Sosyal Medya:

İstanbul

Hasan Serbest: Üç Yıl İçinde Elit Bir Altyapı Olacağımızı Düşünüyorum

[InPostAds ad=”1″]

Galatasaray’ın Basketbol Altyapı Sorumlusu Hasan Serbest, Uzay TV’de yayınlanan Time-Out programında Yıldıray Yıldırım’ın sorularını yanıtladı.

[InPostAds ad=”2″]Galatasaray Basketbol Altyapısı’nda yapılan yeniliklerden bahseden başarılı basketbol adamı, ayrıca gelecek adına koydukları hedefleri de anlattı.

İşte programdan öne çıkanlar…

“Galatasaray Basketbol altyapısı olarak yeni bir ortam oluşturmaya çalışıyoruz. Çünkü ben dışarıdan gözlemleme fırsatı buldum. İçeride bulunduğunuz zaman kendinizi daha farklı görüyorsunuz. Dışarıdan baktığınız zaman bu açıkların ne olduğunu, rakip olduğumda nasıl bir psikoloji ile sahaya çıktığımı bildiğim için şu anda yenilikçi bir sistem ile gidiyoruz. Çok genç ve dinamik bir kadro kurduk. Bunu yaparken de şöyle düşündük; Galatasaray amblemini taşımak önemli bir duygu. Bizim için bu değerleri hayatında önemli yere koyan insanlar gerekiyordu. Bu nedenle geçmiş yıllarda kulübümüzde oynamış ya da antrenörlük yapmış isimleri tekrar kulübümüze dahil ettik. Diğer antrenörlerimiz de kendi jenerasyonunda önde giden antrenörler. Ekibimizden çok memnunuz.”

“GALATASARAY EN DOĞRU KULÜP”

“Galatasaray Spor Kulübü yeni oyuncular arıyor. Diğer takımlara baktığımızda kadrolar şişkin, arka planda kalan oyuncular oluyor. Böyle olunca hem psikolojik, hem de yetenek olarak geri kalan çocuklar oluyor. İlk geldiğimde söylediğim gibi Galatasaray şu anda bir sporcunun tercih edebileceği en doğru kulüplerden biri. Bunun sebeplerinden biri A Takımımız altyapıdan yetişmiş oyuncu arıyor. Yaz döneminde A takım antrenörleri gelip antrenmanları izlediler. Şu anda Galatasaray altyapıdan yukarıya çıkacak oyuncu arıyor. Dolayısıyla Galatasaray Spor Kulübü oyuncular için en doğru kulüp diyebilirim. Biz bu ortamdan çok memnunuz.”

“ÜÇ SENE İÇİNDE ELİT BİR ALTYAPIYA SAHİP OLACAĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUM”

“Üç senelik bir planım var. Üç sene burada devam edersek hem A Takıma oyuncu vereceğimizi, hem de Galatasaray Basketbol Altyapısının elit seviyeye ulaşacağını düşünüyorum. Ben Galatasaray’da 8 yıl çalıştığım dönemde de 3 ya da 4 yılda kurabildim altyapıyı. Ondan sonra Türkiye Şampiyonaları’nda dereceler gelmeye başladı. Çünkü araştırma ve emek ile alakalı bir şey. Gönül ister ki hemen olsun. Ama spor zaman isteyen bir şey. Üç yıl içerisinde iyi bir yerde olacağımızı düşünüyorum.”

“TARAMALARIMIZ DEVAM EDİYOR”

“Oyuncu taramamızı İstanbul’da ilköğretim okullarında sürdürüyoruz. Antrenörlerimize belli bölgeler verdik. Okulları gezmeye başladılar. Bu taramanın birinci aşamasını kendi aramızda yaptığımız seçmelerle bitirdik. Şimdi ikinci aşamaya geçeceğiz. A Takımınız Euroleague’de oynuyorsa atletik özellikleri iyi olan oyuncular altyapılarda olmalı. Milli takımlarda Avrupa seviyesini gözlemleyebildiğim için fiziksel olarak da o seviyelerde olmalı ki A Takımımıza bu oyuncuların hem atletik hem fiziksel hem de basketbol bilgisi olarak hedef oyuncular olduğunu söyleyebilmeliyiz. İlk tercihimiz fiziksel olarak iyi seviyede olması.”

“OYUNCULAR BİRAZ TEMBEL”

“Yeni TBF yönetiminde yabancı oyuncu konusuyla ilgili projeler var diye biliyorum. Ama bence bizim genç oyuncularımızın da hataları var. Herkes önyargılı davranıyor. Türk oyuncuların ekstra antrenman yaptığını söyleyemeyiz. Avrupa’daki oyunculara baktığımızda kesinlikle Türk oyuncularda tembellik var. Bence bizim genlerimizde var. Ben Litvanya’da bir oyuncunun antrenör olmadan kendi başına yaptığı antrenmanı izledim. Başına bir antrenör koysanız, o kadar tempolu antrenman yapamaz. Ben bizim altyapılarımızda bu kadar çalışan oyuncu görmedim. Nasılsa bize şans gelmeyecek diye düşünüyorlar. Ama özellikle altın jenerasyonda özel olarak çalışan oyuncular olduğunu biliyorum. Bunların ilerleyen süreçte kendilerini yer edineceğini düşünüyorum.”

                                                                       [InPostAds ad=”3″]

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

Diğer Haberler > İstanbul