Sosyal Medya:

Manşet

Dağhan Pulluk: Basketbol okulları önemli bir boşluğu dolduruyor

Bugün Beşiktaş Sancaktepe-Çekmeköy Basketbol Okulları kurucusu Dağhan Pulluk ile yaptığımız röportajla karşınızdayız.

Hem okul hem de kulüp olarak oldukça başarılı çalışmalara imza atan Dağhan Pulluk şu ana kadar geldikleri noktayı değerlendirirken, önümüzdeki yıllarda yapacakları çalışmalara da değindi.

Keyifle okumanız dileğiyle…

-Öncelikle bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?daghanpulluk

Merhaba, ben Dağhan Pulluk. Marmara Üniversitesi BESYO mezunuyum. Ayrıca Gedik Üniversitesi’nde ‘Spor Yönetim Bilimleri’ alanında Yüksek Lisans yapmaktayım. Spor hayatıma 8 yaşında Beşiktaş altyapısında futbol oynayarak başladım. Birkaç kulüpte profesyonel olarak devam ettirdiğim futbol hayatıma 23 yaşında son vererek, 20 yaşında başladığım eğitim hayatıma devam ettim. Üniversite hayatım boyunca sporun her alanında çalışarak tecrübe edindim.

Üniversite sonrası kendi şirketimi kurarak (ETD Spor Organizasyon) hedefim olan, içinde spor olan iş hayatına yönetici olarak başladım. 1.5 sene BJK Basketbol Okulları Koordinatörlüğü, 2 sene BJK Futbol Okulları Kamp Direktörlüğünde bulundum. 2009 yılından bu yana BJK Sancaktepe-Çekmeköy Spor Okulları ve Sancaktepe İstanbul Spor Kulübünde (Kurucu-Koordinatör) yöneticilik yapmaktayım. Ayrıca Beşiktaş Kongre Üyesiyim.

-BJK Sancaktepe olarak 2009 yılından bu yana çalışmalarını sürdürüyorsunuz. Biraz başlangıç sürecini ve şu ana kadar geçen zamanı anlatabilir misiniz?

2009 yılında BJK Spor Okulu olarak Sancaktepe bölgesinde futbol ve basketbol branşlarında çalışmalarımıza başladık. Daha sonra futbol okulumuzu devrederek basketbol alanında yoğunlaştık. Sonrasında kulüpleşerek birçok resmi turnuva ve liglerde mücadele etmekteyiz.

Geçen süre içerisinde ‘ önce iyi insan sonra iyi sporcu ‘ vizyonu ile yolumuza devam ettik ve ediyoruz. Geldiğimiz noktaya bakılırsa bölgesinin önde gelen spor okulları markası haline geldiğimizi gözlemliyoruz ve bu bizi daha motive bir şekilde çalışmaya teşvik ediyor.

-Şu an 5 yıllık bir süreci geride bıraktınız. İlk olarak kendinize ne gibi hedefler belirlemiştiniz ve şu ana kadar geldiğiniz noktadan memnun musunuz? Bundan sonrası için planlarınız neler?

İlk olarak hayalim, daha spor akademisi okurken sosyal sorumluluk projeleri ile ücretsiz kaliteli eğitim bursları verebilmekti. Hem gerçekleştirdiğimiz kamplar, hem spor okulları faaliyetlerimizde bir çok yardıma muhtaç ailelerin çocuklarına ulaştık. Bunu başardığımızı düşünüyorum. Diğer hedeflerimden biri, Beşiktaş JK altyapısına teknik, fiziksel ve sosyal anlamda donanımlı sporcular kazandırmaktı. Bunu da başardık. Başka bir hedefim kendi kurucusu olduğum kulübüm olan Sancaktepe İstanbul SK ile başarılar kazanmaktı. Bunu da süreç içerisinde altyapımızdan başlayan, 4-5 senedir bizimle olan sporcularımızla başarmaya başladık. Ve eminim ki çok daha büyük başarılar kazanacağız süreç ilerlediğinde.

bjksancaktepe (4)-Biraz da kulübün çalışmalarından konuşalım. Hangi branş ve yaş gruplarında faaliyet gösteriyorsunuz?

