Sosyal Medya:

Altyapı Milli Takımlar

#FIBAU18Europe Başlıyor, Güzel Bir Macera Bizleri Bekliyor!

Yazar: Ömür ÖZCAN | U17 Dünya Şampiyonası ve U20 Avrupa Şampiyonası’nın ardından şimdi sıra sezonun üçüncü turnuvasında. Gençler Avrupa Şampiyonası için rotamız Riga.

Beş yıl sonra tekrar Letonya’da bir Gençler Avrupa Şampiyonası düzenleniyor. Son olarak 2013 yılında bu güzel organizasyona ev sahipliği yapmışlardı. O organizasyonda da şampiyon bilin bakalım kim oldu? Tabii ki Taner Günay’ın efsane takımı. Kenan Sipahi’nin Hırvatistan finalinde devleştiği şampiyonadan altın madalyayı boynumuza takarak ayrıldık. Letonya sevdiğimiz bir ülke ve umarım bu ülkeden yine istediğimizi alarak ayrılırız.

Turnuvada 2000 ve 2001 jenerasyonları boy gösterecek. Takımımızın başında da çok tanıdık bir isim var. O da Ömer Uğurata. Koç Uğurata head coach olarak beşinci turnuvasına hazırlanıyor. Tekrar Milli formaını sırtına geçiren Koç Uğurata için bu şampiyona yeni bir meydan okuma. 1996 jenerasyonuyla, yani altın jenerasyonla başarıdan başarıya koşan Ömer Uğurata, bakalım bu kez neler yapacak? İtiraf etmeliyim ki işi bu kez biraz daha zor. 1996 jenerasyonuna oranla daha kısıtlı bir kadro var elinde. Ama ona yardımcı olacak isimler çok değerli. Bu nedenden ötürü de Letonya’daki en büyük kozumuz teknik heyetimiz olacak. Dilerseniz biraz da onlara değinelim.

STAFF ÇOK DEĞERLİ İSİMLERDEN OLUŞUYOR

Cenk Yıldırım ile başlayacağım. Anadolu Efes bünyesinde çalışan ve Ergin Ataman’ın asistanı olan Cenk Yıldırım, net olarak bu iş için biçilmiş kaftan. İşini çok seven, harika bir insan. Koç Uğurata ile de bağları çok kuvvetli ve beraber kazandıkları bir de bronz madalya var. Oyun bilgisi ve oyuncularla olan güzel diyaloğu ile Ömer Uğurata’nın yükünü hafifleteceğinden hiç şüphem yok. Onun varlığı bizim adımıza önemli olacak. Keza Ertuğ Tuzcukaya da aynı şekilde. Bu yaş grubunu yakından tanıyan, 2016 U16 Avrupa Şampiyonası’ndan da bronz madalya ile ayrılan Koç Tuzcukaya; uzun yıllardır Milli Takım çatısı altından görev yapıyor. Cenk Yıldırım gibi o da işini çok iyi yapan bir koç.

Teknik kadroda yer alan üçüncü asistanımız da Murat Öney. O da 1999 jenerasyonu ile birlikte Milli Takım bünyesine girdi ve çok turnuva gördü. Bu yaş grubundaki tüm oyuncuları ondan daha iyi tanıyan bir insan olamaz. Hobilerini, fobilerini, ne yiyip ne içtiklerini, nasıl yaşadıklarını, yani kısacası herkesi tepeden tırnağa kadar çok yakından tanıyor. Ayrıca tüm oyuncular da onu ağabeyleri olarak görüyor.

Kondisyonerimiz Gökmen Güner’in ismini belki de çoğu insan ilk defa duyuyor. İnanmayacaksınız ama bu teknik kadroda en çok madalya kazanan isim o. Altın jenerasyonun yanı sıra 1993-1994 yaş gruplarıyla da yakından ilgilenmişti. Şampiyona ortamının ne demek olduğunu iyi biliyor ve mutlaka bize faydası olacaktır. Son olarak da Osman Orçun Göllü diyeceğim. Basketbolu yeni yeni keşfetmeye başladığım lise dönemlerimde her TOFAŞ maçı benim için şanstı. İşte bu nedenden ötürü de Osman Orçun Göllü’yü izleyerek büyüdüm. Şimdilerde kendisi idareci olarak basketbolun içinde. Bu şampiyonada da idareci koltuğunda o olacak ve bu göreve hazır. Kısacası winner bir teknik ekibimiz var, ne yapması gerektiğini çok iyi bilen bir staffımız var. Faydasını da göreceğimizden hiç şüphem yok.

MANNHEIM’DAN SADECE İKİ OYUNCU DEĞİŞTİ

1 of 4
Haberin devamını ← → (ok) tuşlarıyla görüntüleyebilirsiniz

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

Diğer Haberler > Altyapı Milli Takımlar