Sosyal Medya:

İzmir

Erkan Demirtaş: Hedefimiz İzmir’de Rekabet Ortamı Yaratmak

İzmir basketbolunun çiçeği burnunda kulüplerinden Bornova Basket Spor Kulübü’nün Koordinatörü Erkan Demirtaş önemli değerlendirmelerde bulundu.

Kısa süre önce çalışmalara başlamalarına rağmen oldukça önemli yol aldıklarını belirten Demirtaş, İzmir’de rekabet ortamı yaratmayı amaçladıklarını söyledi. Küçük yaştaki sporcularla fiziksel çalışmaların yanı sıra mental olarak da ilgilendiklerini belirten Erkan Demirtaş bu sezon gerçekleşen statü değişikliğine de değindi.

Röportaj: Mertkan Üçüncüoğlu

-Öncelikle bize biraz kendinizi tanıtabilir misiniz?

Merhaba ben Erkan Demirtaş, 1986 İzmir doğumluyum. Evli ve Canbartu isminde bir erkek çocuğa sahibim. Kendimi bildim bileli sporun içerisindeyim. 2000 – 2007 yılları arası altyapılarda hem oyunculuk hem de spor okulu yardımcılığı yaptıktan sonra 2007 senesinde 90-91 jenerasyonu yıldız takımında antrenör Coşun Yurtlu’nun yardımcılığı yaparken Furkan Aldemir, Burak Şaşmaz, Göktuğ Dilbazer, Gökalp Dilbaze gibi Türk basketboluna yararlı olmuş oyuncularla çalıştım. Daha sonra spor okulundan takım antrenörlüğüne geçtim ve kendimi bu konuda geliştirmek adına çok çalışıp İzmir ve Türkiye basketboluna bir çok oyuncu yetiştirdim. 2008 yılında İzmir Kolejliler Spor Kulübü’nü kurdum. Kurduğum sistemde hem kaliteli spor okullarıyla oyuncu yetiştirdim. Hem de kaliteli takımlarla İzmir’de final gruplarına ismimizi yazdırdım. 2014 Ekim ayında İzmir kolejliler kulübü ile yollarımı ayırıp devrettikten sonra 1 sene Tofaş spor okullarıyla çalıştım. Çeşitli sebeplerden dolayı 2016 yılında Bornova Basket ve Bornova Sportif takımları ile Türk basketboluna hizmet etmeye devam ediyorum.

“HEDEFİMİZ KENDİ ÇOCUKLARIMIZA SAHİP ÇIKABİLMEK”

-Bornova Basket’in şu ana kadar geldiği noktayı nasıl buluyorsunuz? İlerleyen yıllar için ne gibi hedefleriniz var?

Öncelikle çok heyecanlıyız, çok büyük ve yere sağlam basan altyapı projeleriyle geliyoruz. Bornova Basket’in şuan geldiği nokta tahminimizden de iyi . Çünkü bu sene kurulan yeni bir düzen ve altyapı sistemi. Daha önceki başarılarımızdan dolayı spor okulu talebi de,  oyuncu talebi de gayet iyi bu ilgiden dolayı çok mutluyum. İlerleyen zamanlarda projelerimiz çok. Özellikle yakın zamanda birkaç girişimimiz olacak yakında tüm kamuoyu öğrenecektir. Gerçekleşene kadar gizli tutmak istiyorum. Hedeflerimiz arasından en büyüğü, malumunuz bütün takımlarda birçok İzmir’de yetişen gençlerimiz oynuyorlar, ciddi organizasyonlar kurup kendi çocuklarımıza sahip çıkabilmek. Bu sayede İzmir basketbolundaki rekabet ve kalite çok yukarılara çekilecektir.

-Sezon başlayalı kısa bir süre oldu. Bu sezonla ilgili olarak ne gibi planlamalar yaptınız? Sezon bittiğinde neleri başarmış olmak istiyorsunuz?

