Sosyal Medya:

Haberler

Arif Yaşar Terzi: MBL Genç Antrenörlerin Gelişimine Katkıda Bulunuyor

Marmara Basketbol Ligi’nde boy gösteren Kadıköy Halk Eğitim Merkezi Spor Kulübü antrenörü Arif Yaşar Terzi sitemizin sorularını yanıtladı.

En önemli hedeflerinin çocuklara sporu sevdirmek olduğunu söyleyen Terzi, Marmara Basketbol Ligi’nin genç antrenörlere de önemli katkılar sağladığını belirti.

Öncelikle bize biraz kendinizi tanıtabilir misiniz?

Marmara Üniversitesi antrenörlük eğitimi ve kondisyonerlik bölümleri mezunuyum. Birçok spor kulübünde çalışmakla beraber 13 yıldır Kadıköy Halk Eğitimi Merkezinde eğitmenlik yapmaktayım.

Kadıköy Halk Eğitim Merkezi Spor Kulübü olarak hedeflerini, beklentilerini anlatabilir misiniz?

Çocukların sporu sevmesini sağlayarak kendilerini yeteneklerini keşfetmelerini sağlamak..

2009 yılından bu yana kulübün aldığı mesafe hakkında ne söylemek istersiniz?

2003 yılından itibaren sportif branşları icra ettiğimiz halk eğitim merkezinde 2009 yılında kurmuş olduğumuz spor kulübümüz ile çalışmalarımız hız kazanmış bir çok sporcu ve antrenörün yetişmesine yön vermiştir..

Şu an hangi branş ve yaş gruplarında mücadele ediyorsunuz? Ayrıca kulübün bünyesinde çalışan ekibi de tanıtabilir misiniz?

U 10 2007 , U 12 2005 , U 13 2004 Kategorilerinde mücadele ediyoruz, antrenör Hakan Hamza Kaya ve Oktay Şimşek ile çocuklarımızı geliştirerek lige hazırlıyoruz

arifyasarterzi

Basketbol okulları sizce altyapılar için ne kadar önemli? Çalışmaların ne kadar verimli olduğunu düşünüyorsunuz? Ayrıca sizin bu konudaki çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Basketbol okulları altyapının olmaz ise olmazlarındandır. Oyuncu seçimi ve yetiştirilmesi için çok önemli bir organizasyondur. Bu yaş kategorisindeki sporcularda test ve ölçümlerini yaparak eksik yönlerini geliştirici programlar ile gelişimlerine katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Bu yaş kategorilerinde uygulama eğitiminin yanında görsel eğitim metotlarını da kullanmaktayız.

Özel liglerin oyunculara tecrübe kazandırmak anlamında önemli bir görevi var. Bu bağlamda Marmara Basketbol Ligi’ni nasıl buluyorsunuz?

Marmara Basketbol Ligi çocukların gelişimine çok önemli katkılar sunmaktadır.. Sadece çocukların değil genç antrenörlerin de tecrübe kazanması için çok önemli bir organizasyondur.

Altyapılarda bu sezon bir statü değişikliği yaşandı. Bu değişimi nasıl buluyorsunuz?

Yaş kategorilerine bölünmesini olumlu buluyorum.

Geçtiğimiz günlerde önemli bir kar yağışı yaşandı. Bu çalışmalarını nasıl etkiledi? Bildiğim kadarıyla siz çalışmalarınızı sürdürdünüz..

Çalışmalarımıza ara vermeden devam ettik fakat katılım istediğimiz düzeyde değildi.

Gözlemlediğiniz kadarıyla veli ve sporcuların Marmara Basketbol Ligi hakkındaki görüşleri nasıl?

Veli ve sporcularımıza Marmara lig heyecan vermektedir. İlgi ile takip etmektedirler.

Genç oyuncuların A takım seviyesinde daha fazla süre alması için çalışmalar yapılıyor. Sizin bu konuda öneriniz nedir?

Genç oyuncuların A takım seviyesinde süre alabilmesi için alt yapıların desteklenmesi ve güçlendirilmesi gerekmektedir. A takım seviyesindeki antrenörlerin konunun önemi anlatılmalı zorunlu hale getirilmelidir.

Marmara Basketbol Ligi hakkında düşüncelerinizi öğrenebilir miyim? Bu sezon birçok yenilik var. Sizin dikkatinizi çeken noktalar ya da önerileriniz nelerdir?

Sporcuların ve genç antrenörlerin gelişimine çok katkıda bulunuyor her geçen yıl kalitesini artıran bir lig oluyor.

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

Diğer Haberler > Haberler