Sosyal Medya:

Haberler

Volkan Onay: Çocuklarımızın Hayatlarını Değiştirebilecek İşler Yapıyoruz

Marmara Basketbol Ligi’nde boy göstere takımlardan Elit Akademi antrenörü Volkan Onay, marmaralig.com’un sorularını yanıtladı.

Kulübün hedeflerinden bahseden Onay, sosyal medyada etkili olarak yer almanın sporculara önemli motivasyon sağladığını da belirtti.

-Öncelikle bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

1982 Ankara doğumluyum. Lise ve üniversite yıllarımda çeşitli kulüplerde basketbol oynadım. Antrenörlük hayatıma Sakarya’da üniversite yıllarımda başladım ve halen devam etmekteyim.

“ÇOCUKLARIMIZIN HAYATLARINI DEĞİŞTİREBİLECEK İŞLER YAPIYORUZ”

-Elit Akademi’nin kuruluş sürecini anlatabilir misiniz? Hedefleriniz, beklentileriniz nelerdi?

Elit Akademi organizasyonu hayallerimiz doğrultusunda bana inanan güvenen bir ekip yardımıyla 2011 yılında kuruldu. Kuruluşunun hemen ardından kulüpleşme sürecine giden organizasyon hemen her kategoride resmi özel liglere katılmaktadır. Hedefimiz çocuklarımızın ihtiyacı olan spor alışkanlığını onlara kazandırmak, sevdirmek, bu sevgi ve bağlılıkla birlikte sporcu karakterli gençler yetiştirmektir. Beklentimiz ise bu ve benzeri organizasyonların önünün açılmasıdır. Çünkü bizler çocuklarımızın hayatlarını değiştirebilecek işler yapıyoruz.

-Şu anda kulüp olarak geldiğiniz yeri nasıl buluyorsunuz? İlerleyen dönemler için ne gibi planlarınız var?

Geldiğimiz noktayı basketbolda başarıdan, sporcu sayısından ziyade, sergilemeye çalıştığımız duruşla ölçmek isteriz. Bunu da bulunduğumuz camiada görev alan herkesten, büyüklerimiz, arkadaşlarımız, velilerimiz, kardeşlerimiz, sporcularımızdan aldığımız geri bildirimle ölçeriz. İlerleyen dönemlerle ilgili ana hedefimiz kalıcı olmak. Daha sonra bulunduğumuz şartları iyileştirmek daha iyi hizmet vermek olarak belirtebilirim.

-Elit Akademi olarak şu an hangi branş ve yaş gruplarında mücadele ediyorsunuz? Ayrıca kulübün bünyesinde çalışan ekibi de tanıtabilir misiniz?

Elit Akademi Basketbol organizasyonu 6 – 18 yaş arası sporcular ile altyapı liglerinde ve A takım seviyesinde de amatör liglerde takımları ile mücadele etmektedir. Ekibimiz Tuğkan BİÇİCİ, Ozan AKSU, Onur BİLGİÇ, Sinan KUL, Onurcan DAĞLIOĞLU , Emincan OĞUZ dan oluşmaktadır. Ekibimizin en büyük özelliği kendi bünyemizde sporculuk yapmış veya geçmiş yıllarda birlikte çalıştığımız insanlardan oluşmasıdır. Bu aile ortamı bize her konuda artı değer katmaktadır.

“KAZANDIRDIĞIMIZ ÖZELLİKLERİN OKULDA, EVDE ÖĞRETİLMESİ ZOR”

-Basketbol okulları sizce altyapılar için ne kadar önemli? Çalışmaların ne kadar verimli olduğunu düşünüyorsunuz? Ayrıca sizin bu konudaki çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Basketbol okulları altyapılar için oldukça önemli. Çalışmaların verimi tabi ki yapılan organizasyonlarla ilgili fakat şuna değinmek isterim ki bu tarz organizasyonların gün geçtikçe daha da zorlaştığını görmekteyiz. Bu organizasyonlar çocukların hayatlarını değiştirir. Bizler çocuklara hızlı karar verme, kendini ifade etme , kendi kendine yetebilme , egolarını kontrol etme ve daha sayamayacağımız birçok özelliği kazandırıyoruz. Bu özelliklerin okulda , evde öğretilmesi hele ki günümüz şartlarında çok zor.

Biz Elit Akademi olarak önceliğimizi karakter gelişimine vermekteyiz. Çünkü karakterli bireyin, çalışkan bireyin yetenekli bir bireye yetişebileceğine hatta geçebileceğine inanmaktayız. Yetenek çocuklarımıza bir idmanda maçta veya oynadıkları bir sezonda artı sağlayacakken iyi bir karakter ise hayatlarının sonuna kadar gerek kendilerine gerekse çevrelerine fayda sağlayacaktır. Bu sebeple organizasyon içerisinde buna yönelik programlar yapmaktayız.

elitakademi1

-Altyapılarda bu sezon bir statü değişikliği yaşandı. Bu değişimi nasıl buluyorsunuz?

