Sosyal Medya:

İstanbul

Harun Since: Yetenekli birçok sporcuyu kaybediyoruz

Bu hafta İstanbul’un Anadolu yakasında yer alan başarılı kulüplerinden Paşabahçe Basket’in kurucularından Mehmet Harun Since ile yaptığımız özel röportaj ile karşınızdayız.

Kulübün gerçekleştirdiği çalışmaların yanı sıra altyapıların yaşadığı sorunlardan da bahseden Since, üst yapıda bulunan yabancı sayısı konusunda da önemli değerlendirmeler yaptı.

Keyifle okumanız dileğiyle..

-Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Adım Mehmet Harun Since. 11 Kasım 1984 Gaziantep doğumluyum. Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu Basketbol Antrenörlüğü bölümü mezunuyum. Yaklaşık olarak 10 yıldır basketbol antrenörlüğü yapmakla beraber birçok kulüp ve okul takımında görev yaptım. 2009’da ise kardeşim ile kulübümüzü açtık.

-İki kardeş 2009 yılında Paşabahçe’yi yeniden hayata döndürdünüz. O süreçten biraz bahsedebilir misiniz? Nasıl gelişti ve buralara nasıl geldiniz ?

Baya uzun bir konu aslında. Özetlemek gerekirse; başarıya giden yol çok çalışmaktan geçer dedik ve yola koyulduk. Kardeşimle çıktığımız bu yol çok zordu. Kolay olmadı sıfırdan başladık. Amaç çocukları kazanmak ve Türk basketboluna yeni yetenekler yetiştirmekti. Bu amaç doğrultusunda altyapıda çok uğraşlar verdik.

Yeni cevherler ortaya çıkarabileceğimiz sporcular aradık. Bu özverimizin meyvelerini yıllar geçtikçe toplamaya başladık. Haftanın 7 günü aralıksız verdiğimiz bu emek sonrasında kız ve erkek takımlarımızla ön plana çıkmaya başladı.

Pasabahce (4)

-Bu yola çıkarken önce kendinize sonra da kulübünüze ne gibi hedefler koydunuz? Ayrıca hayal ettiğiniz gibi gidiyor mu?

Tabi ki hedefsiz ve hayalsiz başarı elde edemezdik. En önemli hedeflerimiz arasında elimizde yetişen sporcularla başarı yakalamak vardı. Kız sporcularımızla aslında hedeflerimize yaklaşıyoruz. Takımlarımızın bu sezon aldıkları sonuçlar doğru yolda olduğumuzu kanıtlıyor. İki kız sporcumuz milli takım seçmelerine girmekle beraber bir sporcumuz ikinci tura kadar yükselmiştir. Üç sporcumuzun ise bu seneki seçmelere girerek bizi temsil edeceğini söyleyebilirim.

Hayal ettiğim gibi gitmesi için çok çalışıyoruz. Ama son birkaç yıldır şartlar hem bizim adımıza hem de sporcular adına gittikçe zorlaşıyor. Özellikle derslerinden, sınavlarından dolayı maç ve antrenman durumlarına ayak uyduramayan birçok yetenekli sporcuyu kaybediyoruz.

-Paşabahçe Basket’in devamlılığını sağlayan arka plandaki ekibi tanıtabilir misiniz? Bu yolda kimlerle beraber yürüyorsunuz..

İnanılmaz bir antrenör kadrosuna sahip olmakla beraber bu konuda çok şanslı olduğumu düşünmekteyim. Değerli ağabeyim Mehmet Sait İnce, Kocaeli Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu mezunudur. Yıllarca basketbol altyapılarına birçok sporcu kazandırmış çok değerli bir antrenördür.

Volkan Şahin Kaymak, Beşiktaş altyapısından yetişmiş ve bu işi layıkıyla yerine getiren çok değerli bir hocamızdır. Asistan hocamız Ahmet İsmail Sarsılmaz ise çok değerli niteliklere sahip olmakla beraber çocuklarla arası muhteşem olan bir antrenörümüzdür.

-Kulübün çalışmalarından bahsedelim biraz isterseniz. Hangi yaş gruplarında yarışıyorsunuz? Ayrıca müsabakalar dışında ne gibi organizasyonlar düzenliyorsunuz?

2015 / 2016 sezonunda 2004-2005 Minik Erkek, 2004-2005 Minik Kız, 2002-2003 Küçük Erkek, 2002-2003 Küçük B Erkek, 2002-2003 Küçük Kız, 2002-2003 Yıldız Kız, 2000-2001 Yıldız Erkek, 2000-2001 Genç Erkek, 1998-1999 ve Büyük Erkekler TBF Liglerinde mücadele etmektedir.

Pasabahce (2)

Bununla beraber hazır olan ve resmi lige katmadığımız takımlarımızla 3 tane özel turnuvada yer almaktayız. Basketbolumuzun vazgeçilmezi yaz kamplarına gidiyoruz. Özellikle “Macaristan Budapeşte” kampımız çok ilgi görmekle beraber yurt içinde Antalya kampımız olmaktadır.

