Sosyal Medya:

İzmir

Geleceğin Basketbol Yıldızı: Murat Meriç Kuntker

2003 doğumlu gelecek vadeden basketbolcu Murat Meriç Kuntker, izmiraltyapibasket.com‘a basketbolla ilgili gelecek planlarını anlattı.

*Öncellikle seni tanıyarak başlayalım

   Ben Murat Meriç Kuntker, 06/01/2003 doğumluyum. Orantı Kolejinde 8.sınıfta eğitim hayatımı devam ettirmekteyim. 

   *Basketbola nasıl başladın?

   İlk önce basketbola babamla birlikte başladım. Babam Çayırlıbahçe spor kulübü antrenörü olduğu için her zaman antrenmanlara giderdim. Babam beni geliştirdikten sonra Hidayet TÜRKOĞLU’nun kampına yolladı. Kampta 9 Eylül Basketbol Kulübü Başkanı Cihangir BAŞARAN babamla görüştü ve ilk kulüp kariyerim başlamış oldu.1 sene 9 Eylül Basketbol kulübünde oynadıktan sonra şuan Mavişehir Gençlik Spor kulübündeyim.

   *Mavişehir Gençlik Spor Kulübünun en beğendiğin özellikleri nelerdir?

   Kendi tesisi olması, çok fazla salonda çalışma imkanı olması, çok fazla antrenör kadrosunun olması, her mevki için tecrübeli antrenörlerin yardımcı olup eğitim vermeleri.

   *Küçük yaşta basketbola başlamanın sana neler kattığından bahseder misin?

    Daha fazla antrenman, kondisyon, güç antrenmanı ve şut antrenmanı.

    *Ailenin basketbol için tutumu nelerdir?

    Ailemin hiç kimsenin yapmadığı kadar fedakârlık yapıp, benim basketbol konusunda en iyisi olmam için bana destek olmaları.

Murat Meriç Kuntker

    *İyi bir basketbolcu yetiştirmek isteyen bir aile çocuklarına nasıl davranmalı?

    Küçük yaşta benim başladığım gibi spor okuluna verip başlayabilirler ve çocuklarına her zaman yanlarında olduğunu sevgiyle hissettirmeleri çok önemlidir.

    *İlk öncelikle basketbol mu eğitim mi senin için ön planda?

    Basketbolu çok seviyorum, ilk önceliğim şuan için basketbol. Not ortalamalarımda çok iyi profesyonel bir oyuncu olup bunun yanında da psikoloji okumak istiyorum.

    *İyi bir sporcu olmanın dışında gelecekte nasıl hayat geçirmek istiyorsun?

    Benim tek hedeflediğim şey Atatürk’ün İlke ve İnkılapları çevresinde spor hayatıma devam etmek. Atatürk’ün BEN SPORCUNUN ZEKİ, ÇEVİK VE AYNI ZAMANDA AHLAKSINI SEVERİM. Sözünde olduğu gibi davranmaya çalışıyorum.

    *1 Ay önce milli takım seçmelerine katıldın senin için ne kadar büyük bir önem taşıyor?

    Bu yaşımda milli formayı giymek benim için çok önemli, gurur verici ve onur verici elimden gelenin fazlasını yapıp, terimin son damlasına kadar emek verip formayı giymek istiyorum.

   *Babanın bütün maçlarına gelip seni kameraya çekmesi ve daha sonra videoları izlemen sana nasıl bir avantaj sağlıyor?

   Bu benim için çok önemli her maçımda iyi ya da kötü olan yönlerimi sonra izleyerek görüyorum iyi olanlarını daha iyi yapabilmek için çalışıyorum kötü olanlarını izleyip çok daha fazla çalışıyorum. Bana yardımcı olduğu için babama sonsuz teşekkür ederim.

 “Annem Olmasaydı Ayakta Duramazdım”

   *Şimdi buraya kadar basketbol antrenörü olduğu için ve sana yardımcı olduğu için babandan bahsettik istersen birazda annenden bahsedelim sana olan katkıları nelerdir?

