Sosyal Medya:

İstanbul

Arda Sarıkaya: Beylikdüzü Gençlik’in ismini daha sık duyacaksınız

Bugün İstanbul altyapısının ‘Yeni’ kulüplerinden olan Beylikdüzü Gençlik Spor’un kurucularından Arda Sarıkaya ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Kısa sürede önemli işlere imza atan kulübün aynı zamanda antrenörlerinden biri olan genç basketbol adamı geldikleri noktayı değerlendirirken, gelecek için belirledikleri hedefleri de açıkladı.

İşte Arda Sarıkaya ile yaptığımız keyifli röportaj;

Merhaba öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?

3 Eylül 1992, İstanbul doğumluyum. Basketbola 10 yaşında başladım. Sırasıyla Fatih Koleji, Florya Elit, Vefa, Darüşafaka, Galatasaray, Avcılar Tanyıldızı ve İstanbul Gençlik Spor Kulüplerinde forma giydim. TB2L için transfer görüşmeleri devam ederken sakatlanarak basketbolu bırakmak zorunda kaldım ve erken yaşta antrenörlük kariyerim başladı.

BGS’nin kuruluş sürecinden bahsedelim isterseniz. Nasıl başladınız? Şu ana kadar geçen süreçten memnun musunuz?BaharKusogluArdaSarikaya

Beylikdüzü Gençlik Spor Kulübü olarak manevi ablam ve en yakın dostum Bahar Kuşoğlu ile beraber oldukça zorlu
bir yoldan geçerek Beylikdüzü Gençlik Spor Kulübü’için ilk adımlarımızı attık.

Özellikle salon konusunda çok sıkıntı yaşayarak buraya kadar geldik. Mayıs ayında kurulan kulübümüzde 80 kız, 65 erkek sporcu bulunuyor. Şu ana kadar geçen süreden çok memnunum.

Hangi yaş gruplarında faaliyet gösteriyorsunuz?

Kızlarda 2003-2010 doğumlu sporculara yönelerek önümüzdeki yıllarda Yıldız, Genç ve A Takımımız için potansiyelli oyuncular yetiştiriyoruz. Erkeklerde ise 1998-2010 doğumlu oyuncularla çalışıyoruz.

-Henüz yeni sayılabilecek bir kulüp BGS. Başlarken hedefleriniz neydi ve ne kadarına ulaştığınıza düşünüyorsunuz? Ayrıca bundan sonrası için kendinize ne gibi hedefler koydunuz?

Evet daha 9 aylık bir kulübüz. Başlarken hedefimiz İstanbul’un en iyi altyapı kulüplerinden biri olmaktı. Şu ana kadar önemli adımlar attığımızı düşünüyorum. Bir oyuncumuzu Beşiktaş’a, bir oyuncumuzu da Anadolu Efes’e verdik

Bundan sonraki hedeflerimizden biri de 5 seneye yaydığımız altyapı organizasyonumuzu Bölgesel Liglerde mücadele ederek taçlandırmak olacak. Önümüzdeki dönemlerde Beylikdüzü Gençlik Spor Kulübü ismini altyapıda sıkça duyacaksınız.

-Kulübünüzde farklı olarak ekstra ne tür çalışmalar yapılıyor? (Saha içi, saha dışı, takım bazlı veya bireysel performans anlamında)

Kulübümüzde düzenli olarak velilerimizle iletişim halindeyiz. Oyuncularımızın okullarıyla da irtibat kurarak ders kontrolleri yapıyoruz. Genç takım yaşı geçen oyuncularımıza burs veya yurt dışı eğitimi hakkında bilgilendirmeler yapıyoruz.

-BGS’nin şu anda işleyişini yürüten ekibi tanıtabilir misiniz?

Bahar Kuşoğlu senelerce Fenerbahçe formasıyla mücadele etti. Milli takımlar düzeyinde 50 kez forma giymiş harika bir insanla çalışıyorum. İkimiz aynı zamanda kulübün Kurucu-Antrenör görevini yapmaktayız.

