonunda gülen taraf biz olduk ancak özellikle son dörde kalan Fenerbahçe, Nesibe Aydın ve Beşiktaş’ı da yürekten tebrik etmek isterim. Çünkü bizim kadar şampiyonluğu hak eden takımlardı.

“OTURMUŞ BİR SİSTEMİMİZ VAR”

-Çankaya Üniversitesi ekol bir yapılanma haline geldi. Kulübün yakaladığı bu başarının temelinde neler yatıyor? Çalışmalarınızdan biraz bahsedebilir misiniz?

Bu başarıların en önemli sebebi yıllardır oturmuş bir sistemimizin olmasıdır. Yıllardır altyapıda aynı antrenörlerle belli bir sistem, düzen ve birliktelik ile çalışıyor bu çocuklar. Daha minik takımlardan itibaren özellikle yaz aylarını maksimum antrenman sayısıyla geçirmeye çalışıyoruz. Basketbolun doğrularıyla beraber fiziksel gücü de yüksek olan sporcular yetiştirmeye çalışıyoruz. Unutulmaması gereken önemli noktalardan biri şudur ki TKBL’de A takımı bulunan kadın basketbolunun köklü kulüplerinden biriyiz ve önceliğimiz A takımımıza oyuncu yetiştirmektir. Çalışmalarımızı bu bilinçle sürdürmekteyiz.

-Ankara’daki basketbol altyapı organizasyonu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Ayrıca Türkiye’de kadın basketbolundaki altyapı çalışmalarını yeterli buluyor musunuz?

Ankara basketbol kültürü çok yüksek bir şehir ancak özellikle son 3 yıldır belli başlı kulüpler altyapıyı kendi aramızda döndürüyoruz. Maalesef (yıldız ve genç takımlar için) ve kaliteli maç sayımız İstanbul’a göre çok düşük kalıyor. Bildiğim kadarıyla alttan iyi jenerasyonlar getiren kulüplerimiz var. Umarım yıldız ve genç seviyesine kadar aynı şekilde devam edebilirler ve Ankara için daha rekabetçi bir ortam oluşur.

“ÇOK DEĞERLİ İŞLER YAPILMAYA BAŞLANDI”

Sayfalar: 1 2

Daha Fazla Haber