Sosyal Medya:

Avrupa

TOFAŞ İlk Kez #AdidasNGT’de, İlk Rakip de Barcelona!

Yazar | Ömür ÖZAN – Adidas Next Generation Turnuvası’nda ilk etap yarın Valencia’da başlıyor. Euroleague’in düzenlediği bu naçizane turnuvanın dört etaptan oluştuğunu tekrar belirtmek istiyorum. Bu dört etabın şampiyonlarıyla birlikte wild card alacak diğer dört takım da Mayıs ayında Köln’de düzenlenecek olan Final Four haftasında Avrupa’nın en iyisi olabilmek için mücadele edecekler.

Her etapta 8’er takımın olacağını söyleyelim. İlk etap Valencia’da. Daha sonrasında rota Almanya’nın Münih kentine çevrilecek. Şubat ayının ikinci haftasında Fenerbahçe Beko, Kaunas’ta olacak. Son olarak da her zamanki gibi turnuvanın ilk ayağı Belgrad’da sona erecek.

TOFAŞ tarihinde ilk kez bu turnuvada boy gösterecek ve bugün de ilk maçlarına saat 16’da, Barcelona karşısında çıkacaklar. Aslında TOFAŞ organizasyonu bu turnuvaya yıllardır katılmak istiyordu. Benim duyduğum kadarıyla ilk girişimlerini 1997-1998 jenerasyonuyla yapmışlar. Yani tam 5 yıl önce. Hatta belki de daha fazladır bu süre. Berkan Durmaz’ın genç takım oynadığı yıllarda Bursa’da bu turnuvayla ilgili dedikodular konuşulmaya başlamıştı. Fakat nasip 2002-2003 jenerasyonu içinmiş. Semih Soğuksu yönetiminde de dün Valencia’ya uçtu takım. Hemen Valencia etabından bahsedelim. Daha sonrasında da takım içerisindeki dinamiklere, kimlerin kilit oyuncular olacaklarına değinelim. Son olarak da etabın en önemli prospectlerine hep beraber bakalım.

TOFAŞ’IN İLK EUROLEAGUE TURNUVASI

Yaz aylarında Erhan Toker ile yollarını ayıran TOFAŞ, genç takımın başına çok başarılı bir kariyere sahip olan Semih Soğuksu’yu getirdi. Semih ağabey  oyuncularıyla diyaloğu üst seviyede tutan çok iyi bir antrenör. Milli Takımlarda da önemli görevler aldı. Bir çırpıda aklıma gelen başarıları arasında 2000 jenerasyonu ile yaşadığı Avrupa üçüncülüğü var. Ayrıca yardımcı antrenörlüğü döneminde de 1994-1995 yaş grubuyla yaşadığı Avrupa şampiyonluğu var. Şimdi ise TOFAŞ çatısı altında önemli bir jenerasyonu devraldı ve sorumlulukları fazla. Neden önemli bir jenerasyon dediğimi biraz açalım.

TOFAŞ’ın Türkiye Gençler Ligi’nde yer alan takımı, son yıllarda yakaladığı en iyi ve en potansiyelli takım. 1993-1994-1995 ekibinden sonra gördüğüm en harika ekipler. Birbirlerine inanıyorlar, çok çalışıyorlar ve çabalıyorlar. Ligde de şu an itibariyle sadece bir mağlubiyetleri var ve şampiyonluğun en güçlü adayları arasındalar. Ege Peksarı ve Hamza Çelik transferleriyle birlikte de çok daha güçlü bir takım oldu TOFAŞ. Valencia’ya da renk katmak için gittiler. Koç Semih Soğuksu’yla geçtiğimiz günlerde görüşüp bu turnuvayla ilgili fikirlerini almak istemiştim. Fakat iş hayatımda yaşadığım çalkantılı dönemden ötürü yanına gidemedim. Ama TOFAŞ’ın resmi internet sitesine açıklamalarda bulunmuş Koç ve İspanya’daki asıl amaçlarının oyuncuların gelişimi olduğunu söylemiş;

‘’Bu turnuva biraz daha 2002 ağırlıklı bir turnuva olsa da biz 2003-2004 ağırlıklı bir kadroyla gideceğiz. Oyuncu gelişimimiz açısından, oyuncuların tecrübe kazanması açısından çok önemsediğimiz bir turnuva. İyi bir hazırlık dönemi geçirdik. Zaten daha çok BGL’de oynayan oyuncularımızın olduğu bir grup (2001’liler hariç). Burada Barcelona, Gran Canaria, ASVEL gibi önemli rakiplerle karşılaşacağız. Çapraz grubumuzda da yine Cibona Zagreb, Olympiacos, Valencia, Unicaja Malaga gibi önemli rakipler var. Burada amaç direkt turnuvayı kazanmak değil, oyunculara katabildiğimiz kadar tecrübe katmak. Onların ileriki dönemler için tecrübe kazanmasını, gelişimlerini sağlamak. Bu amaçla gidiyoruz. İlk kez bu turnuvaya katılacağız. İlk kez katıldığımız bu turnuvanın devamının gelmesi için sahada gösterdiğimiz performans, mücadele, takım karakteri ve alacağımız sonuçlar doğal olarak önemli. Bunu da önemsiyoruz ancak asıl bu turnuvaya katılma ve oraya gittiğimizde ilk bakacağımız şey oyuncunun gelişimi ve tecrübe kazanması.’’

