Connect with us

İnan Şefkatli: Çalışmadığımız Yerden Geldi

ÖZEL RÖPORTAJ | İstanbul Basketbol İl Temsilcisi İnan Şefkatli, COVID 19 pandemisinin ardından yaşanan süreçle ilgili olarak sitemize değerlendirmelerde bulundu.

İstanbul Basketbol İl Temsilcisi İnan Şefkatli sürece dair birçok konuda önemli açıklamalar yaptı. Şefkatli sürecin normalleşmesinin ardından sezonu en kısa sürede tamamlamak için hazır olduklarını söyledi.

“SÜRECİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ”

Sezonun tamamlanmasıyla ilgili olarak süreci takip ettiklerini belirten Şefkatli “İstanbul için dünyanın Amerika’dan sonraki en büyük yerel ligi diyebiliriz. Biliyorsunuz 12 Mart itibariyle liglere ara vermek zorunda kaldık. İlk günden itibaren süreci takip ediyoruz. Burada tabi esas olan Milli Eğitim Bakanlığı ve Gençlik Spor Bakanlığı’nın alacağı kararlar. Sürecin normalleşmesi ve tedbirlerin azaltılmasının ardından çok fazla sorun yaşayacağımızı düşünmüyorum. İstanbul olarak karşılaşmaların neredeyse 3’te 2’lik bölümünü tamamladık. Çoğunlukla U10, U11 ve U12 yaş gruplarından oynanacak maçlar kaldı. Yaz döneminde büyük ölçüde eğitim öğretimin devam edeceğini hesaba katacak olursak bu karşılaşmaları hızlı bir şekilde oynatıp, madalya törenlerimizi gerçekleştireceğimizi düşünüyorum. Ben iyimserim. Umarım en kısa sürede bu zorlu dönemi geride bırakıp yeniden en sağlıklı şartlarda bir arada olmaya devam ederiz” şeklinde konuştu.

“MAÇLARI GÜVENLİ ORTAMLARDA OYNATMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Alınan tedbirler hakkında konuşan İnan Şefkatli “Hastalık ilk defa ülkemizde göründüğü andan itibaren önlemlerimizi almaya başladık. Karşılaşmaların oynandığı salonlarda sterilizasyon işlemlerini gerçekleştirdik. Fakat 12 Mart tarihinde ara vermemizin ardından salonlarda sadece vardiyalı olarak belirli personeller görev yapıyor. Ancak sürecin normalleşmesinin ardından yeniden ve düzenli olarak sterilizasyon işlemlerini gerçekleştirip maçlarımızı en güvenli ortamlarda oynatmaya devam edeceğiz.” dedi.

“VELİLERİN HASSASİYETİNİ ANLAYABİLİYORUM”

Çocukların hem psikolojik hem de fiziksel olarak etkilenmelerine de değinen Şefkatli “Bu süreçte psikolojik olarak bir hassasiyet oluştu. Velilerin bu konuda hassas olmasını anlayabiliyorum. Ama yeniden normal hayatlarımıza döndüğümüzde çocuklarının sağlıklı ortamlarda spor yapmalarına izin vereceklerini düşünüyorum. Fiziksel açıdan bakacak olursak genç yaştaki sporcuların yeniden adapte olmalarının daha kolay olacağı kanısındayım. Kısa sürede spor hayatlarına dönebileceklerdir.” ifadelerini kullandı.

“KULÜPLER İLETİŞİMİ DOĞRU YÜRÜTMELİ”

Bugüne kadar kendilerine spor okullarından herhangi olumsuz bir durumun yansımadığını belirten İnan Şefkatli “Spor okulları ve kulüplerinden şu anda bize ulaşan kötü bir durum yok. Velileri ile olan iletişimlerini doğru yürütmeleri gerekiyor. Bu süreçte gözlemlediğim kadarıyla çoğunluk online eğitimlerle bu iletişimi sağlamaya devam ediyorlar. Bu gerçekten güzel bir durum. Benim çocuğum da online antrenmanlar yapıyor. Her kulübün farklı bir sistemi var. Aylık, üç aylık ya da sezonluk ödemeler alabiliyor. Bu durumda farklı çözümler ortaya çıkabiliyor. Nasıl Milli Eğitim Bakanlığı eğitimlerin telafi edileceğini söylüyorsa, spor okulları da benzer bir yöntem izleyebilir. Bu süreci şu an için iyi yönettiklerini düşünüyorum.” dedi.

“ÇALIŞMADIĞIMIZ YERDEN GELDİ”

Şefkatli ayrıca “Çalışmadığımız yerden geldi. Ekonomik kriz, savaş vb. her şeye hazırlıklı olabiliyor insan ama bu durum hiç aklımızda yoktu. Bir anda ortaya çıktı. Bu nedenle süreci yönetmek kolay olmadı ve etkileri de beklenmedik oldu.” şeklinde konuştu.

Daha Fazla Haber