Sosyal Medya:

Manşet

Murat Mete: Hedefimiz oyuncu yetiştirme odaklı yapımızı devam ettirmek

Bugün İstanbul altyapısının önemli takımlarından olan Üsküdar Basketbol’un kurucusu Murat Mete ile yaptığımız röportajla karşınızdayız.

Öncelikli hedeflerinin her zaman için oyuncu yetiştirmek olduğunu söyleyen Mete, basketbol okullarına gelen tüm öğrencileri sporcu adayı olarak gördüklerini belirtti.

Keyifle okumanız dileğiyle…

-Öncelikle bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Ben Murat METE.Trabzon /Of doğumluyum. 1996 K.T.Ü Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği ve Basketbol Antrenörlük mezunuyum. Evli Azra ve Doruk adında iki çocuğum var.20 yıldır Beden Eğitimi Öğretmeniyim ve halen Capitol Ortaokulunda görev yapmaktayım. 18 yıldır Basketbol camiasının içerisindeyim. Üsküdar Basketbol Spor Kulübü Başkanı ve Genel Koordinatörlüğü yapmaktayım.

-Üsküdar Basketbol Kulübü, 2008 yılında çalışmalarına başladı. Kulübü daha yakından tanımak isteyenler için biraz bilgilendirebilir misiniz?

Kulübümüz 2008 yılında kurulmuştur. Merkezimiz Üsküdar/Bağlarbaşın’da bulunmaktadır. Organizasyonumuzda Basketbol Okulu ve 8 lig takımı bulunmaktadır. Pilot Takımımız ise Bağlarbaşı Spor Kulübüdür.Kuruluşumuzdan itibaren İstanbul altyapı liglerinde ve her türlü özel lig,kamp vb. faaliyetlerde bulunmaktayız.

-Geride kalan süreyle ilgili olarak neler söylemek istersiniz? Ayrıca bundan sonrası için kendinize ne gibi hedefler koydunuz?

Bugüne kadar çok çalışarak, emek vererek ve adım adım buralara kadar geldik. Hedeflerimizin birine şu ana kadar ulaşamadık. (Süper lig (Seri A)) Bugüne kadar sayısız oyuncuya emek verdik. İşimizi çok severek yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Zaman çok hızlı ilerliyor ve geriye baktığımızda başımız öne eğilmiyor. Bundan sonra hedefimiz oyuncu yetiştirme odaklı kulüp yapımızı devam ettirmek, bunun yanında vatanını, bayrağını Ata’sını seven saygılı başarılı sporcuların var olması asli görevimiz olacaktır.

-Genç takımınız bu sezon iyi bir performans ortaya koyuyor. Bunun arkasında yatan etmenler neler? Ayrıca sezonun geri kalanı için neler söylemek istersiniz?

Aslında biz hemen hemen her sezon Yıldız ve Gençlerde bu başarıyı yakalıyoruz. Bu sezon takımım ve teknik ekibim iyi işler yapıyor. Güray Coach ve takımımız çok çalışıyorlar. İstedikleri kadar antrenman imkanı tanıyoruz. Takımımız da uzun zamandır beraber oynayan oyuncuların çokluğu ve minik takımlardan gelen oyuncu kalitesi bize fayda sağlamaktadır. Ayrıca bu sezonki Genç Takımımız çoğunlukla 1999 doğumlu sporcularla mücadele etmektedir. Şu an takımıza katkı yapacak birçok oyuncumuzu geçmişte ve her dönem büyük kulüplere vererek onlarında önünü açmışızdır. Anadolu Efes’e, Fenerbahçe, Beşiktaş hatta Ankara takımlarına da oyuncu vermişizdir. Geçen dönem Anadolu Efes’e verdiğimiz 2001 doğumlu Tarık Sezgün Yıldız Milli takımı kadrosundadır. Ayrıca geçen sezon oynayan bir oyuncumuzu Sakarya Büyükşehir Belediye’ye verdik. Bölgesel liglerde oynayan çok sayıda oyuncumuz bulunmaktadır.

