Sosyal Medya:

Altyapı Milli Takımlar

Yeni Bir Macera İçin Adres Almanya Chemnitz! #FIBAU20Europe

U17 Dünya Şampiyonası’ndan sonra rotamızı Avrupa’ya çeviriyoruz. U20 Avrupa Şampiyonası ile yaşlı kıtada sezon açılıyor.

Almanya’nın Chemnitz kentinde düzenlenecek olan turnuvada 1998-1999 doğumlu oyuncular mücadele edecek. Bu jenerasyonun oynadığı son Avrupa Şampiyonası, Samsun’da düzenlenmişti. Aralık ayında, inanılmaz soğuk bir havada düzenlenen turnuvayı 3 gün yerinden takip etmiştim. 2014 U18 Avrupa Şampiyonası’ndan sonra da en keyif aldığım organizasyondu. Sezon içerisinde düzenlenmesinden ötürü birçok önemli prospect orada yoktu. Bizim adımıza konuşacak olursak da Ömer Faruk Yurtseven ve Onuralp Bitim gibi eksiklikler canımızı çok yakmıştı. Ama o şampiyona içerisinde inanılmaz bir Frank Ntilikina hikayesi de vardı.

Fransa, Samsun’dan Gençler Avrupa şampiyonu olarak ayrıldı. Bu şampiyonluğun da ana mimarı Frank Ntilikina oldu. Ruanda kökenli olan, Belçika’da doğan ve Fransa forması giyen Frank Ntilikina için çeyrek finalden itibaren oynadığı o üç maç resmen dehşetti. Karar anlarında elini taşın altına koyması, tempoyu istediği gibi kontrol edebilmesi ve akıl almaz final performansıyla şampiyonluğu sonuna kadar hak etmişti. Şimdi ise NBA’de ve New York Knicks forması giyiyor. Bana göre de ileride NBA’in en iyi savunmacılarından olabilir. Fiziksel yeteneklerinin yanı sıra rakibini çok doğru karşılayıp bacaklarını savunmada ana merkez yapması, bu düşüncemde en önemli etken. Ayrıca bunun sinyallerini de çaylak yılında verdi.

Bizim adımıza ise çok kötü bir maceraydı Samsun. Eksiklerimizin de etkisiyle bir türlü o beklenen reaksiyonu veremedik. Ragıp Berke Atar’ın harika performansı gölgede kaldı ve forvet rotasyonumuzun hiç işin içine girememesi turnuvayı 12.sırada bitirmemize neden oldu.

ÖMER FARUK YURTSEVEN KADRODA YOK

İtiraf etmeliyim ki 1998 jenerasyonumuz hiç yeterli değil. Ömer Faruk Yurtseven haricinde birkaç isim daha göze çarpıyor. Onların dışında da çok dar bir yaş grubumuz var. Dolayısıyla da Serkan Erdoğan, Almanya’ya 1999 doğumlu oyuncuların ağırlıkta olduğu bir kadro ile gitti. Mayıs ayı itibariyle Bandırma Kırmızı oyuncusu olan Erxhan Osmani’nin de takıma katılacağı konuşuluyordu fakat hala kimlik sorunu çözülemedi. Çözülecek gibi de durmuyor. Ömer Faruk Yurtseven de sanırım bireysel çalışmalarından ötürü şampiyonada yok. Bu iki oyuncunun yokluğu Chemnitz’de bizi zor durumlara sokacak. 4-5 rotasyonumuz dar ve oradan alacağımız katkılar muhtemelen turnuvadaki yerimizi belirleyecek. Fakat biraz sonra oraya geleceğim çünkü öncelikle değinmek istediğim başka bir konu daha var.

Koç Serkan Erdoğan geçtiğimiz yıl 1999-2000 jenerasyonuyla Gençler Avrupa Şampiyonası’nda boy gösterdi. Fakat o turnuvada akıl almaz talihsizlikler yaşadık. Yarı final ve üçüncülük maçlarını burun farkıyla kaybettik. Gerçekten de şampiyon olabileceğimiz bir turnuvaydı ama detaylarda kaybolduk. O şampiyonadan kalan burukluğu bu kez atmak isteyecektir Koç Serkan Erdoğan. Bir sene TOFAŞ Gelişim antrenörlüğü yapmıştı ve kendisini yakından inceleme fırsatı bulmuştum. Kaybetmeyi hiç sevmeyen ve kazanmak için sahaya varını yoğunu koyan bir antrenör. Bu turnuvaya da çok hırslı gittiğini düşünüyorum. Selçuklu Belediye ile de harika bir yıl geçirdi. Saha içi hamlelerini merakla bekliyorum.

