Connect with us

Kemal Dutağacı: “2005 ve Altındaki Yaş Gruplarına Yatırım Yapıyoruz”

Kemal Dutağacı Büyükçekmece Basketbol

Altyapısında yeni bir yapılanmaya giden BSL takımlarından Büyükçekmece Basketbol’un Altyapı Sorumlusu Kemal Dutağacı, yeni sezondaki hedefleri, Basketbol Gençler Ligi ve gündemdeki diğer konulara yönelik sorularımızı yanıtladı.

Yeni bir sezona başlıyoruz. Bize biraz kendinizi de tanıtarak, Büyükçekmece Basketbol‘un hedeflerini anlatır mısınız?

Ben Kemal Dutağacı. 2006’dan 2016’ya kadar Yeşilyurt Spor Kulübü’nde değişik kategorilerde görev yaptım. 2016’dan itibaren Büyükçekmece genç takım antrenörü oldum. Geçen yıl da BGL takımıyla devam ettim. Bu sene de hem BGL hem de Altyapı Sorumlusu görevini aldım.

Kulübümüzde bir gelişme yaşandı. Bize ait bir salonumuz yoktu. Yönetimimizin de desteğiyle Büyükçekmece Albatros’ta bize ait bir balon basketbol sahamız oldu. Bunu iyi değerlendirmemiz lazım.

Hedefler anlamında da BGL takımındaki hedefimiz mümkün olduğunca A takıma oyuncu yetiştirmek. Altyapılarda da özellikle 2005 ve altında yatırım yapmayı düşünüyoruz ki onun da temellerini attık. 2007-2008 takımımız iyi ve onun altına doğru da olabildiğince genişlemeye çalışıyoruz.

“BGL’NİN TÜRK BASKETBOLUNA ÇOK CİDDİ OYUNCU YETİŞTİRECEĞİNE İNANIYORUM”

BGL’den söz etmişken, sizin de görev yaptığınız bir sezonu geride bıraktık. BGL sizce amacına ulaştı mı ya da bu sezonki gidişata bakıldığında ulaşacak mı?

Önceki senelerde İstanbul Gençler Ligi ve arkasından Türkiye Şampiyonası organizasyonu vardı. Federasyonun desteğiyle Basketbol Gençler Ligi kuruldu. BGL tabii o lige göre çok daha kaliteli oldu. Öncelikle ligde iyi takımlar organize oldular. Rekabetçi maç sayısı arttı. Deplasman olayı çok olduğu için oyuncular deplasman havasını süzdüler. Deplasmandaki konsantrasyonu ve havayı öğrendiler. A takıma çıkmadan önce bunları hissettiler. Sonunda BGL’nin Final Four’u da çok kaliteli oldu. Bence lig bu sene görevini yaptı. Gelecek senelerde de Türk basketboluna çok ciddi oyuncu yetiştireceğine inanıyorum.

Tekrar altyapıya dönecek olursak. Geçen sezon değişen bir sistem vardı. Bu sene de yeniden eski sisteme dönüldü. Bu noktada bu tarz sürekli sistem değişiklikleri kulüpleri, sporcuları hatta sporcu ailelerini sizce nasıl etkiliyor?

Tabii ki sürekli sistem değişikliğiyle kulüple oyuncular arasındaki sıkıntılar artıyor. Olumsuzluklar illa ki oluyor ama burada federasyondaki yöneticiler Türk basketbolunun gelişimi için bir şeyleri deniyorlar. Oluyor ve olmuyor. Eskiden yıldız, genç ve küçük vardı ki o sisteme dönüldü. Sadece ismi değişti. Bence bu format daha iyi bir format. Tabii aradaki jenerasyonlar bir sıkıntı yaşıyor. Federasyon bunun da çözümünü üretmiş. Örneğin Büyükçekmece Basketbol Beyaz adında ayrı bir organizasyonla çıkabilirsiniz. Bu format iyi çünkü ara jenerasyonlarda iyi olan oyuncular da üstlerde oynayabiliyor. Maç sayısı ve maç kalitesi de artıyor. Dolayısıyla sürekli sistem değişikliği kötü ama bu sistemin Türk basketbolu için daha iyi olacağına inanıyorum.

Sayfalar: 1 2

Daha Fazla Haber