Sosyal Medya:

Geleceğin Yıldızı

Yaz Dönemine, Şampiyonalara Damga Vuran Veliahtlar

Yazar: Ömür ÖZCAN | Eylül ayı ile birlikte sıcak yaz günlerini geride bırakıyoruz. Artık mevsim Sonbahar ve tüm gözler hem lige hem de Euroleague’e çevrilmiş durumda.

2018 yazı çok önemli turnuvalara, çok önemli maçlara ev sahipliği yaptı. En azından altyapı seviyesinde. U17 Dünya Şampiyonası’yla başladığımız bu dönem, görkemli bir kapanış ile noktalandı. Görkemli kapanışın adresi Novi Sad’dı. U16 Avrupa Şampiyonası’nda Hırvatistan, göz kamaştırıcı final performansı ile yaz dönemine son noktayı koydu.

Bir önceki turnuva olan Gençler Avrupa Şampiyonası’nda da Sırpların ayak seslerini duymuştuk. Ümitler kategorisi ise İsrail’in ihtişamına sahne oldu. Deni Avdija’nın önderliğinde kürsünün en üst basamağına çıktılar ve harika bir şampiyonluk yaşadılar. Ayrıca bu yaz dönemine veliahtlar da damga vurdu diyebiliriz. Hem bizim takımlarımızda hem de diğer ülkelerde çok sayıda veliaht vardı. Velimir Perasovic’in oğlundan tutun, Zufer Avdija’nın oğluna kadar. İşte bu yazımızda da ana başlığımız bu olacak. Yani yaz döneminde boy gösteren, performansı ile göz dolduran veliahtlara değineceğiz. İlk olarak U20 Avrupa Şampiyonası ile başlayalım ve rotamızı İsrail cephesine çevirelim.

İsrail, Chemnitz’de görkemli bir şampiyonluk kazanmıştı. Bu başarının kahramanları da 1998 doğumlu Yovel Zoosman ve 2001 doğumlu Deni Avdija idi. Harika performansıyla tüm gözlemcilerin odak noktası haline gelen Deni Avdija, eski bir efsanenin oğlu.

Zufer Avdija kariyerine 1977 yılında başlayan bir Yugoslav. 21 sene parkelerin tozunu yutmuş, 2.03 boyunda bir power forvet. 80’lerdeki Yugoslavya basketbolunun en önemli simgelerinden olan Zufer Avdija, Milli Takım forması ile de önemli başarılar kazanmıştı. Özellikle 1982 Dünya Basketbol Şampiyonası’nda kazandığı gümüş madalya çok dikkat çekmiş. Kosova Priştine doğumlu olan Zufer Avdija’nın oğlu olan Deni Avdija ise bir İsrail vatandaşı.

DENI AVDIJA ÜLKESİNE ŞAMPİYONLUĞU GETİRDİ

İşte o 2001 doğumlu forvet de Almanya’da harikalar yarattı. ‘’En İyi Beş’’ ödülünü almakla kalmadı, ülkesine de şampiyonluğu getirdi. 12.7 sayı-6.4 ribaund-1.3 top çalma ortalamalarıyla da gözlemcilerin dikkatini öyle bir çekti ki inanılacak gibi değil. Basketbol zekası genlerinden geliyor, çok belli. Saha içerisinde çok soğukkanlı ve ne yapması gerektiğini çok iyi biliyor. U20 Avrupa Şampiyonası’nda, üç yaş küçük olmasına rağmen hep en kritik anlarda başroldeydi. Fiziksel yapısı da üst seviye için çok uygun ve herkes onun NBA yapabileceğini söylüyor. Haksız da sayılmazlar. Veliaht Avdija’yı ilerleyen yıllarda çok daha iyi noktalarda, Amerika’nın inanılmaz atmosferinde görebiliriz.

Sayfalar: 1 2 3

Diğer Haberler > Geleceğin Yıldızı