Kadro detaylarına inelim yavaş yavaş. Oyun kurucu rotasyonumuzda Ömer Utku Al ve Arda Erdoğan olacak. Ömer Utku Al takımın en tecrübeli isimlerinden. Çok önemli turnuvalar oynadı ve buraların havasını iyi biliyor. Özellikle 2015 U18 Avrupa Şampiyonası’ndaki performansı beni çok şaşırtmıştı. Şimdi ise çok kritik bir dönemeçte. Beşiktaş Sompo Japan’ın evladı olan Ömer, geçtiğimiz yılın tamamını kenarda geçirdi. Artık onun da bir şeyleri ispatlaması gerekiyor ve Almanya etabı da son durağı alacak. Pick and  roll oyunlarındaki becerilerini kullanmaya çalışacağız, orası kesin. Sete setteki temposu önemli. O pozisyondaki diğer kozumuz ise Arda Erdoğan. Arda, geçtiğimiz yılın büyük bir bölümünü BGL’de geçirdi. Bence potansiyeli çok üst seviyede değil ve şampiyonada da süreleri sınırlı olacaktır. Bu nedenden ötürü de kısıtlı oyun kurucu rotasyonumuzda en önemli kozumuz tartışmasız Ömer Utku Al.

Şütör guard rotasyonumuz ise resmen ateş ediyor. J Banvit forması ile bu yıl dikkatleri üzerlerine çeken Şehmus Hazer (’99) ve Erkin Şenel (’99) ikilisinin yanı sıra Alp Karahan da o bölgedeki diğer önemli oyuncumuz. Şehmus’un sezon içerisindeki performansını sanırım herkes biliyordur. Oyununu çok geliştirdi ve Banvit sistemine cuk diye oturdu. Oyunun iki tarafına da koyduğu enerji olağanüstü. Savunmadaki performansı ise altın değerinde. Gözlemcilerin de yakın markajında.

Ayrıca takımın en önemli iki keskin nişancısından da biraz bahsedelim. Erkin Şenel iyi bir sezonun ardından bu şampiyonada boy gösterecek. BSL’de de 17 maçta süre almıştı. Seneye de daha önemli sorumluluklar almasını bekliyorum. Beş yabancılı sisteme geçilmesi ve takımların yaşadığı mali sıkıntıları göz önüne alırsak Erkin’in şansı oldukça fazla. Alp Karahan için ise artık ‘’Ben de varım!’’ deme zamanı. İki yıl önce yaptığı çıkışı geçen yıl çok da iyi yönetemedi. Yani istediği süreleri bir türlü bulamadı diyelim. U20 Avrupa Şampiyonası’ndaki oyunu, kişisel kariyeri açısından çok önemli. Serkan Erdoğan’ın da önemli kozlarından olacak. Bakalım nasıl reaksiyon verecek?

Kısa forvet pozisyonunda Onuralp Bitim ve Muhaymin Mustafa ikilisi hemen göze çarpıyor. Bu iki oyuncu da geçtiğimiz yılı Anadolu Efes’te geçirdiler. TOFAŞ, Muhaymin Mustafa için hamlesini erkenden yaptı ve kiralık olarak genç oyuncuyu bünyesine kattı. Onuralp Bitim’in de kiralık olarak bir BSL takımına gideceği konuşuluyor. Şampiyona bazında da bu ikilinin performansları çok değerli. Özellikle Muhaymin Mustafa’nın performansını merak ediyorum. Fiziksel potansiyeli olağanüstü seviyede. Şut mekaniği de oldukça iyi ve bacakları, şut mekaniği için olmazsa olmaz. Mental olarak artık seviye atlamalı. Almanya turunda da bunun sinyallerini verecektir.

ONURALP BİTİM YENİ BİR SAYFA AÇIYOR

1 of 2
Haberin devamını ← → (ok) tuşlarıyla görüntüleyebilirsiniz

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

Diğer Haberler > Altyapı Milli Takımlar