Yeni sezonda U16 ve U18 takımları ile İzmir liginde mücadele ediyoruz. U16 takımımızla A Ligi Türkiye şampiyonasında final oynamak istiyoruz. Yaz boyunca çok programlı ve disiplinli bir çalışma ile hem oyuncularımız hem antrenör kadrosu çok çalıştılar, umarız hedefimize ulaşırız. U18 takımımız ise sadece 2000 doğumlu oyunculardan kurulu önümüzdeki sene hedefleri daha büyük bir ekip olmak adına yoğun bir şekilde çalışıyorlar.

bornovasportifu16ye

*Bornova Sportif U16 Yıldız Erkek Basketbol Takımı

“AMACIMIZ REKABET ORTAMI YARATMAK”

-İzmir’de altyapı basketboluna yönelik olarak yapılan çalışmaları nasıl görüyorsunuz? Dikkat çeken sorunlar ve sizin önerileriniz nelerdir?

İzmir’de altyapı çalışmaları son senelerde biraz geriledi diye düşünüyorum. Nedenini sorarsanız rekabet ortamı daha çok spor okulları arasında olmaya başladı. Büyük organizasyonlar dışında (sadece Pınar Karşıyaka kaldı) altyapılarına önem vermiyorlar. Yarışmacı takım oluşturmuyorlar. Spor okulu mantığı ile gidildikçe de oyunculara yeteri kadar önem verilmiyor. Bizim amacımız bu tür takım organizasyonları kurup üst düzey basketbol oynayıp İzmir basketbolunda önemli bir rekabet ortamı yaratmak. Naçizane önerim şu olabilir rant kavgasından uzak başarıya yönelik organizasyonların çoğaltılması. Böylece bu rekabeti getirecektir . Rekabet ise başarıyı arttıracaktır diye düşünüyorum.

“STATÜ U14 KATEGORİSİ DIŞINDA OLUMLU”

-Bu sezon statüde bir değişiklik meydana geldi. Sizin bu değişiklikler hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyim?

Bu sezonki statü değişikliği bir nokta dışında gayet olumlu buluyorum. Bununla birlikte, eski tabirle Küçük kategorisi yeni adıyla U14 kategorisinin 6 ay maç yapmayacak olması bahsettiğimiz küçük spor okullarıyla mücadele eden kulüpleri zor duruma soktu. Ve ayrıca bu kategorideki çocukların maçlardaki o konsantrasyonunu çok olumsuz şekilde kaybetmesine yol açacağını düşünüyorum.

“ZOR BİR EĞİTİM SİSTEMİMİZ VAR”

-Genç oyuncuların A Takım seviyesine geçerken ne gibi sıkıntılar yaşadığını düşünüyorsunuz. Çözüm önerisi olarak söyleyebilecekleriniz nelerdir?

Genç oyuncu olup A takıma çıkmak, orada süre almak gün geçtikçe zor bir hal almaya başladığı tüm basketbol kamuoyunun malumudur sanırım. Gerek altyapılarda verilen eksik eğitim, gerek mental eğitim, gerek yabancı uygulamaları, birçok sebep sayabilirim. Ancak en önemlisi olarak hayat şartlarını da gösterebiliriz sanırım. Zor bir eğitim sistemimiz var, rekabet çok fazla gençler ders de çalışmak zorundalar çünkü birileri mutlaka çok fazla çalışıyor. Bunun yanında çok antrenman yapmak zorundalar çünkü birileri mutlaka onu da yapıyor. Bu ikilem arasında git gel yaşayarak bazen yol ayrımı yapıp birini seçiyor, bazen ikisine de konsantre olamayıp kendi istemedikleri şartlarda yaşamaya devam ediyorlar. Öneri gayet açık ve bu sene federasyonumuz bunun farkına varıp Ümit erkek ligi kurdu. çok doğru ve yerinde bir karar diye düşünüyorum. Umarım bu sayede gençlerimiz kendilerini gösterebilmek adına daha çok şans bulabilirler.

-Basketbol okulları altyapılar için ne kadar önemli? Sizce doğru çalışmalar yapılabiliyor mu?

Basketbol okulları altyapıların temelidir aslında. Benim bire bir şahit olduğum Furkan Aldemir, Burak Şaşmaz , Emir Gökalp, Mert Akarsu gibi isimler benimle spor okulunda çalışıp şuanda profesyonel olarak basketbol oynayan gençler. Ancak dediğim gibi özellikle kendi çevremden bahsediyorum spor okullarına maalesef artık rant gözüyle bakılıp oyuncu yetiştirmeyi arka plana atıyorlar. Umarım kendi çabalarımızda bu tabuyu kırıp Türk Basketboluna birçok oyuncu kazandırmaya devam edeceğiz.

