Connect with us

TB2L Bizim İçin Büyük Nimet (Murat Ersöz Röportajı)

Pınar Karşıyaka Spor Kulübünün altyapı teknik koordinatörü, genç takım ve TB2L’de mücadele eden Gelişim takımının antrenörü Murat Ersöz ile bir röportaj gerçekleştirdik. Ersöz’ün doğuşundan, basketbola başlayışına, Tuborg günlerinden, Karşıyaka altyapısına adım atışına kadar bir çok önemli noktaya değindik. Keyifle okumanız dileği ile.

Aytaç KURU: Murat Ersöz’ü daha yakından tanımak istiyoruz. Doğumunuz, eğitim hayatınız, basketbol topu ile tanışmanız ve aileniz ile ilgili bizi biraz bilgilendirir misiniz?

Murat Ersöz: 1975 İzmir doğumluyum. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü mezunuyum. Karşıyaka alt yapısında basketbol oynadıktan sonra, profesyonel olamayınca antrenör olmaya karar verdim. Basketbol federasyonunun açmış olduğu kurslara katılarak antrenör belgesi aldım ve 17 senedir bu mesleğimi severek yapıyorum. Evli ve bir kız çocuğu babasıyım.

Aytaç KURU: 17 yıllık antrenörlük hayatınız olduğunu söylediniz. Kariyerinizde hangi takımlar var? Hangi kategorilerde aktif olarak görev aldınız?

Murat Ersöz: Antrenörlüğe ilk olarak Karşıyaka alt yapısında başladım. Askere gidip geldikten sonra Tuborg da alt yapı ve A takım seviyelerinde görev aldım. Tuborg kapandıktan sonra Aliağa basketbol takımında 2.lig den 1.lige yükseldik. (şimdiki adlarıyla TBL den Süper lige). 2 sene Gelişim Koleji alt yapısı ve 3 sene de A takımında Deniz Atak’ın yardımcısı olarak çalıştım. Son 3 sezondur ise Pınar Karşıyaka alt yapısında Genç-TB2L antrenörü ve altyapı teknik koordinatörü olarak görev almaktayım.

Aytaç Kuru: Tuborg’dan bahsetmeden geçmemek gerek. İzmir için çok büyük bir kayıp oldu Tuborg’un basketbol faaliyetlerini durdurması. Uzun bir dönem eksikliği çok fazla hissedildi ki bence hala hissediliyor. Tuborg için ne söylemek istersiniz?

Murat Ersöz: Tuborg kulübünün en önemli kısmı; sadece basketbol ve yüzme şubesi olması. Çok fazla branşı olmaması işlerin hızlı ve hedef odaklı olmasını kolaylaştırıyordu. Çok kısa zamanda planlı, programlı ve aynı zamanda çok özveriyle çalışan bir ekibin olması uzun zaman alan bir çok işin çok kısa zamanda yapılmasını sağladı. Tuborg’ un olması; rekabetin olmasını, kalitenin yükselmesini sağladı. Başka kulüplerde şans bulamayan yada bir başka kulübün gözünden kaçırdığını Tuborg kaçırmıyordu. Bu da İzmir basketbolunun kazancı oluyordu. Kapanması herkes gibi bizleri de olumsuz etkiledi.

Aytaç Kuru: Gelelim Karşıyaka’ya. Gelişim Koleji macerası sonrası gelişen Karşıyaka’ya transfer sürecinizden biraz bahseder misiniz? Murat Ersöz1

Murat Ersöz: Gelişim Kolejinden ayrıdığım dönemde Pınar Karşıyaka alt yapısından benim için çok önemli olan bir teklif aldım. Yıllar önce antrenörlüğe başladığım Türkiye’nin en önemli alt yapılarından birisi olan Pınar Karşıyaka da görev almak gerçekten benim için gurur verici. Hedefleri olan bir antrenör olarak, hedefleri günbegün büyüyen bir altyapının içinde olmak tabi ki isteyeceğim bir şeydi. Bu yüzden de gelen teklifi kabul ettim ve 3 sezondur da keyifli bir şekilde çalışıyorum.

Aytaç Kuru: Peki Karşıyaka altyapısının gerçekçi hedefleri nedir?

