Connect with us

İZMİR BASKETBOL İL TEMSİLCİSİ HALİL ÖZTÜRK RÖPORTAJI: SEVİYE YÜKSELDİ

roportajmanset

İzmir’in Halil Abi’si, Basketbol il temsilcisi Halil Öztürk ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Sunuyoruz…

Altyapıbasket: Halil Öztürk kimdir? Biraz kendinizden ve ailenizden bahseder misiniz?

Halil Öztürk: 22.06.1962 İzmir doğumluyum. Mithatpaşa Endüstri Meslek Lisesi’nden mezun olduktan sonra hakemlikle tanıştım. Ailemde eşim emekli ve 1 erkek evladımız var. 9 Eylül Üniversitesi Makine Mühendisliği 3.sınıf öğrencisi. Basketbol ve İzmir altyapısı için zamanımın çok büyük bir bölümünü harcıyorum.

Altyapıbasket: Hakemlik maceranız ne kadar sürdü? Kaç yıl 1.ligde görev aldınız?

Halil Öztürk: 1980’de aday hakem olarak başladığım hakemlik serüvenim 24 yıl boyunca devam etti. 2004 yılında düdüğümü astım. 24 yıl boyunca tüm klasmanlarda görev yaptım. Sayın Turgay Demirel’in 1992’de Türkiye Basketbol Federasyonu olması ile beraber, İzmir’in A klasmandaki tek hakemi oldum.

Altyapıbasket: Hakemliğinizin sona ermesinin ardından il temsilciliği ve teknik komiserlik görevlerine başladınız. Bu görevlerinizin zamanı ve klasmanları nasıl şekillendi?

Halil Öztürk: 2004 yılında hakemliği bıraktıktan sonra İzmir Basketbol İl Temsilcisi olarak göreve başladım. İl temsilciliği görevimi 11 yıldır aralıksız sürdürüyorum. 2004-2006 yılları arasında B klasman olarak teknik komiserlik görevine başladım. Daha sonra 2006-2011 yılları arasında 5 sezon A klasmanda görev yaptım. 2011-2013 yıllarında ise yeniden B klasmanda görev yaptıktan sonra teknik komiserlik maceram sona erdi.

Altyapıbasket: Türkiye Basketbol Federasyonu bu sene içerisinde seçime gitti ve Turgay Demirel’den boşalan Federasyon Başkanlığına Harun Erdenay seçildi. Yeni federasyonun İzmir’e bakış açısı ve yatırımları konusunda neler söylersiniz?

Halil Öztürk: Türkiye Basketbol Federasyonu seçimlerinde kişisel olarak Sayın Harun Erdenay’ı desteklemiş ve onun seçilmesi için de çalışmıştım. Seçimde çıkan sonuçtan memnunum. İzmir’in ve insanlarının federasyon gözünde ciddi değeri var. Türk basketbolunun yeni başkanımız ile beraber daha iyi yerlere geleceğini düşünüyorum. Ayrıca bizlerin bir avantajı da İzmir’li büyüğümüz Sayın Celal Arısan’ın da federasyonda Genel Sekreterlik görevini yürütüyor olması. Geçtiğimiz sezonlara oranla yeni sezonda federasyonumuz hakemlerimizi daha çok destekleyecektir. Ayrıca bu sezon ilk kez bir il temsilciliği büromuz olacak. Türkiye Basketbol Federasyonunun bu konuda payı büyük. Başta başkanımız Sayın Harun Erdenay olmak üzere herkese teşekkür ediyorum.

Seçim sonu Fed.ziyareti

Altyapıbasket: İzmir’de bugüne dek bir çok hakemin yetişmesinde payınız var. Bu hakemlerimizi sizden duymak istiyorum. Klasmanları ile birlikte kimlerde birebir büyük emekleriniz var ve kendileri ile görüşleriniz neler?

