Connect with us

Engin Kömeç: Antrenör Oyuncunun Gelişimini Ne Destekliyorsa Onu Uygulamalı

ÖZEL RÖPORTAJ | Banvit Basketbol altyapısında görev yapan ve geride bıraktığımız sezonda U-15 ile U-16 yaş gruplarında Türkiye Şampiyonluğu yaşayan Engin Kömeç sorularımızı yanıtladı.

Türk basketbolunun önemli kulüplerinden olan ve yıllardır altyapılara önemli yatırım yapan Banvit Basketbol geçtiğimiz yıl iki Türkiye şampiyonluğu yaşadı. İki şampiyonlukta da takımın başında olan Engin Kömeç birbirinden önemli açıklamalar yaptı.

***

-Öncelikle bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

05.06.1984, Aydın Kuşadası doğumluyum. Kuşadası Gençlik Spor Kulübü’nde alt yapıda basketbol oynadım ve antrenörlük hayatıma bu kulüpte başladım. Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Antrenörlük bölümü mezunuyum. Almanya Köln Spor Üniversitesi’nde Spor Bilimi üzerine yüksek lisans eğitimimi tamamladım. Eğitimim sırasında Köln 99ers takımının altyapı takımlarını çalıştırdım. Almanya Basketbol 2. Ligi’nden bir üst lige çıkma başarısı gösteren Düsseldorf Baskets takımında ise 2 sezon asistan koç görevini yürüttüm. Daha sonra Türkiye’de Kuşadası’nın köklü kulüplerinden Ada Spor Kulübü’nde 2 sezon altyapı koordinatörlüğü ve antrenörlük yaptım. Geçtiğimiz sezondan itibaren ise Banvit Basketbol Kulübü’nün pilot takımı olan Bandırma Kırmızı’da asistan koç olarak görev almaktayım. Aynı zamanda bu sezon Türkiye şampiyonu olan U15 ve U16 takımlarımızda da, Basketbol Gençler Ligi’ndeki takımımızın koçu Ali Yıldırım ile birlikte antrenörlük yapmaktayım.

-U16 ve U15 Türkiye Şampiyonalarında mutlu sona ulaştınız. Turnuvalar ile ilgili neler söylemek istersiniz? Sizi başarıya götüren etmenler nelerdi?

Öncelikle Mersin’de düzenlenen U16 AA Türkiye Şampiyonası’ndan bahsetmek istiyorum. Sezon içerisinde turnuvaya şampiyonluk hedefi ile yoğun bir tempoda çok çalışarak hazırlandık. Kadromuzda bulunan oyuncularımızın bir kısmı pilot takımımız Bandırma Kırmızı ile sezon boyunca antrenman yaptılar. Turnuva sertliği göz önüne alındığında bu bizim için bir avantaj oluşturmuştu. Turnuva kadromuzda özellikle pota altını domine eden çok iyi uzunlara sahiptik. Ama kısa pozisyonundaki oyuncularımızın da savunmadaki mücadelesi ve hücumdaki katkıları ile bizi bu turnuvada bir adım öne taşıyacağının da bilincindeydik. Hedef bir takımla turnuvada yer almamıza rağmen bizim için şampiyonanın çok zor geçeceğini biliyorduk.

Çünkü Türkiye Şampiyonası’na katılan her takım her takımı yenebilecek güçte ve kaliteli oyunculara sahip. Bundan dolayı takımımızı maç maç ve adım adım ilerleyerek hazırlamaya çalıştık. Grup aşamasında zorlandığımız maçlar olsa da grubu lider bitirerek bu sezon yeni şampiyona formatı ile birlikte bir gün de olsa dinlenme fırsatı bularak final maçlarına konsantre olduk. Çeyrek final ve yarı final karşılaşmalarında turnuvanın en iyi takımlarından olan Galatasaray (çeyrek final) ve Fenerbahçe (yarı final) takımları ile eşleştik. Çok çekişmeli ve bir o kadar zorlu geçen bu maçları da kazanarak adımızı finale yazdırdık. Final karşılaşmasında ise rakibimiz güçlü Anadolu Efes takımıydı. Final maçı da turnuvaya yakışır bir mücadeleye sahne oldu. Karşılaşmanın ilk yarısını 11 sayı önde bitirmemize rağmen ikinci yarı oyuna ortak olan rakibimiz karşısında maçın sonunu daha iyi ve akıllı oynayarak şampiyonluk hedefimize ulaştık.

“OYUN PLANIMIZI ÇOK İYİ UYGULADIK”

Sayfalar: 1 2 3

Daha Fazla Haber