Sosyal Medya:

Haberler

Ahmet Köksal: Doğru Yatırımlarla Gençlerin Önünü Açmalıyız

İzmir basketbol altyapı ligi takımlarından Ege Elit Spor Kulübü’nün antrenörü Ahmet Köksal sitemizin sorularını yanıtladı.

U18 Genç Erkekler A Seviye Türkiye Şampiyonası’nda oynama fırsatı bulan Ege Elit Spor Kulübü’nün bu başarısının uzun süreli çalışmanın bir ürünü olduğunu söyleyen Köksal kulüple ilgili de önemli bilgiler aktardı.

-Öncelikle bize biraz kulübünüzden bahsedebilir misiniz?

Ege Elit Spor Kulübü, 2007 yılında İzmir Çamlaraltı Koleji bünyesinde gençlere spor ruhunu ve ahlakını öğretebilmek, gençlerimizi spor yolu ile eğitmek, Türk sporuna başarılı sporcular yetiştirmek ve gençlerimizi hayata güçlü bireyler olarak hazırlamak amacıyla kuruldu. Bu amaç doğrultusunda oyuncuların bireysel gelişimlerine odaklanarak çalışmalarını şekillendiren ve oyuncu yetiştiren kaliteli ve doğru basketbol eğitimi veren bir spor kulübü haline geldi. Ege Elit on yıllık geçmişinde birçok sporcusunu Milli Takımın kamp ve turnuva kadrolarına seçilmesinde önemli rol oynadı ve Berke Atar, Efe Beşok, Tevfik Akdamar gibi genç isimleri Türk basketboluna kazandırdı. Kurucularımızın ve yöneticilerimizin sporcu olması, genç sporcu adaylarına örnek olmamıza ve onlarla daha yakın diyalog kurmamıza yardımcı oluyor. Eğitim ve spor iç içe kavramlar. Sporun iyi bireyler yetiştirme yolunda bir amaç değil araç olduğunun bilinciyle hareket ediyoruz. Sportif başarı hedefinde kaliteli ve iyi bir eğitim şart. Bu nedenle kurulduğumuz günden bu yana Çamlaraltı Koleji Ailesiyle işbirliği içinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Okulumuzla yaptığımız ortak çalışmalar sayesinde sporcularımız hem eğitim hem de spor hayatlarında başarılı bir şekilde ilerleme gösteriyor. Bu çalışmalarda sporcularımız okul saatlerinden sonra İzmir Çamlaraltı Koleji’nde etütlere kalarak ders çalışma imkanı bulurken, etüt saatlerinden sonra antrenmanlara katılıp spor hayatlarına devam edebiliyorlar. Bu program sayesinde sporcularımız hem akademik ve sportif hem de sosyal yaşantılarına zaman ayırabiliyorlar.

-Şu anda Ege Elit Basketbol’da antrenör olarak görev yapıyorsunuz. Basketbol antrenörü olmaya nasıl karar verdiniz?

Küçüklüğümden bu yana aslında basketbolla iç içeydim. Karşıyaka Spor Kulübü’nün alt yapısında oynadım Bu vesileyle basketbol her zaman hayatımda oldu. Üniversite hayatım boyunca 2.ligde ve bölgesel ligde çeşitli takımlarda basketbol oynadım. Üniversitenin son yılında okul olarak katıldığımız bir turnuvada başarı elde etmemizin ardından da üniversite takımını çalıştırmam ve öğrenci kulüplerinin yöneticiliğini yapmam teklif edildi. Bunun sonrasında antrenörlük hayatım başlamış oldu. Sonrasında da Ege Elit Spor Kulübü kurucularıyla tanıştım ve 2010’da Ege Elit’te çalışmaya başladım.

“UZUN ZAMANDIR BERABER OLMANIN BAŞARISI”

-Bu sezon Ege Elit Basketbol U18 takımı A Seviye Türkiye Şampiyonası’nda oynama hakkı kazandı. Nasıl bir sezon oldu sizin için ve şampiyona öncesinde hedefiniz öğrenebilir miyim?

Turnuvaya katıldığımız takımımızın oyuncularının çoğu minik takımdan bu yana bizimle beraber olan sporcular. Elde ettiğimiz başarıyı uzun zamandır beraber çalışıyor olmamızın getirdiği bir başarı olarak görüyorum. Antrenör ve sporcu olarak ne istediğimizi ve beklentilerimizi çok daha kolay ve rahat anlayabiliyoruz. Minik takımdan yetişmelerinin avantajı yadsınamaz. Bu sayede onlar bizim ne istediğimizi bilirken biz de onların düşüncelerini ve psikolojilerini çok daha rahat ve hızlı anlayabiliyoruz. Oyuncularımızın çoğu üniversite sınavına hazırlandığı için geçmiş dönemlerdeki kadar çok ve sık antrenman yapma imkanımız olmadı. Ama bu eksikliği de yıllardır bir arada olmamız sayesinde ve doğru antrenmanlarla telafi ettik.

-İzmir’de altyapı basketboluna yönelik olarak yapılan çalışmaları nasıl görüyorsunuz? Dikkat çeken sorunlar ve sizin önerileriniz nelerdir?

Basketbol altyapısı konusunda İzmir önemli bir potansiyele sahip. Önemli takımların altyapılarında oynayan pek çok basketbolcunun İzmir’den çıkması, İzmir’in basketbol konusunda önemli bir merkez olduğunu gösteriyor. Buna rağmen İzmir, basketbol yatırımı konusunda oldukça yetersiz. Bu da İzmirli iyi sporcuların başka şehirlere transfer olmasına neden oluyor. Doğru yatırımlar ve organizasyonlarla gençlere fırsat sunup, önlerini açmalıyız.