Halil Öztürk: 11 yıllık il temsilciliği görevimde gerçekten çok iyi hakemler yetiştirdik. Şuan aktif olarak liglerimizde görev alan ve emeğimin olduğu hakem sayımız da gerçekten önemli sayıda. Sayacak olursam; Serkan Emlek (FİBA), Ersan Ergüler (A), İbrahim Altıntaş (A), Dağder Dağlı (B), Ediz Güleryüz (C), Metehan Çelik (C), Ahmet Yakar (C), İrem Büyükarsln (C), Adem Deliavcı (C), Dorukhan Kalyoncu (C), Alican Alıcı (C), Murat Danışan (C), Mert Çolak (C), Sarper Dağlı (C). Ayrıca Sayın Memduh Öget’in başkanlığında 26-30 Ekim tarihlerinde aday hakem kursumuzu açıyoruz. Bu kursta da Memduh Abi ile beraber yeni ve kaliteli hakemler çıkaracağımıza inancım tam. Hakem arkadaşlarımıza da buradan seslenmek istiyorum. Kendilerinin daha çok maç izlemelerini tavsiye ediyorum. Resmi maçlar, özel maçlar, hazırlık turnuvaları nerede ne maçı olursa olsun izleyerek gelişimlerini devam ettirmeleri şart. Üst klasman hakemlerimiz ile iletişimlerini sürekli hale getirmeleri gerekiyor.

Altyapıbasket: Peki 11 yıldır il temsilcisisiniz. İzmir altyapısında ne gibi problemler yaşıyorsunuz? Kulüplere ne gibi tavsiyeleriniz olacak?

Halil Öztürk: Yıllardır herkes tarafından kulaktan kulağa yayılan bir cümle var. İzmir’de maçlar geç başlıyor, geç bitiyor şeklinde. Maçlara geç başlamamızın tek sebebi var. Kulüplerimiz okullar açılana kadar hazırlanamıyorlar. Biz yılda 3500-3700 arası maç oynatıyoruz. Kulüplerimiz takım hazırlıklarını ve lisans işlemlerini yaz döneminde daha çabuk halledebilirse bizde liglere daha erken start verebiliriz. Ayrıca bir konuya daha değinmek istiyorum. Basketbolumuzun seviyesi cidden yükseldi. Altyapı’da her kategoride tansiyonu ve önem derecesi yüksek maçların da sayısı arttı. Hakemlerimiz dönem dönem yanlış kararlar verebiliyor. İyi niyetlerinden kimsenin şüphesi olmaması gerek. Kulüp idarecilerimizin ve özellikle de velilerin bu konuya biraz daha sağduyulu yaklaşması gerek. Herkesin desteği ile daha iyi yerlere gelebiliriz. Biz il temsilciliği olarak tüm hakemlerimizin, tüm kulüplerimizin ve çalışanlarının yanındayız.

Altyapıbasket: Altyapı organizasyonlarında hangi tesisleri kullanıyorsunuz? Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü ile iş birliğiniz ne seviyede?

Halil Öztürk: Halkapınar Spor Salonu içinde ki iki salonu da kullanıyoruz. Halkapınar Spor Salonu İzmir basketbolunun merkezi konumunda artık. Ayrıca Cumhuriyet Mahallesi Spor Salonu ve Buca Serdar Yereli Spor Salonu’da kullandığımız tesislerimizin arasında. Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürümüz Sayın Ali Osman Tatlısu’dan bu konuda güzel destekler alıyoruz. Teşekkür ediyorum. Ayrıca şube müdürlerine ve çalışanlarına, kullandığımız tesislerimizin görevlilerine de çok teşekkür ediyorum. Onlarda ekibimizin bir parçası.

Altyapıbasket: Son olarak yeni sezondan beklentileriniz nelerdir?

Halil Öztürk: 2015-2016 basketbol sezonumuz katılan tüm kulüplerimize hayırlı olsun. Umarım sakatlıksız, seyir zevki yüksek ve iyi yönetilen maçlar seyredebiliriz. Kulüplerimize ve sporcularımıza başarılar diliyorum.

Röportaj: Aytaç Kuru

Daha Fazla Haber