Sosyal Medya:

DÜNYADAN HABERLER

Alkan Özusuğ: “Üniversiteyi ABD’de Bitirmek İstiyorum”

Alkan Özusuğ UBA International NCAA Showcase

ÖZEL RÖPORTAJ | Bu yaz kazandığı bursla kariyerine ve eğitimine ABD’de devam eden genç basketbolcu Alkan Özusuğ, altyapibasket.com’un sorularını yanıtladı.

Geçen yıl UBA International’ın düzenlediği İstanbul Showcase 2017’ye katıldıktan sonra yaz aylarında ABD hayallerini gerçekleştiren genç oyuncunun sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:

Merhaba öncelikle bize biraz kendini tanıtmanı istiyoruz. Basketbola nasıl başladın?

Merhaba benim adım Tahir Alkan Özusuğ. 16 Ocak 1999 Bursa doğumluyum. Basketbola başlama sebebim, boyumun akranlarıma göre daha uzun olmasaydı. İlk olarak Tofaş Spor Okulu’nda başladım. Bir sene spor okulunda oynadıktan sonra Tofaş’ın altyapı secmelerinden takıma seçilmiştim. O günden beri de yaklaşık 10 yıldır basketbol oynuyorum.

Türkiye’de her zaman için genç sporcuların ikilemde kaldığı bir konudur. Basketbol kariyeri mi eğitim hayat mı daha önemli? Aslında asıl hedef ikisini bir arada götürebilmektir. Sen bu konuda neler düşünüyorsun? İkisi bir arada başarılı bir şekilde yürüyebiliyor mu?

Bana kalırsa eğitim hayatı daha önemli çünkü oynadığımız oyun ilerde netlik seviyesi olmayan bir oyun. Her zaman bir B planına ihtiyacımız var. Ancak doğrusunu söylemek gerekirse Türkiye’de eğitim ve basketbolun bir arada yürümesi zor.

Sana ABD’de basketbol bursu alma kararı aldıran en önemli faktör neydi?

Amerika’ya gelmemdeki en büyük faktör basketbolda çok yönlü bir oyuncu olmak isteğimdi. İki farklı oyun tarzına Amerika ve Avrupa oyununa hakim olmak istiyorum denebilir. Ayrıca kendime yeni ve farklı bir kültür katmak istedim. Dil konusunda da kendimi geliştirmek istediğim için Amerika’yı düşündüm.

“TAKIMIMA GÜVEN VEREN BİR OYUNCU OLMAK İSTİYORUM”

ABD’ye gidiş sürecinden biraz bahsedebilir misin? Adım adım kısaca neler yaşandı?

Geliş sürecim heyecanlıydı. Herkes gibi ben de Amerika’da okumak ve basketbol oynamak istiyordum. Daha önce giden arkadaşlarımla iletişime geçerek vize mülakatında ne sorduklarını, nelere dikkat ettiklerini öğrenmeye çalıştım. Her şeyime dikkat ettim. Bu konuda Adin Adinovic ve Orçun Topçu abilerim bana çok destek oldular.

ABD’den burs kazanma aşamasının öncesinde UBA International’ın düzenlediği NCAA Onaylı İstanbul Showcase 2017’ye katıldın. Sence seçmelerin burs kazanmanda önemli bir etkisi oldu mu? Burs alma sürecinde UBA’dan ne gibi destekler aldın?

Benim UBA International’la olan bağlantım 2015’teki ilk showcase’e kadar gidiyor. O günden beri UBA ille kontak halindeyim. Showcase ile kendini gözlemcilere ve lise koçlarına kanıtlama şansı buluyorsun. Daha profesyonel bir şekilde seni takip edebiliyorlar. Her oyuncu için çok büyük bir avantaj bu. İstanbul Showcase 2017’de kendimi kanıtlama şansı buldum. Buraya gelmemde en büyük rol sahiplerinden biri böyle bir organizasyona katılmam oldu. Bundan dolayı çok mutluyum. Adin Abiyle de sürekli bağlantı içerisindeydim. Benim için en iyi yeri seçmeye çalışıyorduk ve en son konuştuğumuzda burayı seçtik.

ABD’de spor ve yaşam kültürünün Türkiye ve Avrupa’ya göre çok farklı olduğu hep söylenir. Uyum sağlayabildin mi ve bu süreç nasıl geçti?

İlk 3-4 ay benim için çok zordu. Yeni bir ülkeye ve yeni bir kültüre giriş yapmıştım. Zor olacağını biliyordum. Ailemle sürekli iletişim halindeydim. Beni sürekli desteklediler ve her ne olursa olsun yanımda olduklarını da biliyordum. Ayrıca Amerika’da olan arkadaşlarımla da görüşmeyi kesmedim. Sürekli tavsiye almak için iletişime geçtim. Bu şekilde uyum sürecini atlattığımı düşünüyorum.

Alkan Özusuğ olarak kendini analiz etmeni istersek basketbolda hangi şeyleri iyi yapıyorsun ve hangi becerilerini geliştirmen gerektiğini düşünüyorsun?

Pozisyonuma göre undersize bir oyuncuyum. Bu benim için dezavantaj ama ben avantaja çevirmeye çalışıyorum. Benden uzun oyunculardan ayaklarım daha hızlı, saha içinde hızlı düşünüp doğru karar veriyorum. Kilo kaybetmem gerekiyor. Kilo fazlam olduğunu düşünüyorum.

Görüşlerinizi Paylaşın
1 of 2
Haberin devamını ← → (ok) tuşlarıyla görüntüleyebilirsiniz

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

SEÇMELER

Diğer Haberler > DÜNYADAN HABERLER