Connect with us

Atıl Dönmez: Spor Okulları En Fazla Etkilenen Sektörlerden Biri

ÖZEL RÖPORTAJ | İstanbul basketbol altyapısının önemli kulüplerinden Florya Elit Spor Kulübü’nün kurucularından Atıl Dönmez sitemize açıklamalarda bulundu.

Spor okullarının bu süreçten çok fazla etkilendiğini söyleyen başarılı antrenör ayrıca kulüp olarak aldıkları tedbirlere ve yaptıkları çalışmalar değindi.

Süreci ilk günden itibaren takip ettiklerini söyleyen Dönmez “Başlangıçta tüm çalışmalarımıza bu sürecin kısa sürebileceğini düşünerek ara verdik. Sonrasında online antrenmanlara başladık. Sporcularımız ve velilerimiz ile sosyal medya üzerinden iletişim halinde kalmaya çalıştık. Onları hem süreçle ilgili bilgilendirdik hem de evde kalmaları konusunda teşvik ettik. Şu anda mayıs ayı sonuna kadar evde yapabilecekleri temel hareketleri içeren 6 haftalık bir program uyguluyoruz. Süreci yakından takip etmekteyiz. Mayıs ayı sonunda normal hale gelmeye başlarsa hızlandırılmış bir şekilde sezonu tamamlayıp, yeni sezon çalışmalarına geçiş yapacağız. Elbette buradaki en önemli konu okulların durumu. Okullar açılmadığı sürece bizim çalışmalarımıza devam etmemiz mümkün görünmüyor. Gerçekten çok sıkıntılı bir süreç yaşıyoruz. Umarım en kısa sürede yeniden sağlıklı bir ortamda hayatımıza devam etme fırsatı buluruz.” ifadelerini kullandı.

“BASKETBOLUN TEMASLI BİR SPOR OLMASI SORUNU BÜYÜK KILIYOR”

Basketbolun temaslı bir spor olmasından dolayı süreçten daha fazla etkilendiğini belirten Dönmez “Basketbol temas içeren bir spor ve salonda uygulamanız gerekiyor. Voleybol da salon sporu fakat pozisyonlar arasındaki mesafe, arada bir file olması bile antrenmanı nispeten kolaylaştırıyor. Futbolda mesela büyük kulüpler gruplar halinde antrenman yapmaya başladı. Fakat basketbolda bu durum çok mümkün olmuyor. Çünkü bu sporun doğası gereği yakın temas içinde olmak zorundasınız. Bu da basketbol kulüpleri açısından bir muamma yaratıyor. Şu anda resmi ve özel liglerin durumu merak konusu. Özel ligler muhtemelen yaz döneminde oynatmak isteyeceklerdir. Resmi liglerin takvimin ilerleyebilmesi için müsabakaları tamamlaması gerekiyor. Şampiyonalar gerçekleştirilemezse bazı çocuklar hiç şampiyona oynamadan (bir sezon U14 yapılmadı, bir sezon U15 yapılmadı) genç kategorisine gelecek. BGL elemelerine, Seri A elemelerine gidecek takımlar var. Gerçekten süreç nasıl sonuçlanacak merak ediyoruz. “ dedi

“DEZENFEKTE ÇALIŞMALARIMIZ DÜZENLİ OLARAK DEVAM EDECEK”

Kulüp olarak aldıkları önlemlere de değinen Dönmez “İlk günden itibaren tedbirler almaya devam ediyoruz. Salonlarımızda dezenfekte çalışmaları gerçekleştirdik fakat kısa bir süre sonra antrenmanlarımıza ara vermek durumunda kaldık. Yeniden eskisi gibi çalışmaya başlayacağımız günler geldiğinde dezenfekte çalışmalarımız düzenli olarak devam edecek. Ayrıca salonlarımızda kullanmak üzere ateş ölçer cihazlar aldık. Sporcularımızı ve salonlarımızda bulunan kişileri kontrol etme şansımız olacak. Tribünlere sınırlı sayıda kişi alma, galoş kullanma zorunluluğu getirme gibi düşüncelerimiz var.” şeklinde konuştu.

“SPOR OKULLARI ZOR DURUMDA”

Spor okullarının, ekonomik anlamda en çok etkilenen sektörlerden biri olduğuna değinen Atıl Dönmez “Birçok spor okulu zor durumda. Kendi adıma konuşursam özellikle yeni başlayan çocukların olumsuz anlamda etkilendiklerini görebiliyoruz. Yaptığımız görüşmelerde basketbola yeni başlayan küçük yaştaki çocukların bu süreçte spordan uzaklaştıklarını görüyoruz. Birçok farklı boyutu var ve spor okulları en fazla etkilenen sektörlerden biri olarak öne çıkıyor. Eylül ayına kadar geçecek süreç çok önemli. Hala çalıştıkları okullara kira ödemesi yapan kulüpler var. Veliler doğal olarak birçok harcamalarını kısmış durumda. İlerleyen dönemlerde belki spor okulları açısından bir sorun olmayacak ama özellikle kamp uygulamaları sıkıntıya uğrayacak gibi duruyor. Şu anda bir şey kazanmadan devam etmeye çalışan kulüpler var. Bu durum uzun vadede bir sorun olarak göze çarpıyor.” dedi.

Daha Fazla Haber