   Annemin benim için çok ayrı bir yeri var. Annem olmasaydı ben ayakta duramazdım. Sabahları benimle birlikte kalkıp kahvaltımı hazırlıyor ve 8 senedir basketbol temposuna ayak uydurmaya çalışıyor. Bana yardımcı olduğu için anneme sonsuz teşekkür ederim.

   *Gelecekte basketbol hayatını Türkiye’de mi yoksa yurtdışında mı devam ettirmek istiyorsun?

   İmkânım olursa Amerika’da, Türkiye’nin şartları bir basketbolcu için o kadar iyi değil. Amerika olmazsa Avrupa’yı tercih ederim. Son yıllarda Avrupa basketbolu çok gelişti. Euro lig maçları çok heyecanlı oluyor. Kimin yenip yenileceğini artık tahmin edemiyorum. Olimpiakos ya da CSKA gibi takımlarda oynamak isterim ilk hedefim bu takımlar.

Murat Meriç Kuntker

   *Türkiye’de A takım formasını hangi takımda giymek istersin?

   Yeşil Giresun olabilir. Öncelikle dedem, kuzenlerim, dayılarım orada olduğu için onlara yakın olmak isterim. En önemlisi Giresun un güzel manzarası yağmurlu temiz havası ve sakin bir kent olmasından dolayı basketbola daha çok odaklanabileceğim bir yer olduğunu düşünüyorum.

   *Kaybettiğin zaman ne hissediyorsun?

   Baş başa giden maçlarda kaybettiğim zaman çok üzülüyorum. Mac bittikten sonra soyunma odasından çıkarken bazı arkadaşlarım gülüyor, ben basım eğik bir şekilde çıkıyorum yenilgiyi hiçbir zaman kabul edemiyorum ve daha iyisini yapmak için çalışıyorum.

   *Türkiye’de örnek aldığın basketbolcu kim?

   Benim iki tane örnek aldığım oyuncu var birincisi Okben Ulubay diğeri ise Cedi Osman. Sürekli onların videolarını izleyip kendimi geliştiriyorum.

   *Basketbol sana göre bireysel bir oyun mu takım oyunu mu?

   Sahada bire beş oynanmaz, takım oyunu olmadan tek bir kişi beş kişiyi yenemeyeceğine göre basketbol tabi ki bir takım oyunu . Takımın olmazsa sıkıştığın zaman kiminle paslaşacaksın, şut attığın zaman kim ribaunt alacak.

   *Şuana kadar oynadığın maçlar arasında unutamadıkların var mı?

   İki tane var böyle maç. Birincisi İzmir il karmasındaki İstanbul maçı ikincisi de iki sene önceki Çakabey maçı. Çakabey maçını 41-40 kazandık İstanbul maçını 55-52 yenildik. Çakabey maçında durum 40-40 iken Çakabey’den benim takım arkadaşım faul çizgisine gitti atamayacağını biliyordum. Topun önüme düşeceğini tahmin etmiştim ve öyle oldu. Düştüğü an da 1 e 3 gördüm rakibi, yarı sahadan itibaren herkesi geçip en son Sarp Acet ile birebir kaldım. Üstüne gittiğim zaman bana faul yaptı 2 atış hakkım vardı. O iki atıştan ilki başarılı oldu ikincisini bilerek zaman geçsin diye bıraktım. İkinci maçımızı ise hala nasıl kaybettiğimizi unutamam, çok güçlü bir takımdı çok mücadele ettik fakat kazanamadık.

   *Son olarak ailen dışında basketbol kariyerin için sana destek olan kimler var?

   Mavişehir spor kulübü başkanı Sayın Murat Acet benim için çok özverili davrandı ve beni hep destekledi. Tesislerinin tüm olanaklarını benim gelişimim için seferber etti. Biz Murat Hocam ve ailesi ile büyük bir aile gibiyiz. İbrahim Gündebahar ve Göktuğ Dilbazer antrenörlerimin de hayatımdaki yerleri hep farklı olacaktır. Hepsine sonsuz teşekkür ediyorum.

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

Diğer Haberler > İzmir