Sosyal Medya:

Haberler

Hasan Serbest: Galatasaray’ın marka değerini yükseltme planı ile geldim

[InPostAds ad=”1″]

Spor Toto Basketbol Ligi takımlarından Galatasaray Odeabank’ın Altyapı Sorumlusu, Hasan Serbest yeni sezon öncesinde fcnblog.com’a açıklamalarda bulundu.

[InPostAds ad=”2″]Galatasaray Basketbol Akademileri Altyapı Sorumlusu Hasan Serbest ile Florya Metin Oktay Tesislerinde gerçekleştirilen röportajda önemli projeleri ve hedeflerinden bahsetti.

İşte o röportajdan bir bölüm;

**Altyapıdaki görevinizin tanımı nedir? Sizi hangi görevlerde göreceğiz önümüzdeki senelerde?

Ben burada hem erkek hem bayan altyapı sorumlusu olarak geldim. Buraya geldiğimde hem bayanlar hemde erkeklerde zaten çok emek veren insanlar vardı. Ama onlara biraz daha yön vermek, harcadıkları emekleri yukarıya çekmek, onların yaptıkları işleri biraz daha desteklemek adına hem bayan hem erkek altyapı sorumlusu görevindeyim.

**Altyapıda sizin gelişiniz ile birlikte yeniden yapılanma sürecine girildi. Biraz bu konuda neler yaptığınızı anlatabilir misiniz?

İlk olarak, Galatasaray’ın marka değeri zaten büyük ancak altyapı bazında Galatasaray ismini biraz daha yukarıya çekmemiz gerekiyor. Çünkü Anadolu Efes, Darüşşafaka Doğuş, Fenerbahçe, Beşiktaş, Acıbadem, İBB gibi birçok kulüp altyapılarına destek veriyor. Ben buraya Galatasaray’ın marka değerini yükseltme planı ile geldim. Çünkü altyapılarda sporcuya ne kadar iyi imkan sağlıyorsan, ne kadar iyi eğitim veriyorsan o kadar değerli oluyorsun. Benimde buraya geldiğimde, anlaşmayı imzaladığımda, ilk hedefim bu marka değerini diğer kulüplere göre yukarıya çekmekti. Bununla ilgili çeşitli çalışmalar yaptım.

İlk olarak okullar henüz kapanmadan buradaki altyapı seçmelerine katılımı arttırmayı istedik. Bununla ilgili de bir slogan ürettik “Hayalinin peşinden git!” diye. Seçmelere katılım ise oldukça iyi oldu. 692 erkek; 120 kız sporcunun katılımı ile yoğun bir seçme süreci gerçekleştirdik. Seçmelerde ise yeni bir proje kullandık. Normalde 15-20 dk yapılan antrenman sonucunda sporcular seçiliyor. Bu ne kadar sağlıklı bir sistem tartışılır. Bizde bunu bu yüzden 3 kademeli yaptık. İlk kademede göze batan oyunculardan yaş kategorilerine göre birer takım oluşturduk. Ondan sonra bu sporcuları kendi tesislerimizde bir haftalık bir antrenman sürecine aldık burada. Burada daha iyi olan sporcuları ise kendi altyapı takımlarımıza dahil edip bir de orada baktık ve eleminasyon yaptık. Dolayısıyla en iyisini seçmeyi hedefledik. Ben daha önce böyle bir seçme programı yapıldı mı hatırlamıyorum. Yaptığımızdan da oldukça memnun kalındı. Burada uyguladığımız projelerden bir tanesi de kulübü olmayan sporcuları kulübe yönlendirmekti. Bu sayede de bir çok amatör kulübe destek verdik.

Yapmayı hedeflediğimiz bir diğer yenilik; Türkiye’de ilk defa normal sezonda iki asistan ile çalışmak. Turnuvalara gittiğimiz zaman zaten iki asistan oluyordu ancak normal sezonda da özellikle genç ve yıldız takımlarımızda –onların A Takıma hazırlık süreleri daha kısa olduğu için- ikişer tane asistanla çalışacağız. Antrenörler derbi maçlarında, önemli maçlarda daha çok taktiksel olarak hazırlanmayı seçiyorlar. Biz artık asistanlarımız sayesinde sporcularımızla daha yakından ilgilenmeyi hedefliyoruz. Uzunlar için ayrı, kısalar için ayrı asistanlarla çalışacağız. Aynı zamanda bu asistanları da eğitecek şekilde yapılanıyoruz. Çünkü çok genç ve dinamik bir kadromuz var ve bu kadro bizim için çok değerli.

Ben buraya gelirken 3 tane antrenör benimle buraya geldi. Bir tanesi Fatih Ünal –Altyapıdan yetişmiş ve A takıma çıkmış bir oyuncumuz- diğer iki tanesi ise yine altyapımızda oynamış Burak Emin Uğur ve Burak Alyanak antrenörler. Onlarda Galatasaray’ın altyapısından yetişmiş, buranın dinamiklerini bilen isimler. Dolayısıyla güzel ve sıcak bir çalışma ortamı oluşturduk.

