Connect with us

İnan Şefkatli: Çocuklarımıza En Sağlıklı Ortamı Sağlayacağız

ÖZEL RÖPORTAJ | Altyapı Basket olarak gerçekleştirdiğimiz Instagram Canlı Yayınlarında İstanbul Basketbol İl Temsilcisi İnan Şefkatli ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Deneyimli yönetici sürece dair önemli açıklamalar yaparken, altyapılarda da sezonun noktalandığını belirtti. İnan Şefkatli alınacak önlemlerden, kulüplerin içerisinde bulunduğu sürece birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

Liglerin sonlandırılmasıyla ilgili konuşan Şefkatli “Bakanlığın almış olduğu birçok karar var. Özellikle açık havada gerçekleştirilen sportif karşılaşmalarla ilgili olarak insiyatifi bildiğim ve gördüğüm kadarıyla federasyonlara bıraktı. Fakat bilim kurulunun da vermiş olduğu kararlar doğrultusunda salon sporlarıyla ilgili kısmın, uzun bir süre yani bu durum çözülene kadar askıya alınması, ertelenmesiyle ilgili bir karar var. Federasyonumuzda bence çok doğru bir karar aldı. Çok da önemli bir reaksiyon verdi. Her ne kadar diğer sporlar oynatmakla ilgili bir karar almış olmalarına rağmen federasyonumuz bu sene itibariyle “Beyaz Lig” tayin etti. Beyaz Lig kavramının ne olduğunu böylelikle herkes öğrenmiş oldu. Mart ve Nisan aylarında yaptığımız görüşmelerde ortaya konan seçenekler arasındaydı. En doğru olan “Beyaz Lig” uygulamasına karar verdiler. Bu durum altyapıları kapsayacak mı? Evet kapsayacak. Sonuna kadar Milli Eğitim Bakanlığı ve Gençlik Spor Bakanlığı’nın almış olduğu kararlar nezdinde hareket ediyoruz. Şu anda zaten okullar yok. Okullar ile ilgili nasıl bir karar alınacak bilmiyorum ama önümüz yaz. Bütün hazırlıklarımızı en iyi ihtimalle Eylül ayında yeni sezona başlayacakmışız gibi bir hesap yapıyoruz. İyi ihtimalden bahsediyorum.”

“Fiili olarak zaten Mart ayında sonlandırılmıştı. Fakat resmi bir dil şu anda kullanmıyorum. Resmi bir dil kullanmamız için bakanlığımızın bize resmi olarak bir bildirimde bulunması lazım. Ama tüm göstergeler ve gidişat bu şekilde olacağını gösteriyor. Dolayısıyla A, B ve C liglerimizi 2019 – 2020 sezonu itibariyle bu şekilde sonlandıracağımızı söyleyebiliriz. Salon sporu olması genelde bize avantaj sağlıyor ama burada bize dezavantaj sağlıyor. Çünkü pandemi dediğimiz şey insanların özellikle kalabalıkların olduğu kapalı alanlardan uzaklaşılması ve daha açık alanlarda hayatlarını sürdürmelerini gerektiriyor. Dolayısıyla burada spor yapılması ve çocuklarımızın sağlığı en ön planda olarak düşündüğümüz şey. Buradaki handikapları düşündüğümüz zaman Temmuz – Ağustos aylarında liglerin kaldığı yerden devam etmesi düşünülmüyor. Sonuçta biz Gençlik Spor Bakanlığı’na bağlıyız. Bize 12 Mart’ta “Artık oynatmayın” denmişti ama şu anda “Bu sezonu böyle bitirin” şeklinde bir şey gelmedi. Ama Ankara ile yaptığımız tüm konuşmalarımız ve federasyonumuzun almış olduğu karar doğrultusunda bu sezonu bu şekilde bitireceğiz gibi görünüyor.” ifadelerini kullandı.

