Sosyal Medya:

Haberler

Mustafa Damla: Yeni statü kız takımları arasında uçurum oluşturacak

[InPostAds ad=”1″]

Altyapibasket.com ÖZEL – İstanbul altyapısının değerli takımlarından Basketbolun Yıldızları Spor Kulübü’nün kurucusu Mustafa Damla sitemize açıklamalarda bulundu.

[InPostAds ad=”2″]Yeni statünün kız takımları arasındaki karşılaşmalara büyük zarar vereceğini söyleyen Mustafa Damla, sıradaki hedeflerinin EBBL’de oynamak olduğunu belirtti.

– Merhaba öncelikle bize biraz kendinizi tanıtabilir misiniz?

1974 Samsun doğumluyum, basketbol hayatımın 30. yılını doldurmuş bulunmaktayım. Basketbolla ilk olarak 1985 yılında okul takımlarında oynayarak tanıştım. Sonrasında 1988 yılında mezun olduğum okulumda 9 sezon bayan takım çalıştırdım. Türkiye’de dereceler yaptık. Kulüpler bazında birçok bayan altyapı ve profesyonel liglerde çalışmaya devam ettim. Profesyonel liglerde daha çok altyapıdan sabırla yetiştirdiğim sporcularım ile de yıllarca 2. ligde mücadele verdik. 2005 yılında gelmiş olduğum İstanbul’da 2009’da kendi organizasyonumu kurarak bugünlere kadar kulübümüzü taşıdık.

– Basketbolun Yıldızları’ndan bahsedebilir misiniz? Hangi yaş gruplarında mücadele ediyorsunuz? Ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

BYSK ilk olarak 2008 yılında Altın yetenekler Spor Kulübü olarak kuruldu. Sene içerisinde pürüzlerden sebep, 2009 yazında Kulübümüzün ismini Basketbolun Yıldızları olarak değiştirdik. Kulübümüz yönetim kurulunun tamamını sporcu velilerimiz oluşturmaktadırlar. BİZ BİR AİLEYİZ sloganı ile çıktıgımız yolda 7 sezondur birlikteliğimizi koparmadan liglerde mücadele etmeye devam ediyoruz. İstanbul ili içinde resmi ligler ile özel liglerde tüm kategorilerde yer alırken, kendi alt yapımızdan yetiştirdiğimiz sporcularımız ile uluslararası organızasyonlara iştirak ederek sporcularımızın vizyonunu genişletiyoruz

mustafadamla2

-Kulübün bugüne kadar geldiği yeri nasıl buluyorsunuz? Yeni sezonda ve hatta daha ilerisi için hedefleriniz neler?

2009 yılında kurulan kulübümüzün İstanbul liglerine renk kattığı düşüncesindeyim. Girdiğimiz tüm özel turnuvalarda dereceler yapıyoruz. 2012-2013/2013- 2014 sezonunda bayanlarda spor okulumuzdan yetiştirdiğimiz sporcularımız ile Seri A’da yer aldık. Aynı bayan takım ile gecen yıl TKB2L oynadık. Yeni hedefimiz olan, kendi alt yapımızdan yetiştirdiğimiz erkek sporcular ile 2017-2018 sezonunda EBBL için planlarımızı yaptık.

-Geçtiğimiz sezon aynı zamanda Kadınlar Basketbol 2. Ligi’nde mücadele ettiniz. Bunun kulübe ve sporculara ne gibi katkıları oldu?

Geçen sezon TKB2L’nin en genç takımı idik. 2003-2002- 2000 ağırlıklı sporcularımız ile iştirak ettiğimiz lige katılma sebeplerimizden bir tanesi çok küçük yaştaki sporcularımızın bu ligin nasıl bir şey olduğunu, profesyonel liglerin havasını teneffüs etmeleri gerektiğini, bundan sonra basketbol yaşamlarında daha büyük hedefler koyarak bu oyunu hayatlarının parçası haline getirmelerini sağlamaktı. Basketbol ile Akademik kariyerin yürüyüp yürümediğini de herkese göstermiş oldular. TKB2L’de mücadele eden kadromuzdan, TEOG sınavlarında 2 bayan sporcumuz Full çekerek Türkiye 1.si çıktı. Bu durum alt yapımızdan yetişen diğer sporcularımıza da örnek olacaktır.

mustafadamla3

-Basketbol okullarının sizce altyapıdaki değeri nedir? Ne kadar verimli çalışmalar yapılabiliyor?