EZEKİEL DAVID YOK, BOYALI ALANDA SIKINTI YAŞAMAMIZ KUVVETLE MUHTEMEL

TOFAŞ’ın BGL’deki en büyük kozu 2001 doğumlu kontenjan oyuncuları. Berkan Aksu, Ömer Yavaş ve Berkcan Keskindemir üçlüsü ligde harika işler yapıyorlar. Fakat Valencia’da bir yaş büyük olmalarından ötürü olmayacaklar. Boyalı bölgeyi derleyip toparlayan bu üç oyuncunun olmaması TOFAŞ’ı çok zorlayacaktır. Giden kafilede Ezekiel David’in de olmadığını gördüm. Verilen isim listesinde de adı yok. Yani Nijerya kökenli olan 2004 doğumlu Ezekiel’i bu turnuvada da izleyemeyeceğiz. Böylece boyalı alandaki tüm yük Hamza Çelik (’03) ve 2004 doğumlu Berke Büyüktuncel’de olacak. O bölgede sıkıntı yaşayacağız, belli. Hele de Barcelona karşısında rakibimizin 2.15’lik Ikou Badji olacağını belirtelim. Ama hem Hamza hem de Berke çok potansiyelli isimler. Özellikle de Berke’nin iki yaş büyüklerine karşı neler yapacağını çok merak ediyorum. Bu yıl BGL’de önemli süreler alıyor. Rolü ise takıma enerji katmak, savaşmak, ribaundları toplamak ve sonuna kadar mücadele etmek. 1’den 4’e kadar her oyuncunun karşısında kalabilen olağanüstü bir fiziği var. Switch savunmalarındaki agresifliğine bayılıyorum. Bu turnuva da ona büyük tecrübeler kazandıracaktır.

SAHA İÇİNDE LİDER BATIN TUNA

Kontenjan isimlerin de olmadığını düşünürsek saha içindeki ana liderimiz Batın Tuna (’03) olacaktır. Belindeki sakatlıktan ötürü Batın, Valencia’ya %100 ile gidemedi. Sadece son üç gündür takımla birlikte idman yapabildi. Ama bu etaptaki en önemli kozumuz olacağı kesin. Parkede görülmeyen işleri çok iyi yapar. Duruşu ve kendine güveni üst seviyededir. Saha içindeki vücut dili ile kökenlerinin Balkanlara dayandığını o kadar belli ediyor ki. Soğuk ve kendine güveniyor, adeta bir katil gibi diyebilirim. Üst seviyede kesinlikle kendine yer bulacak Batın. Fakat bu etapta göstereceği liderlik ve alacağı sorumluluklar onun hakkında daha net düşüncelere sahip olmamızı sağlayacak.

Tabii her şey Batın’la da bitmiyor. Üç önemli kısa oyuncumuzun daha katkıları turnuvadaki yerimizi belirleyecek. Anadolu Efes’ten ayrılıp TOFAŞ’a katılan Ömer Ege Peksarı (’03) bu isimlerden biri. Koç Soğuksu’nun ona çok güveniyor. Kendi jenerasyonunun Türkiye’deki en önemli oyun kurucularından biri. Valencia’da vereceği katkılar oldukça önemli. Keza 2002 doğumlu Bora Satır da o bölgedeki bir diğer kozumuz. A Takımla da fazlasıyla zaman geçiren Bora, tempoyu seven ve açık sahayı etkili kullanan bir isim. Takımın keskin nişancısı da yine başka bir 2002 doğumlu oyuncu olan Ata Can Atsüren olacak. Sete sette dışarıdan bulacağı isabetler, oyunu açmamızı sağlayacak.

ZORLU BİR GRUP, ÇOK ÖNEMLİ TAKIMLAR, ÇOK POTANSİYELLİ İSİMLER

Temsilcimiz B Grubu’ndaki ilk maçında saat 16’da Barcelona ile karşı karşıya gelecek. Ertesi gün ise sabah seasında rakip Gran Canaria olacak. Akşam seansında ise ASVEL ile kozlarımızı paylaştıktan sonra grup aşamasını tamamlayacağız. Çok zorlu bir gruptayız. Ikou Badji (’03) kendi jenerasyonunun en önemli potansiyellerinden. 2003 doğumlu guard Gael Bonilla da Barça’nın diğer önemli ismi. Ayrıca 2004 doğumlu Theodor Simic’i de izlenecekler listesine ekleyelim.

Grubumuzdaki bir diğer önemli ekip Gran Canaria. İnanılmaz bir kısaya ve çok potansiyelli bir Afrika kökenli uzuna sahipler. Jean Montero (’03) ile başlayalım. Dominikli guardı ilk kez 2018 yılındaki U17 Dünya Şampiyonası’nda izlemiştim. İki yaş büyüklerine karşı inanılmaz bir performans sergilemişti. Harika fiziği ve harika oyun kontrolüyle burada da fark yaratacaktır. Khalifa Diop’u da yakından takip etmenizi öneririm.

A Grubu’nda ise Roko Prkacin rüzgarının esmesine kesin gözüyle bakılıyor. Jenerasyonunun Avrupa’daki en önemli ismi. Onu izlemek gerçekten harika olacak. Velhasıl kelam temsilcimize bu ilk tecrübesinde başarılar dileyelim. TOFAŞ ilk kez katıldığı bu turnuvadan önemli dersler çıkartacaktır. Gruptan çıkabilirler mi? Açıkçası işimiz zor.  Ama Batın Tuna önderliğinde diğer potansiyelli oyuncularımızın çok büyük tecrübeler kazanacakları kesin. Koç Semih Soğuksu ve ekibine yürekten başarılar!

Diğer Haberler > Avrupa