Sosyal Medya:

Velileri Kazanmak İçin Anahtar Fikirler

altyapibasket.com olarak bundan sonraki dönemde siz değerli takipçilerimize yararlı olabilmek adına yabancı kaynaklardan çevirilerle bilgi aktarmaya çalışacağız.

Bu uygulamamızın ilk örneği Monika Schloder ve Richard T. McGuire tarafından yazılan Coaching Athletes • A Foundation for Success isimli kitapta bulunmakta olan Key Ideas for “Winning” the Parents (Aileleri Kazanmak İçin Anahtar Fikirler) adlı bölüm olacak.

İşte o bölümde yer alan 10 madde;

1- Her sezon öncesinde antrenörler takımlarında bulunan her sporcunun velisi ile görüşmelidir. Bir telefon görüşmesinin ardından kısa bir not işe yarayacaktır. Fakat yüz yüze görüşme her zaman için daha etkili olur. Sporcunun evini ziyaret edin ve bizzat tanışın. Açıkçası yeni olan çocukların aileleri için bu daha da önemlidir.

2- Tüm velileri sezon öncesi ebeveyn toplantısına davet edin. Bu toplantı koçun evinde ya da halka açık bir alanda (park gibi) yapılabilir.

3- Veliler için kısa bir El Kitabı hazırlayın. (Koçun felsefesi, çocuklar ve sezon için hedefler, çocukların antrenörlerden elde edecekleri ve takıma katılımları, tipik bir antrenmanın ana hatları, tüm antrenmanlar için zaman ve yer bilgisi içeren bir çizelge,  müsabaka takvimi vb. bilgiler içeren.)

Ayrıca koçun sporculardan ve velilerden antrenman ve karşılaşmalardaki davranışlarına ilişkin beklentileri listeleyin. Lig ve takım kurallarının yanı sıra sporcu ve velilerin isimlerini içeren bir liste oluşturun. (Telefon numaraları ailelerin izni olmadan listeye eklenmemelidir)

4- Aile toplantılarında antrenör tanıtımları yönetir ve El Kitabında yer alan bilgilerin bir sunumunu yapmaya devam eder. Her şeyden önce bu sizin için çocuklara adil bir ortamda gelişme ve oynama fırsatı sunacağınıza dair güven verme çalışmasıdır.

Aynı zamanda hem koç hem de aile tarafından pozitif desteğin önemini vurgulamak gerekir. Koç, antrenmanlarda ve maçlarda çocuklarla iletişimine dair bazı anahtar kelime ve stratejileri paylaşabilir. Antrenör, galibiyet ya da mağlubiyetlerden sonra çocuklara en iyi şekilde karşılık vermeleri konusunda ailelerden talepte bulunabilir, onlara ipuçları sağlayabilir. Sonuçta bu antrenörün ebeveynlerin desteğini talep etme ve aralarındaki iletişimi netleştirme şansıdır.

5- Bu aynı zamanda ailelerden gönüllü destek ve yardım isteyebileceğiniz bir ortam demektir.

6- Birçok spor takımının aile kulüpleri/birlikleri vardır. Eğer varsa kulüp liderinin yeni görevlendirmeler yapmasına izin verin. Böyle bir kulüp ya da birlik yoksa oluşturmak için elinizde güzel bir fırsat var demektir.

7- Ailelere soru sorma, beklentilerini ifade etme şansı vermek önemlidir. Bu antrenör sunumunu yaptıktan ve kalabalık birbiriyle kaynaştıktan sonra olmalıdır. Bu aşama üç amaca hizmet eder. Birincisi; herhangi bir soru ya da yanlış anlaşılma kısa sürede çözüme kavuşmuş olur. İkincisi; antrenör hangi ebeveynlerin yardımcı olup olmayacağını gözlemlemiş olur. Üçüncü olarak ise; her sporcunun evde yaşadıklarıyla ilgili bir gözlemleme fırsatı sunar. Her bir çocuğun anlaşılması, yönlendirilmesi ve yetiştirilmesi konusunda yardımcı olabilecek değerli bilgiler sağlar.

8- Ebeveynlerle yapılan ilk toplantı antrenör-sporcu-aile üçgeninin temelini oluşturur. Koç her bir aileyi özellikle güçlü bir ilişki kurmanın zor olacağını düşündüğü kişileri takip etmelidir.

9- İkinci ve sezon ortası toplantıları için bir tarih belirleyin. Bu durum takip ve incelemeye, ebeveynleri teşvik etmeye olanak tanır.

10- Sezon sonu için bir toplantı planlayın. Önemli sorunları, soruları, bilgileri unutmadan önce değerlendirmenize ve gelecek sezonun planlamasını yapmanıza yardımcı olur.

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

Diğer Haberler >