Basketbol Okulları Türk Basketbolunun Geleceğidir. Bir çok üst düzey kulüplerin de altyapılarıdır. Spor okullarının, sıkıntılarından birkaçına örnek olarak, sporun içinden gelmeyen, ama spor okulu kurmak gibi maddi gücü olan fakat temel eğitimin dahi verilmediği bir çok spor okuluna herkes gibi bende karşıyım. Şahsen, spor okullarında özellikle minik yaş gruplarına ,Asistan coachlar yerine üst liglerde çalıştırıcılık yapan antrenörlerin antrenmanlara iştirak ederek doğru eğitim vereceği inancındayım. Bu durumda spor okullarında yetişen sporcuların gelişimi daha hızlı olacaktır.

-Bildiğiniz gibi statü değişikliği oldu. Bu konu hakkında görüşleriniz nelerdir? Yenilenen statüyü nasıl buldunuz?

Kız takımlar kategorilerindeki statünün bir çok takıma zarar vereceğini düşünmekteyim. Geçen yıl Seri A oynayan kulüpler ile Seri B oynayan kulüpler bu yıl aynı ligdeler. Bu kulüpler arasında müthiş uçurumlar olacaktır. Ligler Asya, Avrupa diye ayrılsa da bir çok müsabaka çok farklı skorlarla bitecektir. Dolayısı ile kazanana da kaybedene de zarar verecektir. Bence, Liselerde olduğu gibi A kategorisi, B kategorisi diye 2 ayrı Türkiye şampiyonası yapılmalı. Erkekler ise herkesin kendi yaş kategorisini bizde destekliyoruz.

-Alt yaş kategorilerinde milli takımlarda oldukça başarılıyız ve çok önemli oyuncular var. Fakat üst yapıya geçişlerde genelde sorunlar yaşanıyor. Siz bunu neye bağlıyorsunuz?

Altyapıda amatör ruhla mücadele ederek varını yoğunu ortaya koyan milli takım sporcularımızın A milli takım seviyesine geldiklerinde Avrupalı sporcular kadar profesyonelce yaşamamaları sebebiyle başarılarının alt seviyede kaldığını düşünmekteyim. Bir çok kişi liglerdeki yabancı oyuncu sayısının fazlalığı diye düşünebilir. Buna saygı duyarım fakat, profesyonel yaşam eksikliği ve erken doyum dediğimiz şeyler. Başarılarımızı aşağı çekmektedir.

mustafadamla

-Basketbolun Yıldızları Spor Kulübü olarak veliler ile iletişiminiz nasıl? Onlarla ne gibi çalışmalar yapıyor ve önerilerde bulunuyorsunuz?

Velilerimiz bizim başımızın tacıdır. İstanbul gibi metropol bir şehirde bir çok sporcumuz ailelerinin yüksek destekleri ile antrenmanlara katılım sağlamaktadır.. Onların bu özverisi takdire şayan. Kulüp olarak bizler 365 gün velilerimiz ile iletişim ve diyalog halindeyiz. Yeri geldiği zaman bizlere sponsorlar bularak sıkıntılarımızı hafifletiyorlar. Antrenman ve müsabakalarda herkes yerini bilerek güzel bir birliktelik veriyorlar. Ayrıca kulüp olarak her konuda Veli ile sporcu arasında köprü olarak Sürekli yanlarındayız.

Sözlerime teknik ekibimdeki coachlara da teşekkür ederek son vermek isterim. Bana ekip halinde uyumlu çalışmanın zevkini yaşatıyorlar. Ben değil, biz olmayı yaşattırdıkları için Arda ve Ayhan Coachu Kutluyorum..

[InPostAds ad=”3″]

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

Diğer Haberler > Haberler