Haberler

Tolga Öngören: Altyapı Yatırımları Daha Fazla Desteklenerek Büyütülmeli

Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Tofaş Spor Kulübü’nün Genel Menajeri Tolga Öngören altyapıya dair birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

Tolga Öngören’in Ribaund Dergi’ye yaptığı açıklamalardan öne çıkanlar şu şekilde;

“Bu sene altyapımızdan yetişmiş olan Bora Satır, Batın Tuna, Berke Büyüktuncel ve lisans durumunun netleşmesine bağlı olarak Ege Demir A takım kadromuzda yer alacaklar. Kendilerinden beklentimiz oldukça yüksek. Bu kadronun sezon içerisindeki ilerlemesi ve gelişimi nasıl bir Tofaş izleyeceğimizi belirleyecektir. Tabii ki burada ne derecede ilerleyeceğini belirleyecek olan, Türk oyuncularımızın vereceği katkı olacaktır.”

“BGL TAKIMIMIZ CEM AKDAĞ’A EMANET”

“Basketbol Gençler Ligi’nde (BGL) takımımız Cem Akdağ’a emanet. Cem Akdağ Türk basketbolundaki önemli antrenörlerden bir tanesi. Kendisi gerek erkek liglerin de gerek kadın liglerinde çok önemli başarılara imza atmıştır. Geçen sezon Gelişim Koleji BGL Takımı’nda görev alarak bilgi ve deneyimini genç oyuncularla paylaşma isteğini ortaya koydu ve Gelişim Koleji’ndeki oyuncuların ilerlemesini sağladı, BGL takımlarının A takımların mini bir kopyası olmasının, oyuncuların gelişimine doğru katkı vermediğine inanıyoruz. Cem Akdağ’ın öğrettiği ve benimsettiği basketbol, temel fundamentalları öne çıktığı ve her oyuncunun kendisini geliştirebilecek ortam bulduğu bir anlayışa sahip.”

“GEÇİŞ DÖNEMİ İÇİN DOĞRU SEVİYE TBL”

“Genç oyuncuların BGL’den sonra BSL kadrolarında süre ve sorumluluk almalarının çok kolay olmadığını görüyoruz. Özellikle bu basketbolcuların oynayarak ve sorumluluk alarak gelişmelerinin sağlanması gerekiyor. BGL sonrası bir veya iki senelik geçiş sezonları olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu noktada çok özel oyuncuları bu sürecin dışında tutmak lazım. Bu geçiş dönemi için doğru seviyenin Misli.com TBL olduğuna inanıyoruz. Çünkü bu ligde her takımda 2 yabancı oyuncu var ve genç oyuncular kendilerinden büyük yaşta ve daha tecrübeli Türk oyunculara karşı oynuyorlar. Akran Gemlik ile gerek bahsettiğim nedenlerden dolayı gerekse de Gemlik ilçemizde basketbolu geliştirmek ve altyapılar seviyesinde yaymak amacıyla pilot takım projemizi hayata geçirdik. ”

“Döviz kurunda yaşanan artış her kulüp kadar Tofaş’ı da etkiledi. Sezon başı belirlenen bütçe içerisinde kalarak basketbol operasyonlarımızı yönetiyoruz. Ancak döviz kurundaki beklenmedik dalgalanmalar bizleri de etkiledi. Bu durumu doğru analiz ettiğimiz zaman basketbol kulüplerinin sürdürülebilir halde operasyonlarına devam edebilmesinin temel dayanağının, üst seviye yeni yerli oyuncular yetiştirmek olduğunu görüyoruz. Bu noktada alt yapı yatırımlarının daha fazla desteklenerek büyütülmesi gerekmektedir.”

Kaynak: Ribaund Dergi