Sosyal Medya:

Manşet

Özgür Yasak: FYL’nin sistematiğinde aile kültürü var

Altyapılarda görev yapan antrenörlerimizin görüşlerine yer vermeye devam ediyoruz. Bugünkü konuğumuz FYL Spor Kulübü’nün antrenörü Özgür Yasak.

Gösterdiği başarılı performansla dikkat çekmeyi başaran FYL’nin işleyişi hakkında detaylı bilgiler veren Yasak, şu ana kadar geldikleri nokta ile ilgili olarak da değerlendirmelerde bulundu.

Keyifle okumanız dileğiyle..

Öncelikle bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?OzgurYasak

Merhabalar. Ben Özgür Yasak. 1990 İstanbul doğumluyum. Altyapılarda basketbolla tanıştıktan sonra ilgi alanımı
spor olarak belirledim. Sakarya Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümünden mezun oldum. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak 2013 yılından beri asıl mesleğimi olan öğretmenliği yapmaktayım. 2009 yılından bu yana da hayatımın en önemli parçası olan FYL Spor Kulübünde Antrenörlük yapmaktayım.

-FYL, 2010 yılından bu yana çalışmalarını sürdürüyor. Biraz kuruluş sürecini ve şu ana kadar geçen zamanı anlatabilir misiniz?

2010 Yılında Arif Eyigün önderliğinde bir okul spor kulübü olarak kurulduk. Birden çok büyümek yerine basamakları yavaş yavaş çıkmayı hedef edindik. Her yıl üstüne koyarak ilerlediğimizi söyleyebilirim. 25 kişilik bir spor okulu olarak başladığımız bu yolda şuanda altyapılarda 3 kulüp olarak 11 kategoride 150 ye yakın lisanslı sporcumuz ile bulunmaktayız. 100 kişilik bir spor okulları grubumuzu da ileriye dönük hazırlamak için var gücümüzle çalışmaktayız. Geriye dönüp baktığımda çok fazla emek verdiğimizi söyleyebilirim. İşin içinde basketbol olunca keyif alarak verilen emekler tabi.

-Şu an 5 yıllık bir süreci geride bıraktınız. Kulüp olarak kendinize ne gibi hedefler belirlemiştiniz ve şu ana kadar geldiğiniz noktadan memnun musunuz? Bundan sonrası için planlarınız neler?

FYL Spor Kulübü kurulurken hedefimiz ülke sporuna katkıda bulunmak olarak belirlemiştik. 5 yılı geride bırakırken bu hedeflerimizi gerçekleştirdiğimize inanıyorum. Şuan altyapı milli takımlarında FYL Spor Kulübünden yetişmiş oyuncular bulunmakta. İstanbul’daki Euroleague kulüplerinin birçoğunda FYL Spor Kulübü’nün süzgecinden geçmiş oyuncular yer almakta. Bizim için çok değerli olan 2013 yılındaki İstanbul’u bir spor okulu kökenli kulüp olarak Türkiye Şampiyonası’nda temsil etme hakkı kazanmış olmak hedeflerimizin gerçekleştiğinin somut kanıtı.

Bundan sonrası için A Takımlarda oynayabilecek basketbolcuları Türk Basketboluna kazandırmak en büyük hedeflerimiz arasında, önümüzdeki sezonlarda bunu başarabileceğimize bütün ekip olarak inancımız tam.

FYLGenel

-Biraz da kulübün çalışmalarından konuşalım. Hangi branş ve yaş gruplarında faaliyet gösteriyorsunuz?

Basketbol ve voleybol olarak faaliyet gösteriyoruz. Basketbol çalışmalarımız ağırlıklı oluyor tabi. 5 yaşından başlayarak 18 yaşına kadar eğitim verdiğimiz gruplarımız var. Her kategoriyi basketbol seviyelerine ve fiziksel durumlarına göre değerlendirdikten sonra uygun gruplara yerleştirip eğitiyoruz. Her antrenör bütün yaş guruplarındaki oyuncuların gelişimini takip edip fikir alışverişinde bulunarak gruplar arası geçişleri sağlıyor. Yıllar geçtikçe sistem olarak aşama kaydettiğimize inanıyorum.

-FYL’nin şu anki organizasyonunu yürüten ekipte kimler var? Arka plandaki yapıyı tanımak isteriz…

Kulübümüzün genel sorumlusu olarak Arif Eyigün hocamız görev yapmakta. Öğretmenlikte ve basketbolda 18 seneyi geride bırakan Arif hocamız bütün tecrübesiyle bize yol göstermekte. Basketbol altyapı sorumlusu olarak ben görev almaktayım. Bütün kategorilerin işleyişini takip ederek zincir halkalarını birbirine bağlamaya çalışıyorum. Antrenör olarak Trakya Üniversitesi Antrenörlük 2. sınıf öğrencisi eski basketbolcumuz Samet Çıtır, yine eski basketbolcumuz, Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeliği 1. sınıf öğrencisi Furkan Selim Settaşı ve Trakya Üniversitesi Spor Yöneticiliği Bölümü mezunu Hüseyin Çiftçi görev almaktadır.

Kulübün idari işlerini yapan Erzurum Atatürk Üniversite Spor Yöneticiliği Mezunu Ergin Bulut hocamız da ekibimize büyük katkı sağlıyor. Sosyal hayatta da beraber vakit geçirerek bir aile ortamında çalışmaktayız.