“KÜME DÜŞME OLMAYACAK”

TBF’nin üst liglerde aldığı karara benzer bir yol izleyeceklerini söyleyen Şefkatli “Resmi olarak ilerleyen süreçte açıklayacağız. A Liglerinde zaten birincileri netleştirdik. B Ligi’nde zaten şampiyonalara gidecek olan takımlar belli olmuştu. B Liglerinde henüz oynatamadığımız maçların yanı sıra C Ligi ve U10, U11, U12 yaş gruplarını oynatacaktık. Başlamıştık bir bölümüne hatta. Tamamlanmamış liglerin şampiyonluklarının tescili gibi bir durum olmayacak. Düşme olmayacak. Çünkü A Liglerinde en azından bitiremediğimiz ligler var. Bitiremediğimiz ligin düşmesi olmayacak. Çocuklarımız için “Beyaz Lig” kısmını burada da uygulayacağız. Düşme olmayacak. Ligleri bu şekilde tescil edeceğiz gibi görünüyor. Yükselme ile ilgili kısımı önemsiyorum. B Liglerinde bölge şampiyonalarına gönderdiğimiz takımlar olduğu için yükselmesi kesinleşen takımlar var. Onun dışında C Ligi’nden B Ligi’ne çıkmaya hak kazanabilecek olanlar ya da B Ligi’nden A Ligi’ne çıkabilecek takımlar var. Bunun bir çalışmasını yapıyoruz. Kulüplerle büyük ihtimalle Ağustos ayında geçen sezon yaptığımız gibi geniş katılımlı bir toplantı yapıp orada son şeklini verip, lige başlamayı planlıyoruz.” dedi.

“STATÜDE DEĞİŞEBİLİR AMA YAŞ GRUPLARI DEĞİŞMEYECEK”

Yaşan bu sürecin ardından liglerdeki takım sayılarının ve statülerin etkilenebileceğini belirten Şefkatli “Takım sayısı değişebilir mi? Evet değişebilir. Geçen sezon 920 civarlarına çıkmıştık. Bizim planımızda bu sezon normal seyirde 5500 maç vardı. Bu adetlerde takım sayısını önümüzdeki sene bulur muyuz? Biraz zor! Kulüplerle yaptığımız görüşmeler ya da benim kulağıma gelen bilgiler itibariyle kulüplerimizde sıkıntılı durumlar söz konusu. Statü değişikliği olabilir. Hemen hemen her gün düşünüyoruz ve planlamalar yapıyoruz. Çok özel bir durumdan bahsediyoruz. Ben dört senedir bu işin başındayım. En önemli sistem bir kuralı koyduğunda onda ısrar etmekle ilgili. Bu yaş grupları altyapılarda en oynanabilecek yaş grupları. Türkiye’de basketbol sadece İstanbul’dan ibaret değil. Bölge şampiyonaları, Türkiye şampiyonaları göz önüne alındığında yaş gruplarının bütün illere emsal teşkil edecek şekilde oynanması lazım. Statüde ufak değişiklikler yapılabilir ama yaş gruplarında olmayacak.” şeklinde konuştu.

“ÇOCUKLARIMIZA EN İYİ ŞARTLARI SAĞLAYACAĞIZ”

Bu süreçle ilgili olarak alınan önemlerden de bahseden İnan Şefkatli “Konferanslarla velilerin bilgilendirilmesi kısmını düşünüyoruz. Kulüplerle süreci nasıl yönettiklerini konuştuk. Çocuklarını gönderecekleri ortamın strelizasyonu çok önemli. Sağlıklı olduğuna insanların ikna olması lazım. Bu bilgileri velilerimizle paylaşmamız lazım. Bununla ilgili bir telekonferans çalışması planlıyoruz ilk etapta. Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullarla ilgili alacağı kararı bekliyoruz. Genel anlamda en başından beri 1 Haziran diye bir tarih var. O tarihleri görmemiz lazım. Salonları strelizasyonu hiç spor yapılmamasına rağmen devamlı bakanlığımız tarafından gerçekleştiriliyor. Onda hiçbir sıkıntı yok. Başlarken gerekli bütün sağlık önlemleri alınacak. Herkes emin olabilir. Biz tamamen bakanlığın ve bilim kurulunun vermiş olduğu kararlara bire bir uymakla yükümlüyüz. En iyi şartları çocuklarımıza sağlayacağımızdan emin olsunlar. Velilerin hiçbir sıkıntı yaşamadan, gönül rahatlığıyla çocuklarını getirecekleri ortamda bu sporu oynatacağız.” ifadelerini kullandı