-Basketbol okulları hakkında düşünceleriniz neler? Gördüğünüz kadarıyla yapılan çalışmalar verimli oluyor mu? Altyapılara katkısından bahsedebilir misiniz?

Basketbol okulları altyapılarda birçok sporcunun yetişmesine ön ayak olmuştur. Birçok dost olduğumuz kulüpte de özverili çalışmalar görmekteyim. Sporcu yetiştirmek emek ister. Bu emeği veren kişi ve kulüplere kendim ve kulübüm adına başarılar dilerim.

Bununla beraber bu işi ticaret amaçlı yapan insan sayısı gittikçe artmaktadır. Bu anlayış yetenekli sporcuların kaybolmasına neden olmaktadır. İşi layıkıyla yapan kişilere diyecek bir sözüm yok. Geleceğimiz bu çocuklara emanet. Basketbol okullarının faydasını müsabakalara katılan gençlerin sahada duruşundan fark edebilirsiniz. Yalnız bununla sınırlı değil. Birçok yönü olan basketbolun sporcunun sosyalleşmesinde de payı oldukça büyüktür.

-Altyapı statüleri ile ilgili düşünceleriniz neler, altyapı basketbolu ile ilgili geliştirilmesi gerekenler neler? Yeterli çalışmaların yapıldığını düşünüyor musunuz?

İlk aklıma gelen Küçük Erkekler ve Kızlar statüsünde üç sayılık basket atışına izin verilmeyişi. Buna neden engel olunduğunu halen anlamış değilim. Bu sporcunun elini bağlamaktan öteye gitmemekle beraber sporcu Yıldız sezonuna geldiğinde üç sayıdan bir haber oluyor. Bu uygulamanın şutör oyuncu yetişmesine engel olduğunu düşünüyorum.

Üst yapılarda çok büyük işler yapılıyor. Özellikle basketbolda önde gelen kulüpler ama kadrolarına baktığımızda altyapılardan gelen sporcu sayısı kaç tane? Aslında sorduğum bu soru sorunuzun cevabıdır. Eğer altyapılarla ilgilenilmemeye devam edilirse basketbolumuzun geleceğini yabancı oyuncu egemenliğinde görmekteyim. Umarım tüm basketbolseverler bu sorunun cevabını en kısa zamanda aramaya çıkarlar.

-Üst yapıda güçlü bir lig var. Ayrıca yabancı sınırlamasında da önemli bir değişikliğe gidildi. Altyapılarda görev yapan bir antrenör olarak bunun yerli oyunculara ne gibi etkileri oldu?

Maalesef tüm basketbolseverlerin çok iyi bildiği ve yakındığı bir soru bu. Bir önceki soruda da aslında sorunun yanıtına yönelik bir şeyler söylemiştim. Altyapıdan yetişip üst yapıya çıkamayan çok sayıda sporcu varken yabancı oyuncuların ülkemizde bu kadar ön planda olmalarını izlemek çok acı verici. Yetişen sporcularımıza böylesine zevkli ve zor bir ligde süre verip onları tecrübelendirmeliyiz ki ülkemizi temsil edecek oyuncular yetişsin. Yoksa işler tamamen basketbolumuza yabancı kişilerin eline kalır.Pasabahce (5)

-Her yaş grubunda farklı özelliklere sahip oyuncularla karşılaştığınızı düşünüyorum. Oyuncularınıza hem
zihinsel hem de fiziksel nasıl yardımlarda bulunuyorsunuz?

Antrenörlerimizle beraber her sporcumuzun gerektiğinde babası gerektiğinde ağabeyi gerektiğinde öğretmeni oluyoruz. Onları dinliyoruz, onlar gibi hissetmeye çalışıyor eksiklerini bire bir ilgilenip düzeltmeye çalışıyoruz. Oyuncularımızın motivasyonunu artırmak için çalışmalar, kapasitelerini artırmak için antrenman metotlarını değiştiriyoruz.

-Veliler bu işin önemli bir parçası. Onlarla iletişiminiz nasıl? Ayrıca onların oyuncular üzerindeki etkisi de bir faktör olduğundan ne gibi tavsiyelerde bulunuyorsunuz?

Velilerle iletişimimiz her aman iyi olmak zorundadır. Oyuncularımızın iyi bir birey ve sporcu olması onların sağ duyusuyla olabilir. Bu bilinçle velilerimizle olan ilişkilerimizi devamlı aktif tutarak sporcuya olumlu bir katkı nasıl sağlarız düşüncesiyle hareket ediyoruz. Oyunculuk yolunda ne yapılması gerektiğini ve olaylara nasıl yaklaşmaları hakkında bilgilendirmeye çalışıyoruz.

-Altyapibasket.com’un çalışmaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Artık basketbol altyapılarını takip edebildiğimiz bu işi layıkıyla yapan bir site olduğu için çok mutluyuz. Gerçekten çok değerli bir iş yapıyorsunuz. Sizin gibi basketbola gönül vermiş emekçilere çok teşekkür ederim.

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

SEÇMELER

Diğer Haberler > İstanbul