Connect with us

Tibet Ertan: Önce Sağlık, Kurallara ve Önlemlere Dikkat Etmeliyiz Şakası Yok

ÖZEL RÖPORTAJ Altyapı basketbolunun önemli isimlerinden Tibet Ertan sitemize açıklamalarda bulundu.

Basketbolu yalnızca bir spor olarak düşünmemek lazım yanında turizm ve tekstil de birlikte hareketlenen sektörler, büyük bir ekonomiden bahsediyoruz diyen tecrübeli antrenör diğer sektörlere de değindi.

Süreci ilk günden itibaren takip ettiklerini söyleyen Ertan “Önce sağlık , kurallara ve önlemlere dikkat etmeliyiz şakası yok bu virüsün.Ben başlangıç aşamasında sporcularımı son idmanda toplayarak gerekli bilgilendirmeleri yapmıştım telefon gruplarından , gerekirse telefon açarak kontrollerini yapıyorum . Dünyada hayat durdu ama dediğim gibi evde kalıp kurallara ve önlemlere uyarsak süreç hem kendimiz, hem çevremiz açısından iyi olacaktır. Herkesin buna uyması lazım. Evde geçen sürede beslenmeye de dikkat etmek lazım.” şeklinde konuştu.

“İRTİBATI KOPARMADIK”

Sosyal medya üzerinden çalışmalarına devam ettiklerini söyleyen Tibet Ertan “Salonlarımız dezenfekte edildi kontrolleri yapılıyor. Sürecin geçmesini ve sporcularımıza kavuşmayı bekliyoruz. İrtibatı koparmadık sosyal medya üzerinden evde yapabilecekleri idman programları vererek takibini yapıyoruz. Onlar da soracakları soru olduğu zaman bizimle irtibata geçerek sporun içinde kalmaya çalışıyorlar. Büyük yaş guruplarına maç linkleri atarak görsel olarak gelişimlerini sağlıyoruz. Küçük yaş guruplarına eğlenceli ödevler vererek zaman geçirmelerini istiyoruz.” dedi.

“KAYBOLAN FUNDAMENTALİ KAZANMAK ZAMAN ALACAK”

Basketbolun sadece spor olmadığına değinen Ertan “Basketbolu yalnızca bir spor olarak düşünmemek lazım yanında turizm ve tekstil de birlikte hareketlenen sektörler, büyük bir ekonomiden bahsediyoruz. Spor okulları basketbolun can damarıdır , yaz kampları ,yaz okulları,yaz idmanları şu aşama da hareketsiz bekliyor yaz kampları özellikle spor turizmini kötü etkiledi bu sene olmayabilir. Herkes planlarını eylül,ekim üzerine yapıyor gibi görünüyor.İller de oynanan maçlar final grupları aşamasında kaldı ,küçük yaş gruplarında maçlar devam ediyordu. Tbf’nin ve Milli eğitimin alacağı kararların sonunda belli olacak sezonun ne olacağı? Bir çok kulüp milli eğitim salonlarını kullanıyor, alacakları karar okulların açılmaması olursa buralardan faydalanmak mümkün olamayacak.Herkes birbirini bekliyor… Mesela 2006 jenerasyonu maçları tamamlayamadı seneye sınavları var 2 sezon kayıp olacak çocuklar için. Bir sporcu kaybettiği kondisyonu ,dayanıklılığı,çabukluğu atletizm ile çabuk atlatabilir ama kaybolan fundamentali kazanmak zaman alacak özellikle belli çıkışı yakalamış sporcular da durma noktasına geldiler. Her şeyin yoluna girdiğini düşünürsek diyetisyenler , spor psikologları ve kondisyonerlerden yararlanmak süreyi kısaltacaktır.” ifadelerini kullandı.

“KİŞİSEL GELİŞİME ÖNEM VERİYORUM”

Evde geçirilen zamanın kişisel gelişim açısından önemli olduğunu belirten Ertan “Evde oturduğumuz uzun süreçte geçmişimde kalan 40 yılı aşkın almış olduğum mental,beslenme,teknik,taktik bilgilerimi bir yerde topluyorum spor adamları ile irtibatta kalıp ,internet üzerinden sportif faaliyetleri takip ederek geçiriyorum özellikle spor psikolojisi,fundamental ve atletizm çalışmalarına yoğunlaşıyorum. Bodrumdayız bilindiği üzere artık basketbola burada hizmet ediyorum. Burak Sezgin Academy bünyesinde Basketbol,voleybol,cimnastik branşlarında değerli antrenör arkadaşlarla birlikteyiz. 2019-2020 sezonunda başlayan faaliyetlerimize 2 ayrı salonda devam ediyoruz. Başkanımız Burak Sezgin destekleri ile önümüzdeki dönem belirlenen yaş grupları ile yerel liglerde mücadele edeceğiz.Buradan yetişecek sporcular ile üst liglerde yer almak üzere çalışmalar yapıyoruz. Bodrumda basketbola ilginin daha fazla olmasını bekliyorum bunun için üzerime düşeni yapmaya gayret içindeyim.” dedi

Daha Fazla Haber