Connect with us

Vedat Sağlık: Rekabetin artması kadın basketbolunun kalitesini arttıracaktır

ÖZEL RÖPORTAJ – Emlak Konut Spor Kulübü Altyapı Teknik Sorumlusu ve Gelişim Takımı Antrenörü Vedat Sağlık geride kalan sezonla ilgili sorularımızı yanıtladı.

Geride kalan sezonda BGL ve KBBL’de şampiyonluğa ulaşan Emlak Konut Spor Kulübü’nde Başantrenör Vedat Sağlık önemli açıklamalarda bulundu.

– BGL ve KBBL’yi hemen hemen aynı kadro ile şampiyon bitirdiniz. KBBL’yi şampiyon tamamlamak BGL için daha da çok özgüven kazandırdı mı?

Elbette özgüven kazandırdı. BGL takımımız rüya gibi bir sezon geçirdi. Emlak Konut Gelişim olarak KBBL’de, altyapımızdan yetişen 2001 doğumlu iki sporcumuzun dışında 2004-05-06 doğumlu sporculardan oluşan BGLtakımı ile mücadele ettik. Bu lig için çok genç bir kadro ile mücadele etmemize rağmen, oynadığımız 17 maçın tamamını kazanıp şampiyon olarak TKBL’ye çıktık. Hemen arkasından Liseler Türkiye şampiyonu olan takımımız, BGL’de de şampiyon olarak, sezonu 3 Şampiyonluk kupası ile kapatmış oldu.

Bütün sezon özellikle oyun bilgimizi arttırma, çeşitli beceri sorunlarını ve eksikleri giderme, güçlü yanlarımızı geliştirme üzerine çalıştık. Genç oyuncularımızın kuvvet eksiğini gidermek, atletik yapılarını ve esnekliklerini arttırma adına çok çalıştık. Gerçekten çok çalışkan, kazanma arzusu olan, maçın en kritik anlarında sorumluluk almaktan kaçınmayan, soğukkanlı ve akıcı oynayan bir takım haline geldik. Takım olarak geniş bir rotasyonla mücadele ettik. Rotasyonda yer alan tüm sporcularımız gerektiğinde sorumluluk aldı. Birçok oyuncumuz farklı maçlarda istatistik liderliklerini alarak takımı ileriye taşıma adına her şeyi yaptı.

Sonuç olarak 3 kupalı sezonun sonunda geriye dönüp baktığımda hala çok eksiğimiz olduğunu ve bunları geliştirmek için çok çalışmamız gerektiğinin farkındayım. Ancak ilerisi için de çok umutluyum…

“TKBL OYUNCULARIMIZIN SÜPER LİG’DE OYNAMASININ ÖNÜNÜ AÇACAK BİR ORGANİZASYON”

– Kadın basketbolunda gelişim takımları sayısı TKBL’de arttı. TKBL’de gelişim takımı olarak oynamak ne kadar faydalı?

Evet bizimle birlikte TKBL’de gelişim takımı sayısı 3’e çıktı. Bizim için TKBL, oyuncularımızın Süper Lig’de oynamasının önünü açacak bir organizasyon. Bu ligde birçok deneyimli oyuncu var. Sporcularımızın deneyimli rakiplere karşı gösterecekleri reaksiyonu ben de merakla bekliyorum. 17-18 yaşındaki sporcularımızın bu ligde alacakları süre, sorumluluk ve gelişimleri ile önümüzdeki yıllarda Süper Lig düzeyindeki seviyelerini belirleyecek ve burada kazanacakları deneyim sayesinde eksiklerini ve geliştirilmesi gereken yönlerini görme şansımız olacak.

– Emlak Konut Spor Kulübü büyük bir kadın basketbol projesi. Bugüne kadar geldiğiniz noktayı nasıl görüyorsunuz? Ayrıca bu projenin ilerleyen dönemlerde altyapıdaki genel olarak hedefi ne olacak?

