Sosyal Medya:

İstanbul

Volkan Çift: Hayal ettiğimiz yere yaklaşıyoruz

İstanbul’un başarılı kulüplerinden Suadiye Basketbol’un kurucularından ve aynı zamanda antrenörlerinden biri olan Volkan Çift ile yaptığımız röportaj ile karşınızdayız.

Önemli bir geçmişi olan kulübün geldiği nokta hakkında açıklamalarda bulunan Volkan Çift, hayal kurmaya devam edeceklerini ama hedeflerine her geçen yaklaştıklarını söyledi.

Keyifle okumanız dileğiyle…

-Öncelikle bize kendinizi tanıtabilir misiniz?

Merhaba ben Volkan Çift. 24.01.1985 yılında İstanbul’da doğdum. Basketbola 5 yaşında babam Mustafa Çift’in spor okulu olan Miltaş’ta başladım. 8 yaşında Fenerbahçe Spor Kulübü’ne transfer oldum. 7 yıl süresince minik, küçük ve yıldız takımlarda kaptanlık görevi yaptım. Küçük Milli takım aday kadrosunda yer aldım. Fenerbahçe Spor Kulübü ile birçok Türkiye ve İstanbul dereceleri kazandım. Yıldız takımda ön çapraz bağlarım koptu. İyileşme sürecinin ardından Suadiye Spor’a transfer oldum. Ortaokul ve lise öğrenimini Özel Kalamış Lisesinde tamamladım. 7 yıllık orta öğrenim süresinde okul takımı ile birçok il, ilçe ve Türkiye dereceleri kazandım. 2003/2004 sezonunda EBBL’de oynadım. Oyunculuğum esnasında yardımcı koçluk yaptım. Sakatlığımın tekrar nüksetmesi sonucu oyunculuğu bıraktım. M.Mihriban Boysan ortaokulu , 50.Yıl Cumhuriyet İlkokulu, Nurettin Teksan Ortaokulu ve Suadiye HMT Lisesi ile ilçe şampiyonlukları yaşadım. Son yıllarda kolejlerin ambargo koyduğu il turnuvalarında Suadiye HMT Lisesi ile İstanbul 8.liği ve 9.luğu yaşadım. Marmara Üniversitesi BESYO Antrenörlük mezunuyum.7

-Suadiye Basketbol, 2005 yılında kuruldu. Kuruluş sürecini anlatabilir misiniz? O dönem ne gibi hedeflerle yola çıkmıştınız?

Aslında kulübümüz 17 yıllık bir kulüp. 1999 yılında Suadiye Spor Kulübü adında kuruldu. O dönemde babam Miltaş Spor Tesisinde yöneticilik ve spor okulları koordinatörlüğü yapmaktaydı. Yetiştirdiğimiz sporcuları altyapı liglerinde müsabık yapmak adına kulübü kurduk. Daha sonra 2005 yılında kulüp ismi değişikliğine gittik ve Suadiye Basketbol Kulübü olarak yolumuza devam etmeye karar verdik. Babam, ben ve ağabeyim kurduk kulübü. Tam bir aile kulübüyüz anlayacağınız 🙂 Kulübümüzün kuruluş amacı öncelikle spor ahlakına uygun, topluma sağlıklı, öz güvenli bireyler yetiştirmektir.

-Geride kalan 10 yıllık süreçte kat ettiğiniz mesafe hakkında ne söylemek istersiniz? Hayal ettiğiniz yerde olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Kurulduğumuz yıldan beri yükselen bir grafik çizdiğimizi düşünüyorum. Kuruluşumuzun 2.senesinde Büyük Bayanlar kategorisinde İstanbul şampiyonu olarak Bayanlar 2.Lig’inde oynamaya hak kazandık. Katıldığımız altyapı liglerinde birçok şampiyonluk ve finalist unvanı aldık. Spor okullarımızdan yetiştirdiğimiz sporcularla geçtiğimiz sezon gençler kategorisinde altyapı liglerinin zirvesi olan Süper Lig’e çıkmayı başardık. Bunun yanı sıra yetiştirdiğimiz birçok oyuncuyu Anadolu Efes, Beşiktaş JK, Fenerbahçe, Galatasaray vb. gibi kulüplere transfer ettik. Örnek verecek olursam 8 yıl altyapımızda yetişen Kutay Akpulat şu anda Galatasaray Odeabank A takım kadrosunda bulunmaktadır. Hayaller tabiî ki bitmez. Ancak hayal ettiğimiz yerlere yaklaştığımızı düşünüyorum.

-Bundan sonraki yıllar için hedefiniz nedir?

Gelecek sezonlarda altyapılarda Türkiye Şampiyonası’na gitmek için yoğun çaba gösteriyoruz. Önümüzdeki hedeflerimizden biri ise A takım ile EBBL’de mücadele etmek. Tabi bu işler gözüktüğü gibi kolay olmuyor. Belirli bir bütçe oluşturmak adına sponsor bulunması gerekiyor. Bu bağlamda sponsor araştırmalarımız devam etmekte.