Altyapımızda Berk Ocak, Umut Ağyer, Akın Akın, Muratcan Kaya ve stajyer olarak da Ali Gülmez ile çalışıyoruz. Kulübün mali işlerini Hasan Tarhan yürütürken, psikoloji alanında ise bizlere Ceren Morova yardımcı oluyor. Tüm ekibime buradan teşekkür ediyorum.

-Geçtiğimiz aylarda Uğur Okulları ile bir anlaşma imzaladınız. Bu anlaşmadan biraz bahsedebilir misiniz? Ayrıca altyapılarda ekonomiyi ve sponsorluk çalışmalarını nasıl yürütüyorsunuz?

Uğur Okullarıyla, Okul-Kulüp işbirliğine imza attık. Bizim için önemli bir adımdı. Uğur Okulları ciddi anlamda spora yönelen bir okul ve bizlere her imkanı ellerinden geldikçe sağlamaya çalışıyorlar.

Ekonomik olarak hiçbir şirketten gelirimiz yok. Her kulüp gibi spor okullarımız ile yola devam etmeye çalışıyoruz. Elbette ileride büyük sponsorluk anlaşmalarına imza atabiliriz.

BGS3

-Basketbol okulları sizce altyapılar için ne kadar önemli? Ayrıca bu konudaki çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Altyapılarda Spor Okulları olmasa İstanbul’da toplasanız 10 kulüp bile kalmaz. Çünkü tüm antrenör arkadaşlarım spor okullarıyla altyapı takımlarını yürütmeye çalışıyorlar. Bu da zor şartlar altında çalışmamıza yol açıyor.

Şu an Beylikdüzü’nde tek salonda çalışmalarımız devam ediyor. Kısa zaman sonra ikinci bir salonda çalışmalara başlayacağız. O zamandan sonra sadece basketbol değil futsal, voleybol, step ve jimnastik okullarımızda aktif hale gelecek. Toplamda 5 spor dalımız olacak. Hedefimiz 1. yılımızda 300 sporcu ile çalışmalara devam etmek.

-Oyuncu bazında sizce geliştirilmesi gereken durumlar neler? Bu konuda kendi takımlarınızda yaptığınız çalışmalardan bahsedebilir misiniz?

Her oyuncunun her pozisyonda oynaması bence çok önemli. Bir oyuncu hem 1 numara hem de 5 numara oynayabilmeli. Günümüzde görüyoruz ki guard oynayan bir oyuncu gidip sırtı dönük 1’e 1 hücum edebiliyor. Ayrıca 5 numara oynayan bir oyuncu da oyununa ekstra özellikle katmak adına çaba sarf edebiliyor. Anlattığım gibi kendi oyuncularıma da her bölgede oynamayı öğretmeye çalışıyorum. Basketbolda koş-koş çok önemlidir. Bir takım durarak oynuyorsa ve tecrübesiz ise kaybetmeye mahkumdur. Bu yaz haftada 3 gün ormanda 2 gün denizde cross yaparak lige hazırlandık.

BGS1

-Velileriniz ile iletişiminiz nasıl? Onlara ne gibi tavsiyelerde bulunuyorsunuz?

Velilerimizle düzenli olarak toplantılar yapıyoruz. Çocuklarımızı nasıl bir adım daha öne taşırız diye hep iletişim halindeyiz. Okul ve basketbolun beraber yürümesi için de biz de onlarla beraber mücadele veriyoruz. Her sporcumuz bizim için çok değerli.

-Altyapibasket.com hakkında ne düşünüyorsunuz önerileriniz veya eleştirileriniz neler?

Şu anda altyapı siteleri arasında bu işe gönül veren, sabah akşam maçları takip eden mükemmel bir siteden bahsediyoruz. Her kulüp hakkında haberler, fikstür ve maç sonuçlarını bulmak mümkün.

Sitenin sahibi değerli ağabeyim Ali Emre Dedeoğlu bu iş için ciddi anlamda çaba sarf ediyor. Bizde kulüp olarak her zaman bu değerli sitemizin yanındayız.

Bana ve kulübümüze ayırdığınız vakit için çok teşekkür ederiz.

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

Son Haberler

Diğer Haberler > İstanbul