Sosyal Medya:

Haberler

İstanbul’da altyapı statüsü açıklandı (Güncellendi)

[AdSense-B]

İstanbul altyapı liglerinde bu sezon oynanacak müsabakalarda geçerli olacak statülerin son hali açıklandı.

İstanbul Mahalli Lig maçları 2016 – 2017 Sezonu AA Ligi U18 – U16 – U14 kategorilerinde aşağıdaki statü uygulanacaktır. (Güncellendi: 17 Ağustos 2016)

AA U18 ERKEKLER LİGİ

AA U18 Erkekler Ligi 20 takım ile oynanır. Takımlar, Batı, Merkez, Kuzey ve Asya olmak üzere 4 ayrı bölgeye ayrılır. Batı ve Merkez A Grubunu. Kuzey ve Asya B Grubunu oluşturur. Merkez Grubu takımlarından Beşiktaş, Darüşşafaka Doğuş, FMV Işıkspor ve İTÜ ikisi A, ikisi B grubunda yer almak üzere kura çekiminde bulunurlar. Maçlar tek devreli lig usulüne göre oynanır. Gruplarında ilk 5 (beş) sırayı alan takımlar maçlarını taşıyarak Final Grubunu oluşturur. Diğer takımlar ise Klasman Grubunu oluştururlar. Final ve Klasman Gruplarında takımlar daha önce oynadıkları takımlar ile 1 (bir) kez, diğer gruptan gelen takımlar ile 2 (iki) kez oynarlar. Final Grubunda ilk 3 sırayı alan takımlar İstanbul’un ilk 3 (üç) derecesini oluştururlar. İstanbul’u Türkiye Şampiyonası’nda temsil edecek 5 (beş) takım ise Eliminasyon Maçları sonrasında belirlenir. Karşılaşmalar iki maçlı eleme sistemine göre oynanır. Eşleşmelerde Final Grubunu daha üst sırada bitiren takım ilk maçı deplasmanda, ikinci maçı kendi sahasında oynar. Eliminasyon karşılaşmalarını kazanan takımlar İstanbul’u Türkiye Şampiyonası’nda temsil eder.

aau18erkekler aau18erkeklereleme

AA U16 ERKEKLER LİGİ

AA U16 Erkekler Ligi 20 takım ile oynanır. Takımlar, Batı, Merkez, Kuzey ve Asya olmak üzere 4 ayrı bölgeye ayrılır. Batı ve Merkez A Grubunu. Kuzey ve Asya B Grubunu oluşturur. Merkez Grubu takımlarından Beşiktaş, Darüşşafaka Doğuş, FMV Işıkspor ve İTÜ ikisi A, ikisi B grubunda yer almak üzere kura çekiminde bulunurlar. Maçlar tek devreli lig usulüne göre oynanır. Gruplarında ilk 5 (beş) sırayı alan takımlar maçlarını taşıyarak Final Grubunu oluşturur. Diğer takımlar ise Klasman Grubunu oluştururlar. Final ve Klasman Gruplarında takımlar daha önce oynadıkları takımlar ile 1 (bir) kez, diğer gruptan gelen takımlar ile 2 (iki) kez oynarlar. Final Grubunda ilk 3 sırayı alan takımlar İstanbul’un ilk 3 (üç) derecesini oluştururlar. İstanbul’u Türkiye Şampiyonası’nda temsil edecek 5 (beş) takım ise Eliminasyon Maçları sonrasında belirlenir. Karşılaşmalar iki maçlı eleme sistemine göre oynanır. Eşleşmelerde Final Grubunu daha üst sırada bitiren takım ilk maçı deplasmanda, ikinci maçı kendi sahasında oynar. Eliminasyon karşılaşmalarını kazanan takımlar İstanbul’u Türkiye Şampiyonası’nda temsil eder.

