Sosyal Medya:

Haberler

Umutcan Demir: MBL’nin En Dikkat Çeken Yanı İstatistikler

Marmara Basketbol Ligi’nde bu sezon ikinci kez yer alan Genç İstanbulgücü’nün antrenörü Umutcan Demir, sitemizin sorularını yanıtladı.

Marmara Basketbol Ligi’nde istatistiklerin tutulmasının önemine değinen Demir, ayrıca ilerleyen yıllarda Erkekler Basketbol Bölgesel Ligi’nde yer almayı planladıklarını da söyledi.

-Öncelikle bize biraz kendinizi tanıtabilir misiniz?

Merhaba 07.03.1993 İstanbul doğumluyum. 2008 yılında oyuncu olarak geldiğim İstanbulgücü Spor Kulübü’nde şuan antrenörlük yapmaktayım.

-Genç İstanbulgücü yeni bir kulüp olarak göze çarpıyor? Kulübün ortaya çıkış sürecinden bahsedebilir misiniz?

Aslında 2007 yılında kurulan bir kulüp sadece bu sene yeni bir amblem tasarlayarak altyapı liglerinde kaldığımız yerden aynı oyuncularımızla devam etmekteyiz.

“EBBL’YE KATILMAYI DÜŞÜNÜYORUZ”

-Şu anda kulüp olarak ilerleyen dönemler için ne gibi hedefleriniz var?

Kulüp olarak her kulüp gibi Türk basketboluna yararlı faydalı ahlaklı yeni oyuncular kazandırmak, bu çerçeve de hali hazırda bulunan bayan A takımımıza altyapı oyuncularımızı kazandırmaya çalışırken ileri ki dönemlerde erkek takımlarımızdan yetişen oyuncularımızla Erkekler Bölgesel Ligi’ne katılmak şuanda ki düşüncemiz.

-TBF Ligleri’nde de yer alıyorsunuz. Sezonun geri kalan bölümüyle ilgili olarak neler söylemek istersiniz?

Bizim bu konuda çalışan arkadaşlarımla tek ortak noktamız hakemlerimizin tutumları ve tavırları değişmeli sonuçta iki taraf olarak da basketbola hizmet ediyoruz. Takımlarımıza gelecek olursak erkek takımlarımız U18 ve U16 kategorilerinde klasman liglerinde mücadele etmekte ligleri ulaşabildiğimiz en üst noktada bitirmek istiyoruz. Bayan takımlarımızda U18 takımımızda final grubunda mücadele ediyoruz. Her sezon hedefimiz Türkiye Şampiyonası’na gidebilmek ayrıca 2014-2015 yılında bunu başararak Türkiye’de 7.olduk. U16 takımımızda klasman liginde 1.sırada bitirmek istiyoruz.

“MBL’NİN EN ÖNEMLİ YANI İSTATİSTİKLER”

-Özel liglerin oyunculara tecrübe kazandırmak anlamında önemli bir görevi var. Bu bağlamda Marmara Basketbol Ligi’ni nasıl buluyorsunuz? Sizce en dikkat çeken yönü nedir?

Marmara basketbol gayet güzel bir organizasyon düzenliyor. geçen senede katılıp gayet faydalı bulduğumuz bir turnuva oyuncu gelişimlerine de önemli katkı sağlıyor. En dikkat çeken yönü istatistiklerin tutulması, haftanın beşinin belirlenmesi… Çünkü çocukların motive olmaları ve özgüvenlerinin yerine gelmesine katkı sağlıyor.

-Altyapılarda bu sezon bir statü değişikliği yaşandı. Bu değişimi nasıl buluyorsunuz?

Basketbola katkı sağlayacak her türlü değişikliliğin biz arkasındayız oyuncuların fazla maç yapıp kendilerini göstermeleri ve gelişmeleri açısından önemli ve güzel bir değişiklik oldu. Sabit bir statü belirlenmesi ve onun üzerinden devam etmesini isteriz.

-Üst düzey kulüplere baktığımız zaman yönetim kademelerinde genelde farklı meslek gruplarından insanlar yer alıyor. Spor Yöneticiliği mezunu insanların yetiştirilmesinin ve istihdam edilmesinin kulüplerin geleceğine katkısı olacağını düşünüyor musunuz?

Bence çok büyük katkısı olacağını düşünmüyorum. Çünkü üst düzey kulüpler bakıldığı zaman aslında şirket gibi yönetiliyor. Bunun içinde bu işi bilen yöneticilerin kulüpleri yönetmesi gerekiyor. Spor yöneticiliği bölümlerinde direkt olarak yönetici yetiştirecek eğitimler yeterli seviyede verilmiyor. O yüzden üst düzey kulüpleri farklı mesleklerde ki yöneticiler yönetiyor.

“GENÇ OYUNCULAR TEMBELLİKTEN UZAK OLMALI”

-Hem erkekler hem de kadınlarda A takım seviyesinde oldukça güçlü liglere sahibiz. Fakat yabancı sayısı da ortada. Siz ligin kalitesinin Türk basketboluna ya da basketbolcusuna doğrudan katkı sağladığını düşünüyor musunuz?

Ülkemizde maalesef altyapılara gerekli önem verilmediği için oyuncu çok az çıkıyor. Genelde yurt dışından yabancı oyuncu olarak direk sonucu etkileyen skora yönelik düşünceler olduğu için bu yüzden geriliyoruz. Türk oyunculara daha fazla süre verilmeli kendilerini gösterebilmeleri için onlarından tembellikten uzak olması gerekir. Çünkü ülkemizde çok büyük oyuncular ve antrenörler gelmekte bunlardan faydalanmaları gerekir bu da işin iyi tarafı.

-Kadın basketbolunda önemli bir jenerasyon yavaş yavaş sona eriyor. Büyük başarılar yakalandı. Bu başarıların sporculara motivasyon sağladığını düşünüyor musunuz? Rol model olacak çok sayıda oyuncu var…

Evet iyi rol model olduklarını düşünüyorum en büyük örnek A takımımız da genel menajer olan Esmeral Tunçluer’dir. Oyuncularımız bir çok maçına gidip izleme şansı da bulmuştur. Aynı zamanda altyapıda ki bazı oyuncularımız sezon başı antrenmanlarına katılarak onunla beraber antrenmanlara çıkıp bilgilerinden faydalanmışlardır. Ayrıca geçen sene A takıma çıkardığımız sporcularımız şuan Esmeral Tunçluer ile antrenman yapmakta ve onun tecrübelerinden faydalanmakta.

– Son olarak Marmara Basketbol Ligi hakkında düşüncelerinizi öğrenebilir miyim?

Gayet güzel bir organizasyon bu ailenin içinde olmaktan mutluyuz. İkinci senemiz inşallah daha uzun bir süre organizasyon devam ettikçe yer almak ve bu turnuvanın daha çok gelişmesinde, duyulmasında katkı sağlamak isteriz. Turnuva organizatörlerine ve çalışanlarına teşekkür ederiz.

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

Diğer Haberler > Haberler