Connect with us

Savaş Karakaş: Süreç En Çok İstihdamı Etkileyecek

ÖZEL RÖPORTAJ | Marmara Spor Okulları kurucularından Savaş Karakaş, Covid-19 pandemisi sürecinde yaşananlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Hem Marmara Spor Okulları hem de Marmara Basketbol Ligi’ne yönelik açıklamalar yapan Karakaş, sürecin en çok personeli etkileyeceğini söyledi.

Normal şartlara dönüş yaptığımızda spor okullarının yeniden yoğun bir taleple karşılaşacağını söyleyen Karakaş “Maddi olarak çok etkilendik. Şu anda anlık para akışının bir anda durması sektörde her kulüpte olduğu gibi en çok personelimize yansıdı. Part time çalışan, ücretsiz izine çıkan birçok antrenör şu anda geçimini sağlamakta zorlanıyor. Sürecin devamında neler olacağını devletin yetkili makamlarının yapacağı açıklamalar doğrultusunda belirleyeceğiz, her türlü senaryoya hazırlıklıyız.” şeklinde konuştu.

“İLETİŞİMİMİZİ SIKI TUTMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Kulüp olarak bu süreçte iletişime önem verdiklerini söyleyen başarılı yönetici “Her şubemizin bir koordinatörü var. Koordinatör arkadaşlarımız aracılığıyla iletişimimizi sıkı tutmaya çalışıyoruz. Antrenörlerimiz, sporcuların evde yapabilecekleri hareketlere yönelik olarak online antrenmanlar yaptırmaya çalışıyor.” dedi.

“İSTİHDAM SORUNU YAŞANACAK”

Bu sürecin ardından bir istihdam sorunu olabileceğini söyleyen Savaş Karakaş “Sektör nasıl etkilenecek derseniz, en çok çalışan personelin etkileneceğini düşünüyorum. Spor okulu işletmecileri yeniden çalışmaya başladığında ekonomik olarak büyük bir kriz yaşayacağımızı sanmıyorum. Aksine insanlar daha yoğun bir taleple bile gelebileceğini tahmin ediyorum. Ama insanlar bu krizdeki tecrübelerinden dolayı çıkardığı personeli geri almama, küçülmeye gitme gibi adımlar atabilir ve bir çok tecrübeli çalıştırıcı istediği ve hak ettiği iş imkanını bulamayabilir. Sektörde istihdam sorunu olacak diye düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

“MARMARA BASKETBOL LİGİ İÇİN SENARYOLAR HAZIR”

Marmara Basketbol Ligi ile ilgili senaryolar üzerinde konuşan Karakaş “Lig için bir açıklama yaptık. Senaryolar oluşturup, onları paylaştık. Katılımcı kulüplerimizi bilgilendirdik ve olumsuz bir dönüş almadık. Hakemlerimiz ile iletişimdeyiz bu süreçte, onlar da süreci takip ediyor. Yeni sezon açılışı ne zaman olursa olsun eski sezonu bitirip sonra yeni sezona başlamak istiyoruz. Ama buna karşı bir fikir ile karşılaşırsak da kulüplerin kalan maçlarını yeni sezonki haklarına eklemeyi düşünüyoruz. Normalde 8-10 maçlık bir taahhüt veriyorsak bunu 10-12 maç olarak düzenleyebiliriz. Bu tip senaryolar ve alternatifleri üzerinde çalışıyoruz.” dedi.

 

Daha Fazla Haber