-Suadiye Basketbol olarak şu an hangi branş ve yaş gruplarında mücadele ediyorsunuz? Ayrıca kulübün bünyesinde çalışan ekibi de tanıtabilir misiniz?

Kulübümüz bünyesinde basketbol ve voleybol branşları mevcut..Basketbolda 6 kategori , 9 takımla mücadele ediyoruz. 9-10 yaş sporcular ve A takım arasındaki her kategoride özel ve resmi liglerde yer alıyoruz. Voleybolda ise minik , küçük ve yıldız takımlarımızla Suadiye Yıldızları adında mücadele ediyoruz. Basketbolda da tecrübe kazanmaları adına her kategoride 1 yaş ufak sporcularımızı pilot takımımız olan Suadiye Yıldızları ismi ile liglerde oynatıyoruz. Kulübümüzün basketbol altyapısında 5 antrenör, 1 idari menajer , 2 koordinatör bulunuyor. Voleybol altyapımızda ise 4 antrenör görev alıyor.

4

-Basketbol okulları sizce altyapılar için ne kadar önemli? Çalışmaların ne kadar verimli olduğunu düşünüyorsunuz? Ayrıca sizin bu konudaki çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Basketbol okullarının altyapıda önemli bir yerinin olduğunu düşünüyorum. Ancak bu birazda kulüplerin felsefesi ile bağlantılı. Bizim kulüp olarak felsefemiz ; spor okullarımızdan yetişen oyuncularla liglerde mücadele etmek. Bu sebeple basketbol okullarımıza yoğun mesai harcıyoruz. Çalışmalarımızın daha verimli olması adına öğrencilere eğitsel oyunlar ile basketbolu sevdirmeye çalışıyoruz. Antrenmanlara koşa koşa gelen bir sporcudan verim almak işimizi kolaylaştırıyor.

 

-Altyapı statüleri ile ilgili düşünceleriniz neler? Altyapı basketbolu ile ilgili eksik gördüğünüz noktalar var mı?

Aslında konu ile ilgili konuşulacak çok şey var ancak genelleme yaparsak küçükler kategorisinde 3 sayının olmaması maçın heyecanını azaltmakla beraber , sporcuya boyalı alana gömülerek savunma tembelliğine yol açıyor. Önemli gördüğüm bir diğer konu ise hakem arkadaşlarımızın özellikle minik ve küçük yaş kategorilerinde sporculara daha eğitici yaklaşmaları gerektiğini düşünüyorum.

-Altyapı milli takımlarında oldukça başarılıyız. Fakat üst yapıya geçiş sırasında büyük bir zorluk yaşanıyor. Siz bunu neye bağlıyorsunuz?

Üst yapılarda yabancı oyuncu sayısının yerli oyunculara nazaran daha fazla olması, devşirme oyuncu sevdası sebebi ile genç oyuncular takımlarında fazla süre alamıyorlar. Üst yapıdaki seyircilerin, yöneticilerin günlük başarı baskısı ister istemez koçları genç oyunculara süre vermemeye sürüklüyor diye düşünüyorum.

-Çok küçük yaşta sporcularla çalışıyorsunuz. Oyuncularınıza yaklaşımız nasıl oluyor? Hem psikolojik hem de fiziksel olarak kendilerini geliştirmeleri açısından ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Küçük yaş sporcularla çalışmak sevgi ve sabır gerektiriyor. Öğretmen çocuğu olmam ve spor akademisinde Pedagojik Formasyon almamın büyük faydasını gördüm. Hata yaptıklarında sabırla tekrar tekrar anlatıyorum. Sadece yapılacak çalışmayı değil, yapılan çalışmanın sonucunda olacakları da anlatarak bilinçlenmelerini sağlıyorum. Basketbolun özündeki takımdaşlık duygusunu kazandırmak ve fiziksel gelişimlerine katkı da bulunmak için çeşitli eğitsel oyunlar oynatıyorum. Böylece hem eğlendiklerini hem de gelişme kaydettiklerini söyleyebilirim.

2

-Veliler altyapılarda önemli bir faktör. Kendileriyle iletişiminiz nasıl? Onlarla ile saha dışı çalışmalar yapıyor musunuz?

Sizinde söylediğiniz gibi velilerin altyapıdaki rolü çok önemli. Gerek çocuklarını yönlendirmekte gerekse yönlendirdikleri dalda istikrarı sağlamakta. Bizlerin sorumluluğu ise onlara o güveni vermek. Nihayetinde bizlere çocuklarını emanet ediyorlar. Velilerimizle keyifli bir iletişim içerisindeyiz. Çeşitli organizasyonlar (piknik , kulüp yemekleri) düzenleyerek bağımızı güçlendiriyoruz. Bunun yanı sıra velilerimizle sporculara yaklaşımları ve gelişimleriyle ilgili mental toplantılar yapıyoruz.

-Altyapibasket.com hakkında ne düşünüyorsunuz önerileriniz veya eleştirileriniz neler?

Altyapıdaki ilgi ve bilgi akışını sağladığınız için teşekkür eder, Suadiye Basketbol Kulübü olarak sizleri her şekilde destekleyeceğimizi bilmenizi isteriz.

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

SEÇMELER

Diğer Haberler > İstanbul