-Basketbol okulları hakkında düşünceleriniz neler? Gördüğünüz kadarıyla yapılan çalışmalar verimli oluyor mu? Altyapılara katkısından bahsedebilir misiniz?

Basketbol okulları bu işin temelini oluşturuyor. Kazanmanın veya kaybetmenin çok önemli olmadığını basketbolu oynarken bu işten keyif almamız gerektiğini çocuklara aşıladığımız sürece basketbol okulları amacına ulaşmış olacaktır. Son dönemlerde birçok okula yapılan spor salonları basketbol kalitemizin artmasında en önemli etken bence. Basketbola gönül veren arkadaşlarımız, ağabeylerimiz bu salonlarda çalışmalarını sürdürüyorlar ve altyapılara oyuncular kazandırıyorlar. Kesinlikle basketbol okullarına destekler artmalı ve çalışmalar yapmaya teşvik edilmelidirler.

FYL2

-Altyapı statüleri ile ilgili düşünceleriniz neler, altyapı basketbolu ile ilgili geliştirilmesi gerekenler neler? Yeterli çalışmaların yapıldığını düşünüyor musunuz?

Ergenlik dönemlerinde çocuklar çok hızlı değişiyorlar. Bu yüzden 2 yaş aralığıyla ligler oynamak yerine futbolda olduğu gibi tek yaş aralığıyla oynamak bana daha mantıklı geliyor. Küçük, Yıldız, Genç kategorileri yerine U-11, U-12, U-13 gibi yarışmaları çocuklarımızın basketboluna daha çok katkı sağlayacağını düşünüyorum. Gençlik Spor İl Müdürlüğü’nde ve Türkiye Basketbol Federasyonu’nda iyi niyetle basketbol için çalışan bir ekip var kesinlikle ve zamanla doğruları yerine oturtacaklarına inanıyorum.

-Her yaş grubunda farklı özelliklere sahip oyuncularla karşılaştığınızı düşünüyorum. Oyuncularınızıseviyelerini nasıl belirliyorsunuz? Daha sonrasında onlara hem zihinsel hem de fiziksel ne gibi yardımlarda bulunuyorsunuz?FYL

Evet haklısınız değişik özelliklere sahip çocuklarla sık sık karşılaşıyoruz. Bu hem mental hem de fiziksel olarak olabiliyor. Çocuklarımızın seviyeleri hakkında karar verirken kesinlikle aceleci davranmıyoruz. Basketbol uzun bir süreç olduğu için sabırla çalışmalara devam ediyoruz. Size en basitinden bir örnek vereceğim, 2013 senesinde Junior takım çalıştırırken bir beden eğitimi öğretmeni dostumuz basketbolu çok seven bir çocuğumuzu yönlendirdi. İlk antrenmanı çok net hatırlıyorum. Koşmakta güçlük çeken, daha önce basketbol deneyimi olmamış bizim takımımızın çok altında bir çocuktu. Sadece yaşıtlarına göre 7-8 cm kadar daha uzundu. Bu arada ciddi kilo problemini de es geçmeyelim. Ama çocuk o kadar azimliydi ki biraz daha denemeye karar verdik. Çok hızlı ilerliyordu. 1 senenin sonunda o çocuk gitti yerine bambaşka bir çocuk geldi sanki. O sene Antalyaspor’un transfer teklifini değerlendirdik ve oraya transfer ettik.

Her çocuğun bir becerisi olduğu kanısındayım ve bu beceriyi ortaya çıkarana kadar çalışmalıyız bence. Basketbolda fiziksel durum çok önemli olduğu için beslenme uzmanlarıyla ortaklaşa çalışmalar yapıp hem velilerimizi hem de sporcularımızı bilgilendiriyoruz, bu şekilde maksimum seviyeye ulaşmayı hedefliyoruz.

-Veliler ile iletişiminiz nasıl? Onlarla ne gibi çalışmalar yapıyor ve önerilerde bulunuyorsunuz?

FYL Spor Kulübü’nün sistematiğinde aile kültürü çok önemli bir yeri kapsamaktadır. Velilerimizin de ailemizin bir parçası olduğunu hissettirmeyi amaçlıyoruz. Sahada mücadele eden her çocuğumuz bizim için aynı değeri teşkil ediyor. Velilerimizin de bu pencereden bakmasını sağlamayı amaçlıyoruz. Sosyal hayatta da velilerimize etkinlikler yaparak aile ortamını pekiştiriyoruz. Başarılı olmanın sahada olduğu kadar saha dışında da olması gerektiğine inanıyorum ve velilerimiz bu bilinçle bizlere çok yardımcı oluyorlar. FYL Spor Kulübü olarak hepsine çok teşekkür ederiz.

-altyapibasket.com hakkında ne düşünüyorsunuz? Önerileriniz veya eleştirileriniz neler?

Altyapibasket.com kesinlikle ihtiyaçlarımıza cevap veren bir site. Altyapılarda detaylar konusunda çok sıkıntı yaşıyorduk ama sizin gönülden olan çabalarınız sayesinde kolay bilgiye ulaşıyoruz. Emeği geçen bütün arkadaşlara teşekkür ederiz.

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

SEÇMELER

Diğer Haberler > Manşet