B takım uygulaması da oyuncu kalitemizi artırmaktadır..Sezonun bundan sonrası ise mücadeleye devam, çalışmaya devam her şeye rağmen. Çünkü ben ve ekibim eğitmeyi, bilgi aktarmayı, öğretmeyi yorulmadan yapıyoruz. Bu sezon Genç Takımımızın Seri A’da olması en büyük arzumuz. Büyük kulüplerimize oyuncu vermek, Milli Takımlara göndermek hiç bitmeyecek hedeflerimizdir.

uskudarbasketbolgenc

-Üsküdar Basketbol olarak şu an hangi branş ve yaş gruplarında mücadele ediyorsunuz? Ayrıca çalışma arkadaşlarınızı da tanıtabilirseniz sevinirim..

Basketbol, Voleybol(Kadıköy Voleybol Kulübü) Bağlarbaşı Spor Kulübü (Pilot Takım)

Genç A, Genç B,Yıldız A,Yıldız B, Küçük A, Küçük B, Minik takım, Mini Mini Takım.. Seri B’de 2 takım, Seri C’de 3 takım, Asya lig vb.

Güray Yıldız Head Coach Kulüp Baş antrenörümüz.

Serdar Bulut Head Coach

Rıza Ozan Söyler Head Coach

Anıl Kuyucu Y.Coach

Taylan Acar Y.Coach

-Basketbol okulları sizce altyapılar için ne kadar önemli? Çalışmaların ne kadar verimli olduğunu düşünüyorsunuz? Ayrıca sizin bu konudaki çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Basketbol Okullarının varlığını önemsiyorum. Geleceğimiz adına Milli Takımlarımızın adına çok önemli. Ancak kesinlikle hepsini değil. İşini doğru yapan ilkeli çalışan oyuncu yetiştiren her Basketbol Okuluna ihtiyacımız vardır. Ben bu göreve başladığımdan beri antrenman salonundan hiç kopmadım. Basketbol Okulumuzda yaş gruplarına ve seviyelerine göre ayrılmış 15-18 kişiden oluşan gruplar ve Alt yapı takım Coach’ları tarafından eğitim verilmektedir. Basketbol Okulumuza gelen her çocuk bizim için sporcu adayıdır. Basketbol öğretiminde biz yorulmadan doğru bildiğimiz ne varsa yapmaktayız.Teknik ekibimizle, tesisimizle, malzememizle ve öğretim yöntemlerimizle iyi bir Basketbol Kulübü olduğumuzu düşünüyoruz.

-Altyapı statüleri ile ilgili düşünceleriniz neler? Altyapı basketbolu ile ilgili eksik gördüğünüz noktalar var mı?

Yaz boz gibi. Her dönem farklı uygulamalar. Bu şekilde oyuncu nasıl yetişecek ülkemizde. Bu sezon yapılan uygulama; hangi amaç uğruna sezon ortası eleme anahtarı değiştiriliyor. Seri A için 2 maç kalmışken şimdi yeniden bir lig oynuyoruz. Biz ve bizim gibi birçok kulüp çok zor şartlar altında faaliyetlerini sürdürmekte. Kurum kulüpleri, tesisi olan kulüpler hep korunmakta yıllardır. Altyapı statülerinden duyduğumuz rahatsızlığı her zaman dile getirdik. Daha fazla maç herkesin isteğidir.Ama sezon başı ve kura ile yapılan statüler herkes tarafından kabul görür. Alt yapılarımızda Seri B ve Seri C uygulamaları doğru uygulamalardır. Daha fazla maç yapılmasının gerekli olduğunu düşünüyoruz. Minikler liginin olması gerekiyor. TBF lige katılım bedelleri konusunu tekrardan değerlendirmelidir. Federasyonumuzun her yerde arkamızda olduğunu hissetmek istiyoruz. Herkesin bir şekilde rahatsızlık duyduğu hakemlik konusu artık çözülmeli. Bu bizim için gerçek bir sorun. Hakem arkadaşlar alınmasın ama burada söylemek istemediğim çok şey var.

-Altyapı milli takımlarında oldukça başarılıyız. Fakat üst yapıya geçiş sırasında büyük bir zorluk yaşanıyor. Siz bunu neye bağlıyorsunuz?

