Connect with us

Uğur Ozan Sulak: Türk Basketbolu Hangi Oyuncusunu Koruyabildi?

NTV Spor Youtube Kanalı’nda yayınlanan “İkili Sıkıştırma” programının yorumcusu Uğur Ozan Sulak, Türk basketbolundaki temel bazı problemlere değindi.

Türk basketbolcuların yeterince korunmadığını söyleyen Sulak, Türk basketbolunda çoğu şeyin tamamen tesadüfi ilerlediğini belirtti.

Programdan öne çıkan noktalar şu şekilde;

“Larkin yokken transfer yapılmamalı. Larkin yokken Buğrahan kadrodaysa Buğrahan denenmeli. Dediğim gibi Türk insanı Türk insanını çok sevmiyor. Genel olarak böyle bir bakış açısı var. Örnek olarak konuşuyoruz. Onuralp’in yaptığı şey doğru diye bakılıyor ya Onuralp oynamıyordu ki. Allerik Freeman gitmeden. O takımı hatırlayın. Anthony Brown var, Allerik Freeman var. Derek Needham var. 1-2-3 rotasyonuna baktığında Allerik gidene kadar Onuralp, Eurocup’ta önemli süreler almıyordu. Şimdi mesela Şehmus ile alakalı konuşuyoruz. Şehmus’un Larentzakis’ten ne eksiği var? Fazlası var mı yok mu? Tartışırız. Ama ne eksiği var. Yirmişer dakika oynadı 4 maçta Larentzakis. Yani kazanırken bunları konuşmak bence daha değerli.”

“TÜRK BASKETBOLU HANGİ OYUNCUSUNU KORUYABİLDİ”

“Saçma sapan yorumlar okuyorum. Sevdiğim bazı insanlar “Şehmus 2. Lig’e gitsin. Orada süre alsın” Argüman üretelim de böyle saçmalık olmaz. Çünkü bir sene önce 800 bin dolar verdiğin bir oyuncu. Bir değer sonuçta bu. Bütün oyuncular için benzer durum geçerli. Türk basketbolu hangi oyuncusunu koruyabildi. Sertaç, Barcelona’ya gitti denmeyen kalmadı. Ömer Faruk, Fenerbahçe’den gitti denmeyen kalmadı. Ben de çıkış yolunu doğru bulmuyorum ama çocuk kendi açısından doğru karar vermiş bugün baktığımızda. Burada kalsa oynamayacaktı muhtemelen. Böyle sayısız örnek var.”

“Ben soruyorum; kim var Türk basketbolunda Avrupa’da süre alabilen? NBA’de bakıyoruz Furkan 2 maçta sahaya girmedi. Biz kendi oyuncularımızı korumadığımız sürece, bu şey demek değil pasaport sebebiyle birine torpil geçmek demek değil! 1999’lu iki oyuncudan bahsediyoruz (Onuralp ve Şehmus). Bizde her şey tesadüfi. Hiçbir şekilde bir koruma, oyuncuyu geliştirme, plan-program yok. Bu nereden gelir? Yönetimden koça gelir. Bir de şöyle bir şey var; koçun işine hiçbir zaman karışılmaz! Yunanistan’da Obradovic ve Ivkovic’in işine karışılmıyor muydu? Öyle mi zannediliyor? Yunanistan basketbolunda Yunan oyuncuların oynaması için de ayrı bir durum vardı. Kaç tane oyuncu çıktı oradan saymakla bitmez. Panathinaikos’un zaten 90’lar sonu 2000’ler başı oynattığı 50 tane oyuncu var.”

“BİZİM OYUNCULARIMIZIN BU KADAR EKSİĞİ YOK”

“Bizim burada kendi oyuncularımızı korumamız lazım derken; gitsin maç başına 20-25 dakika oynasın değil! Buradaki oyuncuların gelişiminin tesadüfi olması problemdir. Onuralp gibi Bursa’ya gittiğinde sana 20-25 dakika süre garanti edilmiyor ki! Edilmesi lazım ama. En üst seviyede değil belki ama başka yerlerde edilmesi lazım. Onuralp kendi aldı orayı ama nasıl aldı? Allerik Freeman gittikten sonra Bursa transfer bakarken aldı. Larentzakis, Olympiakos’ta oynuyor. Olympiakos, Final Four belki de şampiyonluk adayı ama oynuyor 20’şer dakika oynuyor. Bizim oyuncularımızın da bu kadar eksiği yok. Ben iki oyuncu özelinde (Şehmus ve Onuralp) söylüyorum bunu. Sertaç burada nasıl oynadı? Ergin Ataman kusura bakmasın burada eleştiriyi hak ediyor, “Ben oynattım Sertaç’ı” diyor. Pleiss sakatlandı, Dunston yanma oldu öyle girdi Sertaç rotasyona. Kimsenin kimseyi takip ettiği, kimsenin kimseyi koruduğu yok.”

“O yüzden bu konuları konuşurken; Efes, Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray diye ayırmaya gerek yok. Bütün halinde yapılamayan bir şey var ve Türk basketbolunun görevi, yöneticilerinin görevi bu konuda geribildirim verebilmek. Yani benim oyuncumu niye oynatmıyorsun. Benim 1 sene önce 800 bin dolar verdiği oyuncuyu Yunanistan’da hadi bakalım oynatma! Ben Olympiakos ya da Panathinaikos’ta böyle bonservisle gitmiş bir oyuncunun oynamadığını hiç görmedim. Çünkü böyle bir kültür var ve bu kültürün milli takıma ya da ülke basketboluna yansımasını yıllardır görüyoruz.”

Daha Fazla Haber