Connect with us

Ege Elit Spor Kulübü, Murat Palalı: Sezona Sıkı Giriş Yapmayı Planlıyoruz

Altyapibasket.com olarak geçtiğimiz günlerde bir İzmir turu yaptık. Çeşitli kulüplerle gelecek sezon için altyapibasket.com’un İzmir ile ilgili projelerini anlattık ve yapılabilecek işbirlikleri ile ilgili de görüş alışverişinde bulunduk.

Tabi hazır birçok kulüp temsilcisi ile görüşürken basketbol ile ilgili de muhabbet etmezsek olmazdı.

İlk durağımız son dönemlerde basketbol liglerimizde adlarını duyuran gençleri piyasaya süren Ege Elit Spor Kulübü.

Kulübün antrenörlerinden Murat Palalı ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Ege Elit’in macerası nasıl başladı, ne zaman başladı?

2007 yılında başlayan bir süreç. Çeşitli kademelerde yarışmacı takımlarla boy gösteriyoruz. Tabii esas hedef olan oyuncu yetiştirme konusunda da yükselen bir grafiğimiz var. Bugün milli takımlarda ve profesyonel liglerde oynayan bazı oyuncular ilk bizim bünyemizde yer aldı. Efe Beşok, Berke Atar, Tevfik Akdamar gibi isimler Ege Elit çatısı altında bulundular ve şu anda profesyonel olarak en üst kademede mücadele ediyorlar.

12 yıllık zamanda ne gibi aşamalar kat ettiniz?

İzmir Özel Çamlaraltı Koleji bünyesinde 2007 yılında, gençlere spor ruhunu ve ahlakını öğretebilmek, gençleri spor yolu ile eğitmek, Türk sporuna başarılı sporcular yetiştirmek ve gençleri hayata güçlü bireyler olarak hazırlamak amacıyla kurulduk. İzmir’de sadece basketbolcu yetiştiren değil basketbolcu olamasa bile birey olarak da çocuklara önemli katkılar sağlamaya çalışan bir kulüp olarak ön plana çıkma amacındayız ve bu süre zarfında hem saha içi hem de saha dışındaki organizasyonlarımız ile önemli mesafe kat ettik diye düşünüyorum. Alanında deneyimli antrenörlerimizin her sporcuyla bire bir ilgilendiği sporcular, yapılan test ve ölçümler sonucunda doğru antrenman metotları ve yüklenme türleri uygulanarak liglere hazırlanıyor. Saha dışında ise kulüp-oyuncu-veli ilişkisi bakımından da iletişimimiz oldukça yüksek.

“VELİLERİMİZ İLE ÇOK YÜKSEK İLETİŞİM İÇİNDEYİZ”

Birçok kulübün de üstünde durduğu bir konu kulüp – oyuncu – veli ilişkisi…

Ben bu konuda kendimizi çok şanslı hissediyorum açıkçası. Hem kulübümüzün duruşu hem de velilerimizin verdikleri reaksiyonlar bakımından oyuncularımızın da sağlıklı bir ortamda olduklarını düşünüyorum. Velilerimiz ile çok yüksek iletişim içinde olduğumuzu net söyleyebilirim. Saha içi veya dışı her konuda birbirimize danışıyor ve çocuklarımız için en iyisini yapmaya çalışıyoruz..

İzmir Çamlaraltı Koleji ile önemli bir işbirliğiniz var. Kulüp-okul çalışmanız hakkında da bilgi alabilir miyiz..

Ege Elit’in Çamlaraltı Koleji bünyesinde olmasının ve antrenmanlarımızı okul kampüsü içerisindeki spor salonunda gerçekleştiriyor olmamız, sporcularımızın dersleriyle antrenmanlarını düzenli bir program dahilinde yürütmelerine, akademik başarılarının yanı sıra sporda da başarı göstermelerine olanak sağlıyor. Çamlaraltı Koleji, İzmir’in en eski kurumlarından biri olmasının yanında aynı zamanda sanata ve özellikle de spora verdiği önemle de dikkat çeken bir kurum. Bu doğrultuda bünyesinde kurulan ve faaliyetlerini sürdüren Ege Elit Spor Kulübü’ne de her zaman gereken her türlü desteği veriyor. Bünyesindeki sporculara sağladığı burs imkanıyla da yetenekli, aynı zamanda başarılı öğrencileri de destekleyerek, profesyonel sporculuğa doğru sağlam adımlarla ilerlemelerini sağlıyor. Biz de kulüp olarak antrenman programlarımızı okul dönemlerinde öğrencilerimizin ders programlarına göre düzenliyor, spor salonumuzun okul kampüsünde yer almasının verdiği avantajla yolda vakit kaybetmelerine de imkan vermeyerek yormadan maçlara hazırlıyoruz. Sonuç olarak oyuncularımızın hem akademik hem de spor hayatlarını aynı anda yürütebilecekleri bir imkan sağlıyoruz