“KONTROL MEKANİZMASINI ELE ALACAĞIZ”

Spor okullarının denetimiyle ilgili de konuşan Şefkatli “Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Her şeye yeni baştan başlamamız lazım. Birçok şeyi pozitif anlamda yenilememiz gereken bir süreçten bahsediyorum. Spor okullarının özellikle İstanbul basketboluna kattığı çok önemli şeyler var. Ama buradaki konu bu işin doğrusunu yapan insanların yanında bir de maalesef kontrol edemediğimiz bir grup da var. Bu işi topyekün ve sıfırdan başlatmamız lazım. Bu durumun için spor okullarının kontrolü de bulunuyor. Biz şimdi bu konuda yetkileri yeniden ele alacağız ve kontrolleri bizim gerçekleştireceğimiz şekilde bir altyapı oluşturmak üzere Temmuz – Ağustos aylarında bununla ilgili bir çalışma yapacağız. Çocuklar önce sağlıklı yerde antrenman yapacaklar, sonra sağlıklı bir şekilde gelip maçlarını oynayacaklar” dedi.

“YAŞANANLARIN BEDELİNİ AĞIRLIKLA BİZİM ÇEKECEĞİMİZ BİR YAPI KURACAĞIZ”

Kulüplere bu süreçte iş birliği içerisinde olacaklarını söyleyen Şefkatli “Ağustos ayında yapacağımız kulüp toplantısı çok önemli. Oraya bütün kulüpleri çağırıyoruz ve geçen sene 100’ün üzerinde bir katılım oldu. 920 takımımız, 380 – 400 civarında kulübümüz var. Bu kulüplerin ne kadarı gelirse o kadar büyüklükte salon ayarlarız. Buradaki konu kulüplerin yaşayabileceği sıkıntılar. Bu sıkıntıların bizim oynayacağımız ligin kalitesiyle, o çocuklara sağlayacağımız sağlıklı ve en kaliteli ortamla birlikte doğru bir düzleme oturması lazım. Onun için hep beraber çalışacağız. Bu sezon yaşananlarının bedelini önümüzdeki sezon ağırlıkla bizim çekeceğimiz tarzda bir yapı oluşturacağız. Ama kulüplerden; en sağlıklı ortamı oluşturmaları ve çocuklarımıza hem antrenmanları hem maçları olsun en sağlıklı ortamlarda, en doğru, en iyi bir şekilde basketbolu oynatmalarını isteyeceğiz. O imkanları vermemiz lazım. Önümüzdeki sezon kulüplerimiz en son bizi düşünsünler. Çocukların sağlıklı ortamı, salonların iyi durumda olması, salonların strelizasyonu ile ilgili harcayabilecekleri bütün maddi kaynakları harcayabilirler. En son bizi düşünsünler. Biz de o işi hallederiz zaten. Ama bu işi suistimal etmeyecek ve çocuklarımıza yatırım yapacak kulüplerin olması önemli.” şeklinde konuştu.

“KAPSAMLI BİR 3X3 TURNUVASI YAPABİLİRİZ”

Süreç normalleşmeye başlarsa kapsamlı bir 3×3 turnuvası düşündüklerini söyleyen Şefkatli “Benim şöyle bir hayalim var. Temmuz ayında sürece bakarak, Ağustos ayında acaba çok kapsamlı bir İstanbul’da 3×3 turnuvası yapabilir miyiz? Normalleşmenin başlamasıyla birlikte çocuklarımız Temmuz ayı gibi antrenmanlara başlayacaklar. Dolayısıyla çocuklarımızın antrenmanlara başlamalarının bir ödülü olarak böyle büyük kapsamlı sürpriz bir turnuva yapmak gibi bir hayalim var. Böylece 3×3 farkındalığı da yaratmış olacağız. 3×3 basketboluyla ilgili çok ciddi bir çalışma içerisindeyiz. Geçen sezon itibariyle görevlilerle ilgili kısımda eğitimlere başladık. Bu çalışmalar devam ediyor. Bu normale dönüş sürecinde 3×3 basketbolunu kullanmak gibi bir hedefimiz var açıkçası.” dedi.

Daha Fazla Haber