Alt yapılarda gerçekten son 10 yılda büyük başarılar kazandık. Oyuncuların geçmişleri incelendiğinde bir çok oyuncumuz Basketbol Okulu ve Alt yapı takımlarımızdan çıkmıştır. Ülkemizde müthiş bir potansiyel var. Üst yapıya oyuncu çıkarmakta bence problem sistemden kaynaklanıyor. Eğitim sisteminden tutun antrenörlerimizden ve kulüp yöneticilerimize kadar herkes sorumlu. Bence yapılması gerekli olan; Yabancı kontenjanını sınırlandırmalı, kendi ligimizde zorunlu yerli oyuncu oynatılmalı. Birinci ligde olan her kulüp ümit takım yapmalı ve ümitler ligine zorunlu katılım istenmelidir. Antrenörlerimize de büyük görevler düşmektedir. Oyuncu gelişimlerine ciddi derecede katkıda bulunulmalıdır.

-Çok küçük yaşta sporcularla çalışıyorsunuz. Oyuncularınızla iletişiminiz nasıl? Hem psikolojik hem de fiziksel olarak kendilerini geliştirmeleri konusunda ne gibi tavsiyelerde bulunuyorsunuz?

Öncelikle her çocuk özeldir. Biz ilk önce her çocuğumuza sevgiyle yaklaşıp ona güven içinde olduğunu hissettirmekteyiz. Basketbol bölümünde Coachların yaklaşımı,eğitime geçişte Basketbol topuyla tanışması bir süreç içerisinde değerlendirilmektedir. 3-5 antrenman adaptasyon dönemi olmaktadır. Sonrasında çocuğun topla buluşması ve pota işimiz kolaylaşıyor. Takım sporlarında en önemli detay biz duygusudur. Takım olmanın yolu da budur. Fiziksel olarak beslenme ve uyku düzeni çok önemlidir sporcular için. Antrenörlerin ikaz ve uyarılarına dikkat etmelidirler. Tabi ki her sporcu sahada güçlü olmak için çok çok çalışmalı. “Antrenmanda en çok SEN çalışmalısın” diyoruz.

uskudarbasketbol

-Veliler altyapılarda önemli bir faktör. Kendileriyle iletişiminiz nasıl? Onlarla ile saha dışı çalışmalar yapıyor musunuz?

Velilerimiz bu sistemde en önemli faktörler bence. Olumlu ve olumsuz olarak. Sporcuların biz duygusu ne kadar önemliyse ailelerinde takım üzerinde aynı duyguyla hareket etmesi gerekiyor. Benim çocuğum az oynadı, diğeri fazla oynadı gibi davranışlar sıkça karşılaşılan bir durumdur. Ayrıca her çocuğun yeteneği aynı değildir. Çocuğunu başka bir çocukla kıyaslamalar yapılmamalıdır. Bizim velilerimizle olan iletişimimiz saygı çerçevesinde ve genelde aile ortamı gibidir. Herhangi bir sorunda bilginin yönetimle paylaşılması ve çözümün beraberce belirlenmesine gayret göstermekteyiz. Velilerimiz konusunda genelde sorun yaşamamaktayız. Bunda her zaman görevi başında olmam etkili olmaktadır. Velilerimizle saha dışında aktivitelerimiz olmaktadır. Pikniklerimiz olur, futbol, basketbol oynarız. Kamplarımıza iştirak ederler.Özel davetlerde ziyaretlerde bulunuruz. Bu organizasyonun bir parçası olduklarını her zaman hissettirmekteyiz.

-Altyapibasket.com hakkında ne düşünüyorsunuz önerileriniz veya eleştirileriniz neler?

Öncelikle hayırlı olmasını diliyorum. Ben şahsım adına beğenerek takip ediyorum. Büyük bir eksikliği giderdiniz. Herkesin çok kolay ulaşabildiği ve günlük hatta anlık paylaşımlarla bizlere katkı sağlamaktasınız. Basketbol camiasına katkı sağlayacağını ve daha da büyüyeceğinizi düşünüyorum. Şunu da eklemek isterim: Her kulübe eşit mesafede durmalı, haklının yanında olmalı ve doğru bildiğiniz her şeyi eksiksiz yazabilmelisiniz.

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

Diğer Haberler > Manşet