Connect with us

ÖZEL RÖPORTAJ | Victor Lapeña, İspanya Altyapılardaki Başarısının Sırrını Anlattı

ÖZEL RÖPORTAJ | Fenerbahçe Kadın basketbol takımı eski coachu ve şuanda Kanada Kadın milli takımını çalıştıran Victor Lapeña’ya İspanya altyapısının başarısının sırrını sorduk. Uzun yıllar kendisinin de içinde olduğu milli takımlar programından övgüyle söz eden İspanyol coach altyapibasket.com’a özel açıklamalarda bulundu.

***altyapibasket.com özel röportajıdır. Kaynak göstermeden kullanmayınız.

“EN ÖNEMLİ ŞEY YARIŞMA SİSTEMİNİN FEDERASYON TARAFINDAN KONTROL EDİLMESİ”

“İspanya Federasyonu’nun yaptığı en önemli şey, öncelikle yarışma sisteminin federasyon tarafından kontrol edilmesi. İspanya Basketbol Federasyonu özerk bölgeler ve benzeri yerlerde uyguladığı kriterler ile her hafta sonu İspanya’da alt yaş kategorilerinde mücadele eden oyuncular için rekabetçi bir ortam yaratıyor ve bu oyuncuların takibini en ince ayrıntısına kadar gerçekleştiriyor ki buralardaki bölgesel temsilciliklerden gelen raporlar da bizim için çok önemlidir.”

“İspanya teknik departmanı yıl boyunca bu oyuncuları takip eder ve hem kulüpler hem de özerk bölgelerden organizasyonların katıldığı 12 yaş İspanya Şampiyonasından itibaren oyuncu gözlem altında tutulur ki bu şampiyonalar gerçekten üst düzey ve rekabetçi turnuvalardır.”

“Elde edilen bilgiler ve raporlar ile en iyilerin rekabet ettiği bir yapı oluşturulur ve milli takım seçimine de etki etmesi sağlanır. Özellikle milli takım seçimlerinde her zaman en üst seviyedeki antrenörlerin hatta Euroleague antrenörlerinin de olduğu bir yapı vardır.”

“İSPANYA’NIN ÇOK İYİ SEVİYEDE YARDIMCI ANTRENÖRLERİ VAR”

“İspanya’nın çok iyi seviyede yardımcı antrenörleri var. Üst düzey antrenörlerimize en üst seviyede yardımcı oluyorlar. Yıl boyunca havuzdaki hemen hemen tüm oyuncuların analizi yapılıyor. Yaz ayına geldiğimizde artık her şey hazır oluyor diyebiliriz. Kız ve erkeklerde 30-40 günlük hazırlık dönemlerimiz oluyor ki bunun içinde çok iyi hazırlık turnuvaları geçirmek en önemli faktörlerden biri. İspanya’nın genelindeki scouting ekibinin raporları ile milli takıma seçilen oyuncular turnuvaya kadar her anlamda analiz ediliyor ve hazırlanıyor.”

“İspanya için tabii ki rakip analizi de çok önemli ama kendi zayıf ve güçlü yönlerimizi görmek ve geliştirmek rakibin zayıf noktasını da yakalamak bizim önceliklerimiz ve benim de yıllarca içinde olduğum milli takımlar programında buna çok dikkat ettik. İspanya’da oyuncuların oyunu okuması çok önemlidir. Teknik taktik seviyesi de önemli tabi ama oyuncu kısmında oyunu okuma ve atletizm ile birleştirme konusu ön planda. Başarılı olan şampiyonaların da analizleri yapılıyor ki gelecek sezon daha çok üstüne koymak yada başarıyı devam ettirmek için bunlar şart. Şampiyonluğun hemen ertesi haftasında çalışmalar başlamıştır emin olabilirsiniz. Yıl içinde çok derin bir çalışma var ve geçtiğimiz yaz olduğu gibi her yaz bunun meyvesini toplamak için çalışıldığını söyleyebilirim.”

Daha Fazla Haber