Connect with us

2020 Altyapı Avrupa Şampiyonaları İptal Edildi

Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA), yaşanan koronavirüs salgını nedeniyle 2020 yazında gerçekleşmesi planlanan etkinliklerin iptal edildiğini açıkladı.

FIBA Avrupa Yönetim Kurulu video konferans yoluyla gerçekleştirdiği toplantının ardından aldığı kararları açıkladı.

FIBA tarafından yapılan açıklama şu şekilde;

Avrupa’daki pandemiden kaynaklanan kritik ve olağanüstü durumu göz önünde bulundurarak; genç oyuncuların, antrenörlerin, yetkililerin, taraftarların sağlığını ve güvenliğini korumak için, yüksek etkinlik hacmi nedeniyle şampiyonaların tümünü iptal etmeye karar verdi.

  • Tüm 2020 ev sahiplerine 2021’de aynı turnuvayı düzenleyebilmeleri için öncelik tanınacak. Aksi takdirde 2020 sonbaharında olağan zaman çizelgesine göre bir adaylık prosedürü açılacaktır.
  • Hiçbir kategoride yükselme ve düşme olmayacak;
  • FIBA U19 Basketbol Dünya Kupası (Erkek ve Kız) 2021 takımları, FIBA Genç Erkekler Dünya Sıralaması’na göre belirlenecek.
  • Ulusal Federasyonlar ilgili jenerasyonların gücüne ve finansal durumlarına göre kayıt yapacağından 2021 yılında düzenlenecek turnuvalar için katılımlar normal şekilde gerçekleştirilecek ve kura çekimi yeniden düzenlenecek.

U17 DÜNYA KUPALARI İLE İLGİLİ KARAR MAYIS’TA

Bulgaristan’daki 2020 FIBA U17 Dünya Kupası ve Romanya’daki 2020 FIBA U17 Kızlar Dünya Kupası’nın tarihi 15-23 Ağustos olarak güncellendi. Fakat her iki organizasyon ile ilgili nihai karar, COVID-19 salgınının evrimine bağlı olarak Mayıs ayı ortasında verilecek.

More in Haberler