Biz Sancaktepe ve Çekmeköy Bölgesinde Basketbol-Voleybol branşlarında eğitim vermekteyiz. Ayrıca Çekmeköy’de Cimnastik okulumuzda çalışmalarına tüm hızıyla devam etmekte.

Basketbol ve Voleybol 6-15 arasında, Cimnastik ise 3.5 yaş itibariyle kayıt yapıyoruz.

-BJK Sancaktepe’nin şu anki organizasyonunu yürüten ekipte kimler var? Arka plandaki yapıyı tanımak isteriz…

Tabi. Basketbolda Okan Can Çevik, Emre Tolga Önder, Gökhan Tıkıç ve Mert Koçak, Voleybolda Hülya Karslı ve Büşra Karademir, Cimnastikte Cansu Tok ile beraber 2 farklı salonumuzda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnternet ve grafik çalışmalarımızı Erdem Medya (Sedat Erdem), Ulaşım organizasyonlarımız Katırcıoğlu Turizm (Cevat Uzun), Uçak ve otel organizasyonlarımızı Mika Miss Turizm (Cem Arayıcı), öğrenci servis işlerimiz Hayri ve Onur Bey, Dernekler ile ilgili tüm işlemlerimizi Halil Avcı takip etmekte.

Ayrıca sponsorlarımız olan Taşkın Kibar (Taşkın Kibar Gayrimenkul) ve Agah Can (DENT-10 Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği) de bize destek vermekteler. Yeri gelmişken tekrar teşekkürlerimizi iletiyoruz kendilerine.

-Kulüpler olarak bir sosyal sorumluluk projeniz var. Sizi henüz tanımayan insanlar için bundan biraz bahsedebilir misiniz? Gelecekte yeni çalışmalarınız olacak mı?

Kulüp olarak Kızılay ve Sancaktepe Belediyesi ile yardıma muhtaç ailelerimizin çocuklarına yönelik ücretsiz olarak kamp organizasyonları gerçekleştirdik. Ayrıca Sevgi evlerinde yer alan çocuklarımızı zaman zaman salonlarımızda ağırlayarak, kendi ekibimiz ile beraber çalışmalar gerçekleştirdik. Bunu arttırmak istiyoruz. Bunun yanında yine birçok sporcumuz spor okullarımızda burs almakta. Bu çalışmalarımız devam edecek. Hem de daha da artacak şekilde.

1-2 hafta içerisinde gerçekleştireceğimiz kahvaltı organizasyonunda çekilişler yaparak, elde edilen gelir ile yine yardıma muhtaç ailelerimizin çocuklarına ve kurum-kuruluşlara yardımlarda bulunacağız. Kızılay ve Belediyelerle de daha büyük projelerimiz var. Gerçekleştiğinde sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyarız.

-Basketbol okulları hakkında düşünceleriniz neler? Gördüğünüz kadarıyla yapılan çalışmalar verimli oluyor mu? Altyapılara katkısından bahsedebilir misiniz?

Basketbol okulları çok önemli bir boşluğu dolduruyor. Çocuklarımızın ve ailelerin, hem spor hem de sosyal anlamda en büyük destek aracı olduğunu görmekteyim. Basketbol Okulları tabi ki verimli olmakta. Altyapılarda hazır olmayan, yeterli olmayan ama gelişim süreci açık olan, fizik olarak yetersiz olan ama çalışarak bu eksikliği tamamlayabilecek, yetenekli birçok basketbol aşığı gencimiz var. Bu boşluğu tabi ki Basketbol okulları doldurmakta. 3000 e yakın basketbol okulu olduğu söyleniyordu 2013 de. 250-300 bin çocuk demek bu ortalama.