Saha içine geçelim biraz o zaman. Bu kadar yoğun çalışma sonrası iyi bir yarışmacı ortam olması lazım. İzmir’de bu konudaki gelişmeler sizin açınızdan nasıl?

Son zamanlarda uygulanan statülerden kulüp olarak memnunuz. Üst lig ve alt lig statüsü kulüplerin hedefleri doğrultusunda ilerlemesini sağlıyor. Biz U18 ve U16’da üst ligde mücadele ettik ve bizim için iyi bir deneyim olduğunu söyleyebilirim. Yarışmacı takım sayısının artması dileğimiz. Ki bu İzmir basketbolunun gelişmesi açısından da önemli.

“SEZON SIKI BİR GİRİŞ YAPMAYI PLANLIYORUZ”

Az önce sahada gördüm baya yoğun antrenman programınız var anlaşılan.

Yaz antrenmanlarıyla önümüzdeki sezona sıkı bir giriş yapmayı planlıyoruz. Ege Elit olarak, 2002-2007 doğumlu sporcularımızın yaz tatilini doğru ve etkili bir şekilde değerlendirmesini ve kendilerini geliştirmelerini sağlamak istiyoruz. Sabah saatlerinde başlayan ve dört uzman antrenör eşliğinde sizin de dediğiniz gibi yoğun antrenman programları uyguluyoruz. Profesyonellerle çalışıyor olmanın avantajlarını sonuna kadar kullanmalarını istiyoruz; sadece bir top iki pota değil işimiz. Fiziksel gelişimler için de özel olarak sadece kulüp bünyesinde çalışan kondisyonerimiz var.

İşi baya A takım seviyesine çıkartmışsınız neredeyse.

Yarışmacı bir kulübüz ama yetiştiriciyiz diye devamlı söylüyorum. Bugün fiziksel gelişim ve atletizm, gün geçtikçe temposu artan basketbolda çok çok önemli bir hal aldı. Tek düşündüğümüz şey işin bileşenlerini imkanlarımızı kullanarak çocuklara öğretmek.

Yeni sezonda hangi kategorilerde mücadele etmeyi planlıyorsunuz.

2002 – 2010 doğum yaş aralığında faaliyetlerimizi tam anlamıyla sürdürüyoruz

Yarışmacı ortamda bulunan çocukların yetişmesi önemli tabi ama eskiye göre iş daha da zorlaştı artık. Sizce artık süreç nasıl?

Basketbol Gençler Ligi gibi değerli bir proje var mesela, ama sanki daha da geliştirilebilir yaş kategorileri olarak. Bilgiye ulaşmak artık çocuklar ve bireyler için daha kolay. Kendilerini hem basketbol hem de fiziksel anlamda geliştirmeleri için mümkün olduğunca araştırmak ve çalışmak gerek.

Siz de profesyonel olarak basketbol oynadınız…

Ben de profesyonel liglerde oynadım, forma giydim. Bizim dönemde de işler zordu, hatta belki şu anki durumdan daha da zordu. Örneğin az önce de dedim yaz dönemleri artık çok önemli. Kulüp olsun, çocuklar olsun zaman kaybetmemek için çok çalışıyoruz. Oyuncularımıza sürecin zorluğunu, sonunda yaşanabilecek olumlu olumsuz durumları anlatıyoruz. Tek taraflı değil işler. Herkes üstüne düşeni yapacak. Bugün başta söylediğim 3 profesyonel ismi öğrencilerimize örnek olarak sunuyoruz. Süreçleri çok iyi değerlendirmenin en güzel örnekleri işte.

Daha Fazla Haber