Bu organizasyonun oluşumu esnasında yönetim bizden 5 senelik proje istemişti. O dönem oluşturduğumuz projedeki hedeflerimiz arasında tüm altyapı kategorilerinde Türkiye Şampiyonalarına katılmak, altyapı milli takımlarına en çok sporcu veren kulüplerinden olmak, kendi altyapımızdan yetişmiş sporcuları A takıma çıkarmak gibi birçok hedefimiz vardı. 5 yılın sonunda geldiğimiz noktada hedeflerimizin üstüne çıktık. Bu sene özellikle elde edilen başarılar ile oluşumun ne kadar doğru ilerlediğini herkese göstermiş olduk.

Bu projenin bence en önemli hedefi devamlılık olmalı. Yarışın içinde olmak önemli olacak. Daha çok oyuncu seçimlerine ve takımın ihtiyaçlarına odaklanmak olacaktır. Antrenörlerin ve sporcuların donanımlarını arttırmak, birçok antrenör ve sporcularımızın milli takımlarda görev almasını sağlamak olmalı.

“KULÜPLERİN ZAMAN VE BÜTÇE AYIRMALARI GEREKİYOR”

– Türkiye’de kadın basketbol altyapı yapılanmasını değerlendirebilir misiniz? Kaliteli organizasyon sayısı sizce yeterli mi? Organizasyonların kalitesinin artırılması ve oyuncu havuzunun genişletilmesi için neler yapılabilir?

Türkiye’de kadın basketbol altyapı yapılanması ve kaliteli organizasyon sayısının çoğalmasını dilerim. Kulüplerin altyapılar için zaman harcamaları ve bütçe ayırmaları gerekiyor. Rekabetin artması kadın basketbolunun kalitesini arttıracaktır. Ayrıca oyuncu havuzunun genişletilmesi için özellikle alt liglerde ve altyapılarda yer alan basketbol kulüplerinin desteklenmesi gerekiyor. Günümüzde birçok kulüp, Anadolu’daki okul ve kulüp maçlarını takip ediyor ve buralardan oyuncu alıyor. Burada yapılacak desteklemeler daha çok sporcunun bulunmasını sağlayacak ve sporcu havuzunun genişlemesine neden olacaktır.

Organizasyon kalitesinin arttırılması içinde öncellikle yukarıda da değindiğim gibi yeterli bir bütçe ayırmak, gelişime açık antrenörler ve staff, yeterince özel ve takım antrenmanları, kaliteli malzemeler, sorun çözücü bir idari ve yönetim birimi, geniş çaplı okul taramaları, doğru sporcu seçimleri gibi bir sürü bileşenin beraberliği halinde oluşabileceğini düşünüyorum.

– Böylesine büyük bir projede oyuncu-kulüp-veli üçgenindeki iletişimi ve koordinasyonu sağlıklı bir şekilde nasıl sağlıyorsunuz?

İlk başladıkları dönemlerinde, temel fundamental öğretimi ve sportif oyunlarla, basketbola sevdirme ve kulübe ve takıma bağlılık önemli rol alıyor. Daha sonra ise teknik oyun bilgisini arttırma ve sporcuların fiziksel, teknik ve atletik özelliklerine göre pozisyonlandırma evresi başlıyor. Özellikle bu evrede sporcuların ve velilerin hızlı sonuç elde etme beklentileri var. Oysa her sporcunun öğrenme seviyesi ve süresi aynı değil. Burada velilerin ve sporcuların sabırlı olması önem kazanıyor. Sporcuların gelişim süreçlerini takip ederek bilgilendirmeler yapıyoruz. Oyuncu-kulüp-veli üçgeninde; güçlü iletişim, şeffaflık, mantıklı hedefler, saygı ve sevgi çerçevesinde sağlıklı ve güçlü bir koordinasyon sağlamaya çalışıyoruz.

Daha Fazla Haber