Bu durum tabi ki altyapıların çok işine yarıyor. Sancaktepe İstanbul Spor Kulübü olarak 70-80 tane lisanslı sporcumuz var basketbol branşında ve bu çocuklar Basketbol Okulumuzda eğitim görüp ilerleme kaydeden çocuklar. Bazıları şu an Beşiktaş JK, DSİ, İTO gibi takımlarda oynuyor.. Buradan bile bakıldığında altyapılara olan katkılar ortada.

bjksancaktepe (3)

Altyapı statüleri ile ilgili düşünceleriniz neler, altyapı basketbolu ile ilgili geliştirilmesi gerekenler neler? Yeterli çalışmaların yapıldığını düşünüyor musunuz?

Ben iyi niyetle çalışıldığını düşünüyorum. Şuan Gençlik Spor İl Müdürlüğü ve Türkiye Basketbol Federasyonu yeni çalışmalar yapmakta. Çok güzel gelişmeler olacağı kanısındayım. En dikkatimi çeken eksik konu, yeterli sayıda ve kaliteli basketbol hakemleri olmaması altyapılarımızda.

-Alt yaş kategorilerinde milli takımlarda oldukça başarılıyız ve çok önemli oyuncular var. Fakat üst yapıya geçişlerde genelde sorunlar yaşanıyor. Siz bunu neye bağlıyorsunuz?

Yabancı oyuncu sayısı ile ilgili bir durum bu bence. Tabi ki Avrupa’da mücadele etmek için 6 yabancı zorunluluğu gerekli gibi. Ama Türk oyuncu neden yetişmiyor A takım seviyesinde, bu durumun aşılması ile alakalı düzenlemeler ve ligler oluşturmalı. Ama bunun için gerekli şartlar sağlanmalı tabi. Tesis, hakem, bütçe, sponsor gibi .daghanpulluk

-Veliler ile iletişiminiz nasıl? Onlarla ne gibi çalışmalar yapıyor ve önerilerde bulunuyorsunuz?

Velilerimiz ile iletişimimiz çok iyi. Her takımımızın velileri ile sezon başı toplantıları yapıyoruz. Grup antrenörlerimiz ile birlikte beklentilerimizi ve grubun durumu ile ilgili bilgi veriyoruz Toplu mesaj sistemimiz var. Etkinliklerimiz oluyor. Bizleri yakından tanımalarını istiyoruz ailelerimizin, çünkü haftanın 4-5 günü çocuklarını emanet eden velilerimiz var bize. Her ailemiz ile karşılıklı güven ortamı oluşturmaya çalışıyoruz.

Bazı gruplarımızda ki sporcularımıza ev ziyaretleri gerçekleştirmeye başladı hocalarımız. Bu projemiz için çok güzel geri bildirimler alıyoruz. Ayrıca zaman zaman yıl içinde ve kamplarımızda sevgili hocamız Spor Psikoloğu Ömer Ateş ile çalışıyoruz. Ailelerimizle toplantılar yapılıyor. Bunun yanında antrenörlerimizde Ömer Hoca ile iletişimde oluyor sürekli.

Öneri olarak hep söylediğimiz, çocuklarını lütfen basketbol konusunda çok fazla eleştirmesinler, eleştirileri yapıcı olsun. Hata yaparak gelişebiliyor küçük yaştaki sporcularımız, ancak aileler saha içine müdahale ettikleri müddetçe bu onlarda sorumluluk alma ve hata yaparım korkusunu geliştiriyor, ve bu durumda istediğimiz sıçramayı yapamayabiliyor sporcularımız. Bu konuda hangi kulüpte hangi branşta olursa olsun, lütfen veli olarak sadece güvenin ve arkasında durun çocuğunuzun.

-Altyapibasket.com hakkında ne düşünüyorsunuz? Önerileriniz veya eleştirileriniz neler?

Çalışmalarınızdan çok memnunuz. Hızlı ve güvenilir haberlerinizi takip ediyoruz ve etmeye devam edeceğiz.

Teşekkür ederim.

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

Diğer Haberler > Manşet