Connect with us

Bahar Çağlar Ökten: Hedefiniz Olduğunda Zorluklar Geçici Oluyor

ÖZEL RÖPORTAJ – Herbalife Nutrition Kadınlar Basketbol Süper Ligi’nde Botaş Spor forması giyen Bahar Çağlar Ökten sorularımızı yanıtladı.

Botaş’a geçiş sürecinden genç oyuncularla iletişime birçok konuda açıklamalarda bulunan başarılı basketbolcuyla gerçekleştirdiğimiz röportajdan öne çıkanlar…

“HEDEFİN OLDUĞUNDA ZORLUKLAR GEÇİCİ OLUYOR”

Yaşadığı en büyük zorluğun ailesinden ayrı kalmak olduğunu belirten yıldız oyuncu “İlkokulda milli takım seçilme fırsatı bulduğumda ilk defa ailemden ayrıldım. Aslında fedakarlıklar o zamandan itibaren başlıyor. Ailemizden ayrılıyoruz, bütün yaz kamplarda oluyoruz. Küçücük yaşta 3 ay aileni görmüyorsun. Özlem duygusu oluşuyor. Sonra hayatını ona göre yönlendiriyorsun. İşini, yaşamını, okulunu… O yüzden sporcular bir sürü fedakarlık yapıyor. İlk başladığım andan itibaren ailemden uzak kalmak beni etkilemişti. Çünkü çok bağlı birisiyim. Bir hedefe yöneldiğinde, basketbolcu olacağım, iyi oyuncu olacağım, milli takımlara gideceğim, bayrağımızı dalgalandıracağız diye düşündüğün için bu zorluklar geçici oluyor. Çünkü sonunda mutluluğu, hedefi düşünüyorsun. O yüzden benim için vazgeçmek derecesinde bir zorluk olmadı. Tabii ki spor hayatında sakatlıklar, engeller oluyor. Kötü oynadığın dönemler oluyor. Hepimizin yaşadığı durumlar ama asla pes etmeden yolumuza devam etmemiz gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

“PES ETMEMEMİZ GEREKİYOR”

Genç oyuncuların A Takıma çıktığında yaşadığı zorluklara değinen Bahar Çağlar Ökten “Genç oyuncu, A Takıma ilk çıktığında oynamama süreci yaşıyor. Bunu hepimiz yaşadık. Ben de yaşadım. O dönem gerçekten zor oluyor. Pes eden devam etmiyor, bırakıyor. Belki de şevkleri kırılıyor, hayalleri yıkılıyor. Ama o hedefe gerçekten odaklananlar “Evet oynamıyorum. Önümde oyuncular var, ABD’li oyuncular, yıldız Türk oyuncular var. Ama ben hedefe odaklanırsam, çalışmaya devam edip ben de onların yerinde ya da onların yanında o kadroda oynayabilirim” diye düşünmeleri gerekiyor. Ben de aynı şeyi yaşadım. İlk transferimde A Takıma çıktığımda daha 16-17 yaşındayım. Oynamamıştım. “Acaba oynamayacak mıyım?” düşüncesi kesinlikle oluyor. Ama dediğim gibi çalışmaya devam edip bir şekilde hedeflerimize ulaşmamız gerekiyor. Asla bırakmamamız ve pes etmememiz gerekiyor.” şeklinde konuştu.

“BENİ HEYECANLANDIRAN BİR PROJE”

Bahar’ın Basketbol Atölyesi projesi hakkında da konuşan başarılı oyuncu “Beni heyecanlandıran bir proje açıkçası. Basında da yer buldu. Çok da heyecanlandım görünce. Gençlere karşı ayrı bir ilgim, sevgim var. Oynadığım takımlarda da hep onların gelişmesi için konuşurdum. Gençlere yarar sağlayabilecek bir şeyler yapmamız lazım düşünüyorduk. Türk kadın basketbolunun gelişimi için bir şeyler yapabilirsem ne mutlu bana diye düşünüyorum. Gelişim sadece basketbol açısından değil dinlenmemiz, beslenmemiz, psikolojik durumumuz da çok önemli olduğu için total bir şey oluşturalım istedik. Çok güzel bir ekip kurduk. Diyetisyenimiz var. Beslenme uzmanı her şeyi aktarıyor genç arkadaşlarımıza. Spor psikoloğumuz var. Zor bir an yaşadıklarında onlara danışıyorlar. Bizim için çok kapsamlı bir şey oldu. Onlara yarar sağlayacak bilgileri bu işlerin profesyonelleri aracılığıyla aktaralım istedik. İlki online oldu ne yazık ki. Normalde yerimiz bile hazırdı. Hedefimiz görüşüp, konuşup, muhabbet ederek her şeyi aktarmaktı. Ama bu süreci atlattıktan sonra umarım canlı olarak gerçekleştireceğiz. Devam etmesini çok istiyorum. Gençlerin gelişimi açısından yarar sağlamak benim için mutluluk verici.” dedi.

Kaynak göstermeden kullanmayınız.

Daha Fazla Haber