“SAMİMİ OLMAK ZORUNDASINIZ”

-Küçük yaşlarda sporcularla çalışıyorsunuz. Onları mental ve fiziksel anlamda hazırlamak adına yöntemleriniz nelerdir?

Küçük yaşta çocuklarla çalışmak hem çok kolay hem çok eğlenceli bununla birlikte en önemli noktası çok sorumluluk isteyen çok ince bir nokta. Çünkü rol modelsinizdir onlar için, sizi örnek alırlar. Sizin ağzınızdan çıkan her kelime onlar için çok önemlidir. Bunun için çok dikkatli olunması gerekir. Benim çalışma sistemim en küçük yaş gruplarına önce basketbolu anlatmakla başlar ve basketbola yönelik oyunlar oynatarak basketbolun içine yavaş yavaş adapte etmektir. Sonraki aşamalarda mutlaka mental olarak bilgilendirme yaparım. Bana göre sadece topla yapılan antrenmanlarla basketbolda çok iyi sonuçlar alınmıyor, mental eğitim şart. Gece yatma saatlerinden beslenmelerine kadar yapması gerekenleri güzel bir dille anlatarak uygulamalarını sağlamak en çaba gösterdiğim noktadır. Bunun içindir ki çocuklarla iletişimimiz çok samimi olmak zorunda. Aksi takdirde size inanmayacaklardır ve size inanmayan bir oyuncu ile asla başarılı olamazsınız.

“VELİLERLE DİRSEK TEMASI OLMALI”

-Altyapı basketbolunda velilerin rolü oldukça önemli olarak görülüyor. Bu konu hakkında neler söylemek istersiniz? Onlarla iletişiminiz nasıl?

Veli konusu aslında bıçak sırtı bir konu bazı antrenör arkadaşlarımız şikayetçi bazıları memnun. Günümüzde basketbol artık çok fazla yaygın ve bilinen bir spor. Çocuklar da , veliler de basketbolun kuralları, oyunları vs. hakkında bilgi sahibiler ve konu kendi çocukları olunca bazen duygusal olup istemsiz davranışlarda bulunuyorlar. Bu bir gerçek. Bende bu tür olaylarla birçok kez karşılaştım ve şöyle bir çözüm ürettim. İlk defa çalışmaya başladığım öğrenci ve veliye toplantı mahiyetinde bilgilendirme yapıyorum. Ev hayatı ile spor hayatının ayrı tutulması gerektiğini, herhangi bir aksilikte ortada tampon bölge olarak benim olmam gerektiğini anlatıyorum yani oyuncunun problemini benimle paylaşmasını velinin problemini benimle paylaşmasını rica ediyorum. Bunları uyguladığımız takdirde hem oyuncu problemini çözmek adına hamle yapıp özgüven sağlıyor. Hem de veli antrenör ilişkisi zedelenmiyor. Velilerle ne çok samimi ne de çok mesafeli olmak gerekir. Hep bir dirsek teması olmalıdır. Ancak uygun bir üslup ile sınırlar belirlenmelidir diye düşünüyorum. Bu yöntemle de şuanda veli ve oyuncu sorunu yaşamıyorum.

-Son olarak altyapibasket.com ile ilgili düşünceleriniz ve de önerileriniz nelerdir?

Altyapı Basket olarak harika bir iş çıkartıyorsunuz. Bunun için basketbol camiası adına bir teşekkürü borç bilirim. Sadece bizler değil özellikle benim çevremdeki veli kitlesi dahil her kesimin ilgi ile takip ettiği bir organizasyon. Gördüğüm kadarı ile kusursuz bir çalışma. Sayenizde Türkiye basketbolunu takip ediyor vizyonumuzu genişletiyoruz. Sizler için yardımcı olabileceğimiz bir konu var ise seve seve yardımcı olmaya hazırım. Başarılarınızın devamını diliyorum. Teşekkür ve saygılarımla.

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

Diğer Haberler > İzmir