Sosyal Medya:

Haberler

Orhun Şerbetçi: MBL’de Sporcularımız Önemli Tecrübeler Ediniyor

Marmara Basketbol Ligi’nde bu sezon ilk kez yer alan Geleceğin Yıldızları Spor Kulübü Başantrenörü Orhun Şerbetçi sitemize açıklamalarda bulundu.

Basketbol okullarının altyapılar için sahip olduğu öneme değinen Şerbetçi, ayrıca Marmara Basketbol Ligi’nde yer almaktan büyük mutluluk duyduklarını da dile getirdi.

-Öncelikle bize biraz kendinizi tanıtabilir misiniz?

Merhaba ben Orhun Şerbetçi .Yıllarca altyapılarda, ardından üniversite takımlarında ve kısa bir süre bölgesel ligde basketbol oynadım. 2015 yılında Marmara Üniversitesi BESYO ’dan mezun oldum. Aynı zamanda beden eğitimi öğretmenliği yapmaktayım. Antrenörlük hayatıma 2012 yılında başladım. Galatasaray Basketbol Okulları, Marmara Üniversite Spor Okulları, TED İstanbul Koleji Spor Kulübü gibi çeşitli basketbol okulu ve kulüpte görev yaptım. 2013 yılından itibaren Geleceğin Yıldızları Spor Kulübünde baş antrenör olarak görevimi sürdürmekteyim.

-Geleceğin Yıldızları köklü bir organizasyon olarak göze çarpıyor. Kulübün yapısından, geçmişinden biraz bahsedebilir misiniz?

Geleceğin Yıldızları Spor Okulu’nun 1989’da çalışmalarına başlamasından kısa bir sonra spor okullarında yetişen sporcuların müsabakalar yapabilmesi ve liglerde mücadele edebilmesi amacıyla, 1992 yılında Geleceğin Yıldızları Spor Kulübü faaliyete geçti.

Bu yıl 25. sezonunu yaşayan Geleceğin Yıldızları Spor Kulübü, geride kalan yıllar içerisinde örnek bir spor camiası olarak saygı gören bir kulüp olmanın yanında milli takımlara, NCAA’e ve büyük kulüplere sporcu yetiştiren bir kulüp de olmayı başarmıştır.

Efes Pilsen, Fenerbahçe gibi kulüplerin altyapılarında oynayan pek çok sporcunun yanında milli takımlarda yüzlerce kez yer almış ve NCAA’ de basketbol bursuyla eğitim görmüş olan Emre Atsür, NCAA North Carolina State, Benetton, Efes Pilsen, Fenerbahçe, Beşiktaş ve A Milli takımlarda oynamış olan ve halen Alba Berlin formasını giymekte olan Engin Atsür gibi oyuncuların yanında Galatasaray ve Beşiktaş gibi 1 lig takımlarının antrenörlüğünü yapmış olan Yağızer Uluğ sporculuk ve antrenörlük kariyerlerine Geleceğin Yıldızları Spor Kulübü’nde başlamış kişilerden sadece bir kısmıdır…

GeleceginYildizlari

Şu anda kulüp olarak ilerleyen dönemler için ne gibi hedefleriniz var?

Geleceğin Yıldızları Spor Kulübü olarak amacımız , her zaman karakterli ,spor bilinci ve kültürünü edinmiş bireyleri topluma kazandırmaktır. İlerleyen dönemlerdeki en büyük hedefimiz altyapımızdan daha çok oyuncuyu Türk basketboluna kazandırmaktır.

“BASKETBOL OKULLARI BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR”

-1989 yılında basketbol okulu olarak çalışmalarına başlayan bir kulüp olarak basketbol okullarının kulüpler için yeri nedir? Gerekli çalışmalar, denetlemeler yapılabiliyor mu sizce?

Basketbol okulları, kulüpler için çok önem taşımaktadır. Kulüplerin en önemli oyuncu kaynağı basketbol okulları olduğundan, burada yapılan organizasyon büyük bir önem taşıyor. Tüm yaş gruplarında doğru eğitim ve yönlendirme ile lisanslı sporcu seviyesine yükselecektir. Bu yüzden basketbol okulları yapısı ve organizasyonu, mutlaka eğitici ve geliştirici şekilde aşamalı olmalıdır. Gerekli çalışmalar kulübümüz tarafından ve çoğu kulüp tarafından sürdürülüyor. Yeterli denetim nispeten geçen yıllara göre daha sağlıklı hale geldi diyebilirim.