Son yıllarda bir çok kez değişiklik yaşadık. Öncelikle yeni statünün hayırlı olmasını diliyorum. Maç sayıları , programlar , hakemler vb. konulara değinmek yerine yine genel bir yorumla şunu belirtmek isterim ki bizler için önemli olan sorumlularımızın, yöneticilerimizin İstanbul Basketbol sistemindeki düzenlemeleri, kararları, programları camiamızın tamamını dikkate alarak planlamalarıdır.

“BAKIŞ AÇISI DEĞİŞMELİ”

-Türkiye’nin en yoğun yerel liginin olduğu şehirde bulunmanın ne gibi artı ya da eksi yönleri var? İstanbul basketbol altyapısında bir şeyi düzeltme hakkınız olsa bu ne olurdu?

İstanbul’da olmak artı getirdiği gibi eksileri de olan bir olgu. Maçlar, turnuvalar , tesis imkanı gibi konularda artılarımız olabilir ancak bu kez yapılan işlerin ve organizasyonların kalitesi değişmekte. Bu büyük bir eksi. İstanbul basketbol yaşantısında değiştirme hakkım olsa yapacağım tek şey yönetici büyüklerimizin organizasyonlarımıza bakış açılarını değiştirmek olur. Çünkü sporcu sayılarımız ve ailelerini de düşündüğümüzde çok büyük kitlelere hitap etmekteyiz. Tüm liglerimize, maçlarımıza, salonlarımıza, maç programlarından maçların yönetimine kadar verilen değer orantılı olursa bunun devamında birçok nokta kendiliğinden düzelecektir.

-A Takım seviyesinde oldukça güçlü bir lige sahibiz. Bunun altyapılar bazında olumlu ya da olumsuz ne gibi etkileri oluyor?

Gerçekten iyi bir lige sahibiz. Bir çok yıldız basketbolcuyu izleme şansı buluyoruz ve gerçekten çok keyifli müsabakalar ortaya çıkıyor. Bizleri kesinlikle olumlu etkilediğini düşünüyorum. Bizler Elit Akademi olarak belirli aralıklarla sporcu ve velilerimizle süper lig müsabakalarını izlemeye gideriz. Birçok kulübümüz genç sporculara kadrolarında yer vermeye başladı. Ancak bir o kadar da yurt dışından ciddi rakamlara transfer edilmiş fakat çok süre almayan veya verimli olmayan sporcular görmekteyiz. Bunların yerine hatta belki daha ufak bütçelerle biraz daha fazla genç sporcumuzun kadrolarda yer aldığını ve süre aldığını görmek isteriz. Bunun altyapıların ileri seviyeye taşınmasında çok etkili olacağını düşünmekteyim.

elitakademi1-2“SOSYAL MEDYA MOTİVE EDİYOR”

-Kulüp olarak sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanmaya çalışıyorsunuz. Şu ana kadar aldığınız geri dönüşten memnun musunuz?

Sosyal medya öncelikle sporcularımız ve ailelerimiz için oldukça etkileyici ve motive edici bir olgu. Yapılan bir idman veya maçtan kareler görmek onları hem motive etmekte hem de onlara saygı duyduğumuzu önemsediğimizi anlatmaktadır. Ayrıca bizlere de organizasyon kalitesini arttırmakta yardımcı oluyor. Sosyal medyamızla ilgilenen sporculuğumuzu yapmış ve halen büyük erkek takımında sporculuk yapmaya devam eden arkadaşımız sayesinde aldığımız geri dönüşlerden oldukça memnunuz. İşin mutfağından gelen birisinin ilgilenmesi en büyük artımız. Bu arada şunu da belirtmek isterim altyapibasket organizasyonunun tüm liglerden ve kategorilerden haber ve bilgi vermesi örnek alınması gereken bir nokta.Teşekkür ediyoruz.

-Marmara Basketbol Ligi hakkında düşüncelerinizi öğrenebilir miyim? Bu sezon birçok yenilik var. Sizin dikkatinizi çeken noktalar ya da önerileriniz nelerdir?

Marmara Basketbol Ligi’ne biraz farklı yaklaşmak istiyorum. Tabi ki maç eksiklerimizi tamamlama, daha çok sporcu ile maça çıkma şansımız, program hazırlama imkanı gibi artıları mevcut ve göz ardı edilemez. Ama bizler için önemli olan bunları huzurlu bir ortamda yakalayabilmek. Marmara Lig de bu mevcut. Kendimizi ifade edebileceğimiz, ortak kararlar alabileceğimiz, sporcuları ve antrenörleri üzen noktalara müdahale edip düzeltebileceğimiz bir organizasyon. Bu sebeple kurucularına ayrıca teşekkür etmek isterim. Verim aldığımız kadar keyif de alıyoruz.

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

Diğer Haberler > Haberler