Daha sonra salon içinde de bir düzenlemeye gitmemiz gerekiyordu. Çünkü Avrupa’da ki salonların düzenine baktığımız zaman bize göre çok farklı. Çok daha bireysel antrenmanlara yönelik, çok daha farklı olduğunu görüyoruz. Bu yüzden bizim tesisimizde de bir düzen değişikliğine gittik. Türkiye’de ilk defa bir mental antrenman yeri yaptık. Belki çok basit gibi gözükebilir ancak işlevi ve içeriği çok özel bir yer. Çünkü sporcuların burada sadece 1.5 saat idman yapıp gitmesinin onlara çok büyük bir şey kattığını düşünmüyorum. Çok basit oyunlar ve uygulamalar ile onların karar verebilme mekanizmasını, reaksiyon zamanını, algılamalarını ve uygulama yeteneklerini geliştirici hamleler yaptık. Dolayısıyla orada da bir ilki yaptığımızı düşünüyorum. Umarım başarılı oluruz. Ama bunun başarısı hemen gelmez, uzun vadeli bir süreç. Çünkü sporcunun algılama ve uygulama zamanını geliştirmek öyle 1-2 ayda olabilecek bir şey değil.

Amacımız sporcularımızın daha iyi ve kaliteli bir eğitim alabilmelerini sağlayabilmek adına güzel bir tesis oluşturmaktı. Güzel düzenlemeler yaptık, umarım başarılı olabiliriz.

**A Takım ile koordinasyonunuz ve iletişiminiz nasıl?

Şu an çok iyi. Hem erkek hem kadın takımı antrenörleri ile koordineli şekilde çalışıyoruz. Erkek takımı antrenörleri yaklaşık 15-20 gün burada genç takım antrenmanlarını izlediler. Ve şu anda kendilerinin bizzat seçtiği 4 oyuncu A takım ile antrenmanlara çıkıyor. Bunlardan 2 tanesi 2000 doğumlu; iki tanesi ise 1999 doğumlu oyuncular.

Kadın Basketbol takımı için konuşursak ise zaten şu anda genç takımımızın büyük çoğunluğu A takım ile antrenmanlara çıkıyor.Orada önemli oyuncular var. Üst seviyede yer alabilecek oyuncu sayımız çok daha fazla.

**Altyapılardan bahsetmişken bu işe emek veren biri olarak ülke altyapısında ne gibi sorunlarımız var sizce?

Ben altyapılarda gördüğüm sorunların başında veli problemlerini görüyorum. Çünkü velilerimiz A takımlarda milyonlarca dolar kazanan sporcuları görünce kendi çocukları da öyle olsun istiyorlar ama bu durum öyle değil maalesef. Bu sporcular oralara gelene kadar çok büyük çabalar gösteriyorlar. Ben velilerimizden bu konuda biraz sabırlı olmalarını istiyorum. Şu anda kazanacakları para, çocukların sadece günlük ihtiyacını karşılayacak ama bu zamanlarda gösterilecek özveri; sporcunun geleceğini sağlamlaştıracak. Bu yüzdende velilerimizin bilinçlenmeleri gerekiyor. Şöyle basit bir örnek vereyim. Biz sporcular için sağlık raporu istiyoruz. Gidip bir sağlık ocağından kaşe vurdurup geliyorlar. Gerekli testler, tetkikler yapılmıyor. İstanbul’da bu alanda bir çok spor hekimliği var ama onlara gitmiyorlar. Sorduğunuzda çocukları onlar için büyük değer ancak onlar için yapacakları 200-300 TL’lik bir yatırım onlara zor geliyor. Bu yüzden öncelikle velilerin bilinçlendirilmesi gerekiyor.

İşin bir başka boyutunda ise Sırbistan, Litvanya, Hırvatistan ekollerine baktığın zaman onların harcadıkları çaba, gösterdikleri efor ile bizimkiler arasında dağlar kadar fark var. Onlar çok daha fazla bireysel şekilde çalışıyorlar. Bir de onlarda özel antrenörler, kondisyonerler, spor psikologları, beslenme uzmanları var. Uzunlar için ayrı kısalar için ayrı antrenörler var. Ama bizde bu böyle değil sadece tek bir antrenör tüm bunlara bakmaya çalışıyor ve bu ne kadar sağlıklı şekilde yapılıyor benim ciddi soru işaretlerim var. Bizde bu yüzden kendi içimizde yeni bir proje üretip veliler ile yaptığımız toplantılara bir spor psikologu getirdik. Altyapımızda oynayan Serdar Vatansever bu konuda bize yardımcı oldu. Sene içinde de dönem dönem sıkıntı yaşayan sporcularımızla görüşecek. Yine sponsorlarımız sayesinde beslenme uzmanları ile birlikte çalışıyoruz. Ben herkesin kendi uzmanlık alanında çalışması gerektiğine inanan biriyim. Türkiye’de şu anda bu yok ancak ben Galatasaray altyapısında bu sistemi kurmak istiyorum. Bununda adımlarını yavaş yavaş atıyoruz. Eğer hedeflediğimiz sistemi kurabilirsek çok başarılı olacağımıza inanıyorum.

RÖPORTAJIN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

[InPostAds ad=”3″]

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

Diğer Haberler > Haberler