-Bu sezon başında altyapı statülerinde bir değişiklik meydana geldi. Sizin bu değişiklikler hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyim?

Bizim açımızdan altyapı liginde yapılan değişiklik oldukça faydalı. İki ligin olması takımların daha çok maç yapmasına ve kendi seviyelerinde takımlarla eşleşmesine imkan sağladı.

“ÜNİVERSİTELERLE KULÜPLER İŞBİRLİĞİ YAPMALI”

-Genç oyuncuların A Takım seviyesine geçerken ne gibi sıkıntılar yaşadığını düşünüyorsunuz. Çözüm önerisi olarak söyleyebilecekleriniz nelerdir?

Genç basketbolcular, yabancı transferlerin yoğunluğu ve önceliği sebebiyle takımlarında istediği süreyi alamama gibi sorunlarla karşı karşıya kalıyor. Beklentilerle sporculara sunulanlar arasında yaşanan farklar sporcuların psikolojilerini de etkiliyor. Bu noktada bana göre ABD’deki sistemi Türkiye’de de uygulamalıyız. Üniversitelerle önemli kulüpler işbirliği yaparak sporcuların okullarıyla basketbolu aynı anda başarıyla sürdürebilmesine olanak sağlayan bir lig sistemi oluşturabilirler.

-Son dönemde özellikle ABD’ye önemli bir oyuncu göçü oluyor. Bunun sebepleri ve etkileri üzerine neler söylemek istersiniz?

Türkiye’de alt yapı dönemi biten oyuncuların A Takıma geçiş sürecinde gelecekleriyle ilgili doğru planlama yapmaları da gerekiyor. Maalesef Türkiye’de hem basketbol hem de okul hayatı aynı başarı düzeyinde ilerleyemeyebiliyor. Zaten sporcuların ABD’yi tercih etmelerindeki en önemli faktör, kolejlerin akademik başarıyla basketbolu aynı seviyede devam ettirmelerine imkan sağlaması. Uzun vadede bu durum ABD’ye giden sporcuların ülkemize dönmesiyle basketbolumuzun gelişimine olumlu etki edecektir.

“BAZI BASKETBOL OKULLARI TİCARİ AMACA YÖNETİL HAREKET EDİYOR”

-Basketbol okulları altyapılar için ne kadar önemli? Sizce doğru çalışmalar yapılabiliyor mu?

Altyapılara kaliteli basketbolcular yetiştirebilmek adına basketbol okullarının önemi büyük. Bizim için çok fazla sporcumuzun olması, sadece çalıştırıp geçmek mantığı olmadığından, kaliteli ve iyi basketbolcular yetiştirmek en büyük hedefimiz. Ama maalesef her alanda olduğu gibi basketbolda da bazı spor okulları ticari amaca yönelik hareket ettiği için sporcuları doğru yönlendiremiyor ve basketbolu bırakmalarına neden oluyor. Spor okullarının en büyük amacı, çocuklara basketbolu sevdirmek ve çocukların çalışmalara aile zoruyla değil kendi istekleriyle gelmelerini sağlayabilmek olmalı.

-Genelde oyuncuların kendilerini geliştirmedikleri söylenir. Fakat siz bir antrenör olarak Türkiye’deki antrenörlerin de kendilerine yeterli yatırımı yaptığını düşünüyor musunuz?

Türkiye Basketbol Federasyonu’nun her yıl antrenörlere yönelik düzenlediği ulusal ve uluslararası etkinlikler, antrenörlerin kendilerini geliştirmeleri açısından oldukça önemli. Ama tabii ki biz antrenörler her anlamda ve her an yeniliğe, gelişime açık olmalıyız. Sadece federasyon etkinlikleriyle yetinmemeliyiz. Görevimiz geleceği iyi sporcular yetiştirmek olduğu için sürekli kendimizi yenilememiz ve geliştirmemiz gerekiyor. Ben de bunun bilincinde bir antrenör olarak, küçük yaşta sporla, basketbolla ilgilenmeye başlayan çocukların psikolojisini anlamak ve onları doğru yönlendirip, yetiştirmek için Ege Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde “Sporda Psiko Sosyal Alanlar”da yüksek lisans yapıyorum. Bu sayede ailenin spora başlayan çocuklar üzerindeki etkilerini araştırıp, çocukları ve ailelerini doğru yönlendirmeyle çocukların sporu sevmelerine yardımcı oluyorum. Her geçen gün kendine yatırım yapan antrenörlerin sayıca artıyor olması ve doğru yetişen sporcuları görmemiz oldukça sevindirici ve umut verici.

-Son olarak altyapibasket.com ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Altyapibasket.com Türkiye basketbol alt yapısı açısından önemli bir haber ve bilgi kaynağı. Basketbol alt yapısı için rakipleri takip etme, onlardan haberdar olma, maçları izleyip analiz edebilme fırsatı sunuyor olmanız kulüplerin maçlara hazırlık süreci ve çalışmalarına büyük katkı sağlıyor. Basketbol alanında böyle bir eksikliği hissedip, buna yönelik çalışmaLar yaptığınız için bir antrenör olarak şahsım ve Ege Elit Kulübü olarak sizlere teşekkür ederim.

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

Diğer Haberler > Haberler