Connect with us

Buğra Hızal: En Kısa Zamanda Tekrar Ayağa Kalkacağız

ÖZEL RÖPORTAJ | İstanbul basketbol altyapısının önemli kulüplerinden Titan Akademi’nin Basketbol Altyapı Sorumlusu Buğra Hızal sitemize açıklamalarda bulundu.

Süreci yakından takip ettiklerini söyleyen başarılı antrenör, spor okullarının ve kulüplerinin en çok etkilenen sektörlerden olduğunu belirtti. Buğra Hızal kulüp olarak yaptıkları çalışmalara yönelik açıklamalar da yaptı.

Sürecin başlangıcına yönelik açıklamalarda bulunan Hızal “Covid-19 virüsünün ülkemizde etkisini göstermeye başladığı 13 Mart tarihi itibari ile önlemlerimizi almaya başladık. İlk etapta sürecin bu kadar uzun olacağını tahmin etmemiştik, ancak ilerleyen günlerde tablo yavaş yavaş ortaya çıkınca sektör olarak spor okulları ve spor kulüplerini zor günlerin beklediğini herkes gibi bizlerde görmeye başladık. Hem spor kulübü takımlarımız hem de spor okulu gruplarımızla 14 Mart itibari ile idmanlara başladık. Bu süreçte hayatı normal düzeyde sürdürmelerine yardımcı olmak adına çocukları basketboldan bir an olsun bile uzak tutmadık.” şeklinde konuştu.

“UZAKTAN EĞİTİM İLE SPORCULARLA YAKINDAN İLGİLENİYORUZ”

İlk etapta uzaktan eğitim ile çalışmalarını sürdürdüklerini söyleyen Buğra Hızal “Baş antrenörlerimiz Mert Yaman, Tunç Altanlar ve Mert Ergün bu süreçte takımlarımız ile uzaktan eğitim yaparak sporcularla yakından ilgileniyorlar. Aileler evlerde çocuklarla zaman geçirirken zorlanabiliyorlar, onlarında alışkın olmadıkları bir şekilde 24 saat çocuklarıyla geçirmek durumundalar. Bu durumda ister istemez enerjileri tükenebiliyor. Bu aşamada biz yaptırmış olduğumuz antrenmanlar ile çocukların ilgisi gün içerisinde çekebiliyoruz, yaptığımız yarışmalar, video izleme, sohbetler ve oyunlar ile de çocuklar her zaman hazır kıta koçlar acaba bize bu hafta ne yaptıracaklar diye merak içerisinde kalıyor.” ifadelerini kullandı.

“VELİLER DE KULÜPLERİNE SAHİP ÇIKMALI”

Spor okullarının ve spor kulüplerinin bu süreçte en çok etkilenen sektörlerden olduğunu belirten Hızal “Spor okulları ve spor kulüpleri olarak bizler bu süreçte en çok etkilenen sektörlerden biriyiz. Sezonumuz 9 ay (Eylül-Mayıs) sürüyor, ancak tüm giderlerimiz 12 ay boyunca devam ediyor. Bu aşamada bizim gibi spor okullarının ayakta kalması ailelerin vermiş olduğu aidatlarla sağlanıyor. Bu konuda tüm spor okulları velilerine naçizane önerimdir “çocuklarınızın hayatlarında önemli bir yere sahip olan kulüplerinize sizlerde sahip çıkın” Bu süreçte kulüpler çocukların basketboldan kopmamaları için ellerinden gelenleri yapmaya çalışıyorlar. Kulüpler mutlaka 13 Mart sonrası yapamadıkları idmanları telafi edeceklerdir. Biz Titan Akademi olarak süreç sona ermesinin ardından ilk etapta yaz aylarında yapacağımız çalışmalarla ekstra idman koyarak, eğer sürecin uzaması Eylül ayını bulursa da 2020-2021 sezonunda ekstra idman koyarak bu telafileri tüm çocuklarımıza yapacağız. Bu bizim en büyük görevimizdir.” dedi.

“ÇOCUKLARIMIZIN BASKETBOLA DÖNMELERİNİ DÖRT GÖZLE BEKLİYORUZ”

Sürecin bir an önce geride kalmasını umut ettiklerini söyleyen Hızal “Aileler için basketbol okulları ve basketbol kulüpleri çocukları için vazgeçilmez bir parça , bu süreçte yaşanan her şeye rağmen olumlu olma ve geleceğe umutla bakmaya devam edeceğiz. Bizler bu süreçten daha da güçlenerek çıkacağız. Çocuklarımızın basketbola dönmelerini, tekrar idmanlara başlamalarını ve maçları dört gözle bekliyoruz. Bu sezon U14 Takımımız TBF seri B liginde şampiyon oldu, kulüp tarihimizde bizde ilk defa bir Anadolu Şampiyonasına katılma hakkı kazanmıştık. Bu başarıda çocuklarımızın, koçlarımızın ve velilerimizin emeği çok fazla, Türkiye Basketbol Federasyonundan isteğimiz bu şampiyonların iptal edilmemesi ve oynanması yönündedir. Oynanmadığı takdirde 2006 doğumlu sporcular geçen yılı da sayarsak 4 sene boyunca şampiyona görememiş olacaklar. Bu onlar için çok büyük bir hayal kırıklığı olacaktır, o nedenle federasyonumuzun bu şampiyonaları düzenlemelerini arzu ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Daha Fazla Haber