Connect with us

Taha Bayram & Kerem Aşıcı: Müsabakaların Başlaması Kolay Olmayacak

ÖZEL RÖPORTAJ | İstanbul altyapısında 2019 – 2020 sezonunda faaliyete başlayan Master Basketball League’in kurucuları Taha Bayram ve Kerem Aşıcı sorularımızı yanıtladı.

Kurulduğu günden bu yana başarılı bir organizasyon olarak göze çarpan Master Basketball League’in kurucuları önemli açıklamalar yaptı. Tüm senaryolara hazır olduklarını söyleyen iki yönetici, spor okullarının toparlanmasının zaman alacağını belirtti.

“TÜM SENARYOLARA HAZIRIZ”

– Öncelikle son 1 aylık süreç sizin için nasıl geçti?

Taha Bayram & Kerem Aşıcı: Son 1 aylık süreçte ne yazık ki müsabakaları oynatamadık. Bu süre zarfında çalışma ekibi arkadaşlarımızla önümüze çıkabilecek tüm senaryolara karşı plan ve hazırlık yaptık. Ancak virüsün tamamen geçmemesi bu sezon için tüm liglerin oynanmasının zor olduğu kanaatindeyiz. Hiçbir şey insan sağlığından önemli değil.

“MÜSABAKALARIN BAŞLAMASI KOLAY OLMAYACAK”

– Bu süreçte ne gibi tedbirler aldınız? Ayrıca süreç normalleşmeye başladığında uygulamaya koymayı planladığınız tedbirler var mı?

Taha Bayram & Kerem Aşıcı: Korona virüsü Türkiye sınırlarında görüldüğü anda biz hemen müsabakaları oynattığımız spor kompleksinin her bölümünü ilaçlattık. Salonun girişine ıslak mendiller, kolonya ve dezenfektan alıp yerleştirdik. Bunları yapmamıza rağmen gece acil olarak ekibimizle toplandık ve yeni haftaki fikstürü açıklamadan erteleme kararı verdik. Daha sonrasında zaten bakanlıktan gelen yazıyla birlikte tüm müsabakalar durduruldu.

Yine dediğim gibi başlaması pek mümkün durmuyor. İki sebebi var. Birincisi virüsün etkisini kaybetmesi zaman alacak gibi duruyor. Bu nedenle ligi yetiştirmemiz mümkün gözükmüyor. İkincisi organizasyon devam etse bile burada katılım sağlayan kulüplerin müsabakalara katılıp katılamayacağı. Takımlarını toparlamaları zaman alacak gibi duruyor. Başlama kararı öncesi tüm kulüplerle ön toplantı yapmamız gerekecek. Herkesin onayı doğrultusunda bu işe devam edebiliriz. Oynanması söz konusu olursa muhtemelen seyircisiz olarak devam edeceğiz. Çünkü playoff dönemi yaklaştıkça tribündeki insan sayısı da çoğalıyor. Özellikle küçük yaş gruplarında 100-150 kişi gibi bir seyirci grubu müsabakaları izliyor. Sporcular içinde mutlaka bir ateş ölçer her müsabaka öncesi ve periyot öncesi dezenfekte yapılmasını düşünüyoruz. İmkanlarımız el verirse daha üst düzeyde tedbirlerde planlarımız arasında.

“KATILIMCILARIN SAĞLIĞI BİZİM İÇİN EN ÖNEMLİ ŞEY”

– Şu anda Master Basketball League’in akıbetiyle ilgili olarak ne gibi planlamalar yapıyorsunuz? Ligi tamamlama için hangi senaryolar üzerinde çalışıyorsunuz?

Taha Bayram & Kerem Aşıcı: Açıkçası normal sezon müsabakalarının sonlarına yaklaştık. Bu maçları oynamadan direk playofflara geçelim veya bu şekilde tescil edelim gibi bir düşüncemiz olmadı. Çünkü skor anlamında çok yakın giden müsabakalar seyrettik. Açıkçası herkesin kendi kaderini belirlemesi görüşündeyiz. Bu yüzden lig bitmezse herhangi bir şampiyon çıkmayacak. Biz zaten bu süreçle mücadele eden her bireyi şampiyon olarak görüyoruz. Onların sağlıkları bizim için en önemlisi. Bakanlık izin vermemesi durumunda bu sezonu bu şekilde kapatmak zorunda kalacağız. Önümüzdeki sezonun plan program hazırlığını tamamladık.

– Sizce altyapı basketbolu özellikle spor okulu sektörü bu dönemde ne kadar etkilendi? Bu durum uzun vadede nasıl yansıyacaktır?

Taha Bayram & Kerem Aşıcı: Öncelikle spor okulu sektöründen geçimini sağlayan işveren ve antrenör arkadaşlara kolaylıklar diliyorum. Ne yazık ki hiçbir yardım yapılmıyor onlara hiçbir kurum tarafından. Çok ciddi bir zarar var ortada maddi anlamda. Bu konuda devlet büyüklerinin veya ilgili kurumların bir çalışma yapması ön görüşündeyim. Toparlanmaları muhtemelen Ağustos-Eylül aylarını bulacak. Kamplar konusunda da ciddi zararlar oldu olacaktır da. İnşallah bu virüsün en erken zamanda kontrol altına alınıp, herkesin bir an önce işlerinin başına dönmesini ve ülkenin normal hayata geçmesini temenni ediyoruz.

Daha Fazla Haber