-Özel liglerin oyunculara tecrübe kazandırmak anlamında önemli bir görevi var. Bu bağlamda Marmara Basketbol Ligi’ni nasıl buluyorsunuz?

Özel ligler , takımların deneyim kazanmaları adına büyük önem taşımaktadır. Takımların hazırlık maçı ihtiyaçları bu tarz liglerin kaliteli organizasyonu sayesinde sağlanabilmektedir. Özellikle küçük yaş gruplarının ,bu tarz maçları oynaması ,oyuncuların gelişimini doğrudan arttırmaktadır. Bu doğrultuda Marmara Basketbol Ligi’ne ,Geleceğin Yıldızları Spor Kulübü olarak ilk kez katıldığımız için, böylesine kaliteli, planlı bir organizasyon ve yönetim ekibiyle çalışmaktan dolayı çok mutluyuz.

“GEREKLİ BİR DEĞİŞİKLİK YAPILDI”

-Altyapılarda bu sezon bir statü değişikliği yaşandı. Bu değişimi nasıl buluyorsunuz? 

Gerekli bir değişimin yapıldığı kanaatindeyim. Her oyuncunun kendi yaş kategorisinde mücadele etmesi ,kesinlikle olması gereken bir değişimdi.

-Genelde oyuncuların kendilerini geliştirmedikleri söylenir. Fakat siz bir antrenör olarak Türkiye’deki antrenörlerin de kendilerine yeterli yatırımı yaptığını düşünüyor musunuz?

Maalesef yeterli yatırımın yapıldığını düşünmüyorum.

-A Takım seviyesinde oldukça güçlü bir lige sahibiz. Fakat yabancı sayısı da ortada. Siz ligin kalitesinin Türk basketboluna ya da basketbolcusuna doğrudan katkı sağladığını düşünüyor musunuz?

Gerçekten iyi bir lige sahibiz. Kaliteli oyuncular ve antrenörleri takip etme şansımız var. Ancak birçok büyük bütçeler ile getirilip, süre verilmeyen yabancı oyuncular çoğunlukta. Bunların yerine altyapıdan yetişmiş, tecrübe kazanmaya aç, genç oyuncularımıza şans verilmesinden yanayım. Ligimizin kalitesi, Türk basketbolu için bir artı ancak , daha çok fikir alışverişi ile birlikte, altyapılarımızdan üst yapıya geçiş konusunda oyuncularımıza destek olacak sisteme odaklanmalıyız.

“BÖYLE BİR ORGANİZASYONDA OLMAKTAN MUTLULUK DUYUYORUZ”

-Son dönemde özellikle ABD’ye önemli bir oyuncu göçü oluyor. Bunun sebepleri ve etkileri üzerine neler söylemek istersiniz?

Altyapıdan üst yapıya geçişte yaşanılan sorunlar, altyapıdan üst yapıya geçen oyuncunun forma bulmada yabancı oyunculardan geri kalması, antrenörlerin günü kurtarma düşüncesi en büyük sebep diye düşünüyorum. Ancak oyuncularımızın kendi eksikliklerini görüp, daha fazla çalışmaları gerektiği de bir gerçek.

– Son olarak Marmara Basketbol Ligi hakkında düşüncelerinizi öğrenebilir miyim? 

Öncelikle Marmara Basketbol Ligi yönetim ekibine, böylesine kaliteli ve profesyonel bir organizasyona bizleri davet ettikleri için teşekkür ediyoruz. Geleceğin Yıldızları Spor Kulübü olarak ilk kez katıldığımız bu organizasyonda, gerek Makar Spor hakem ekibi ile gerek organizasyon ekibi ile sporcularımızın önemli tecrübeler edindiğini görmekteyiz. Kulüp olarak böyle bir organizasyonda olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

Diğer Haberler > Haberler