aau16erkekler aau16erkeklereleme

AA U14 ERKEKLER LİGİ

AA U14 ve AA U13 Erkekler Ligi 20 takım ile oynanır. AA U13 Ligi bu sezon AA U14 Ligi’nde yer alan kulüplerden oluşur. Tüm (A ve AA) Erkekler U13 Ligi katılım ücreti 1.700 TL’dir. AA U13 Ligi statüsü AA U14 Ligi’ne göre farklılık gösterebilir. Erkekler Takımlar, Batı, Merkez, Kuzey ve Asya olmak üzere 4 ayrı bölgeye ayrılır. Batı ve Merkez A Grubunu. Kuzey ve Asya B Grubunu oluşturur. Merkez Grubu takımlarından Beşiktaş, Darüşşafaka Doğuş, FMV Işıkspor ve Teşvikiye ikisi A, ikisi B grubunda yer almak üzere kura çekiminde bulunurlar. Maçlar tek devreli lig usulüne göre oynanır. Gruplarında ilk 5 (beş) sırayı alan takımlar maçlarını taşıyarak Final Grubunu oluşturur. Diğer takımlar ise Klasman Grubunu oluştururlar. Final ve Klasman Gruplarında takımlar daha önce oynadıkları takımlar ile 1 (bir) kez, diğer gruptan gelen takımlar ile 2 (iki) kez oynarlar. Final Grubunda ilk 3 sırayı alan takımlar İstanbul’un ilk 3 (üç) derecesini oluştururlar. Karşılaşmalar iki maçlı eleme sistemine göre oynanır. Eşleşmelerde Final Grubunu daha üst sırada bitiren takım ilk maçı deplasmanda, ikinci maçı kendi sahasında oynar. İstanbul’dan eliminasyon sonrasında ilgili yaş kategorisinde düzenlenecek olan ulusal turnuvaya AA Ligi’nden 7 takım katılacaktır. Eliminasyon maçlarını kazanan 5 takım turnuvaya direk katılır. Eliminasyon maçlarını kaybeden 5 takım ile birlikte Klasman Grubu’nu en üst sırada bitiren 3 takım toplam 8 (sekiz) takımın katılacağı eleme maçları oynarlar. Bu eleme maçları sonucunda 2 (iki) takım A Ligi’ndeki 5 (beş) takım ile birlikte düzenlenecek olan ulusal turnuvada İstanbul’u temsil ederler

aau14erkekler aau14erkeklereleme

A U18, U16 ve U14 KIZLAR LİGİ

Kızlarda bütün ligler A ligi olarak adlandırılır. AA Ligi sadece Erkekler kategorisinde yer almaktadır. Takımlar Asya (A), Asya (B), Avrupa (A) ve Avrupa (B) olmak üzere 4 gruba ayrılırlar. Grup maçları tek devreli lig usulüne göre oynanır. Gruplarında ilk 3 (üç) sırayı alan takımlar Final Grubunu, diğer takımlar da Klasman Grubunu oluştururlar. Final ve Klasman Gruplarında takımlar daha önce oynadıkları takımlar ile 1 (bir) kez, diğer gruptan gelen takımlar ile 2 (iki) kez oynarlar. Final Grubunda ilk 3 sırayı alan takımlar İstanbul’un ilk 3 (üç) derecesini oluştururlar. U18 ve U16 kategorilerinde İstanbul’u Türkiye Şampiyonası’nda temsil edecek 5 (beş) takım ise Eliminasyon Maçları sonrasında belirlenir. Karşılaşmalar iki maçlı eleme sistemine göre oynanır. U18 ve U16 Kategorilerinde eşleşmelerde Final Grubunu daha üst sırada bitiren takım ilk maçı deplasmanda, ikinci maçı kendi sahasında oynar. Eliminasyon karşılaşmalarını kazanan takımlar İstanbul’u Türkiye Şampiyonası’nda temsil eder. U14 ve U13 kategorilerinde eliminasyon sonrasında ilgili yaş kategorisinde düzenlenecek olan ulusal turnuvaya 5 (beş) takım katılacaktır.

aau18kizlar aau18kizlareleme

A U18, U16 ve U14 ERKEKLER LİGİ

U18 ve U16 kategorilerinde takımlar başvurularını Asya ve Avrupa olmak üzere belirtirler. Katılımdaki yüzdeye göre 32 adet grup oluşturulur (geçtiğimiz sezon gençlerde katılım dağılımı %60 Avrupa, %40 Asya şeklinde olmuştu. Benzer katılım söz konusu olduğunda 18 grup Avrupa, 14 grup Asya şeklinde olacaktır). Geçtiğimiz sezon Yükselme liginde yer alan takımlar seri başı olmak şartıyla kura çekimi gerçekleştirilir. Maçlar tek devreli lig usulüne göre oynanır ve gruplarında ilk iki sırayı alan takımlar final grubunda oynamaya hak kazanırlar. Asya’da 4 (dört) grup, Avrupa’da da 4 (dört) grup olmak üzere Final Grubu karşılaşmaları oynanır.

A Ligi U18 ve U16 kategorilerinde ilk 7 takım düzenlenecek olan Türkiye Şampiyonası elemelerine katılım gösterecektir.

A Ligi U14 ve U13 Erkekler Kategorilerinde ise İstanbul’dan ulusal turnuvaya 5 takım katılacaktır.

A Ligi U14, U13, U12 ve U11 LİGLERİ (KIZ VE ERKEKLER)

AA U14 ve AA U13 Erkekler kategorisinde eliminasyon sonrasında ilgili kategoride düzenlenecek olan ulusal turnuvaya 7 takım, A U14 ve A U13 Erkekler kategorisinde eliminasyon sonrasında ilgili kategoride düzenlenecek olan ulusal turnuvaya 5 takım katılacaktır.

U12 ve U11 kategorilerinin Türkiye Şampiyonası yapılmayacaktır. İllerde şenlik olarak düzenlenecektir.

U12 ve U11 kategorilerinde statü ve seviyeler başvuran takım sayısına göre İl Tertip Komitesi tarafından düzenlenecektir.

Kaynak: istanbulbasketbol.com

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

Diğer Haberler > Haberler