Murat Ersöz: Yıllarca alt yapısından yetiştirdiği oyuncularla Türkiye basketbol liglerinde yer almış, kendi öz evlatlarıyla çok önemli başarılar yakalamış ve bunu gelenek haline getirmiş olması bizim için çok önemli bir itici güç. Amacımız 6 yabancı oyuncunun yer alabildiği günümüz Süper Liginde, A takımımızın kadrosunda olabildiğince kendi alt yapımızdan Karşıyakalı çocukları yetiştirip, o kadrolar içine dahil edebilmek. Tabii bu oyuncuları dahil ederken orada sorumluluk alabilen,verilen görevleri yapabilen, Karşıyakalılık ruhuyla mücadeleden hiç bir zaman kaçmayacak şekilde onları oraya hazırlamak oldukça önemli. Türkiye nin en önemli semt takımı olarak Euroleague de oynamamız ,bu hedefleri gerçekleştirebilmek adına bizlere ve oyuncularımıza çok önemli bir motivasyon kaynağı oluyor.

Aytaç Kuru: Euroleague ile beraber A Takımında mesaisi doğal olarak arttı. Uzun ve uzak seyahatler, deplasmanlar, antrenmanlar derken altyapıya ne kadar vakit ayırabiliyorlar? Sizin A Takım staffı ile iletişiminiz ne düzeyde? Sporcu gelişimleri sağlıklı takip edilebiliyor mu?

Murat Ersöz: A takımımız her sene yaz idmanlarının başlangıç aşamasında, o sezon genç takım yaşı biten ve genç takımda son senelerini oynayacak olan oyuncuları belli sürelerde idmanlara alıyor. Bu idmanlar sonunda faydalanabilecekleri oyuncuları belirleyip önümüzdeki günler için bir planlama yapılarak, oyuncular takip ediliyor. İhtiyaç durumunda bu oyuncular A takım antremanlarına davet ediliyor. Sezon içerisinde de iletişimimizi sıcak tutup bilgi paylaşımlarını da sağlıklı şekilde yapmaya çalışıyoruz.

Aytaç Kuru: Peki son olarak TB2L’ye alınışınıza değinmek istiyorum. Kendinizi bölgesel lig için hazırlarken, ligin başlamasına 2 gün kala TB2L’ye davet edildiniz. Biraz bu süreci sizden dinleyebilir miyiz? TB2L’nin kazandıracakları ile alakalı neler söyleyebilirsiniz? Murat Ersöz

Murat Ersöz: Geçen sene alt yapı yönetimimiz ile tamamen genç takımımızla Bölgesl Lige katılmamızın, bu oyuncuların gelişimi açısından önemli faydalar sağlıyacağını düşünüp, bu lige katılma kararı verdik. Çünkü bu ligde hem daha tecrübeli oyunculara karşı oynayacaklar hemde bu liglerdeki mücadele düzeyi yüksek, tempolu ve sert olduğundan onların basketbol yaşamını şekillendirmesi açısından büyük öneme sahip olacaktı. 70 den fazla takımın olduğu bu ligde kendilerinden yaş olarak büyük, daha tecrübeli abilerine karşı, deplasmanda oynamanın ne demek olduğunu da öğrenerek sezonu 5. olarak oldukça başarılı bir şekilde tamamladık. TB2L nin başlamasına 2 gün kala basketbol federasyonu geçen sezon EBBL yi 5. olarak bitiren Pınar Karşıyaka Gelişim takımı olarak bizi TB2L ye davet etti. Bu davet bizleri hem sevindirdi hem de heyecanlandırdı. Çünkü TB2L de oynayan iki gelişim takımından biri olmak bizim için gerçekten gurur verici oldu. Bu da alt yapımızın iyi işler yaptığını gösteriyordu. Pınar Karşıyaka A takımımızın son 3 yılda gösterdiği başarılardan sonra alt yapımızdaki oyuncuları daha iyi bir organizasyon olan TB2L de oynatmak bizim için gerçekten önemli. Hem biz hem onlar kendilerini daha kaliteli oyunculara ve takımlara karşı test etme şansı bulmuş oldular. En önemlisi de yıllarca alt yapımızda yetiştikten sonra yaşları dolan oyuncuları kaybetmek yerine, onları Pınar Karşıyaka bünyesi altında tutarak gözlemleme süremizi arttırmış olacağız.

 

Daha Fazla Haber