Connect with us

Taner Günay: Oyuncular Üst Seviyedeki Yarışa Uygun Fiziksel Yapıya Ulaşmalı

ÖZEL RÖPORTAJ | Suudi Arabistan Basketbol Federasyonu’nda Altyapı Milli Takımlar Koordinatörü ve Basketbol Geliştirme Departmanı Sorumlusu olarak görev yapan Taner Günay sorularımızı yanıtladı.

Öncelikle Suudi Arabistan basketbolu ile ilgili görüşlerini aktaran deneyimli antrenör, Türk basketbolunda yaşanan gelişmelere de değindi. Taner Günay antrenörlerin içinde bulunduğumuz çağa ayak uydurmaları gerektiğini söylerken, genç oyunculara da fiziksel olarak kendilerine yatırım yapmalarını tavsiye etti.

-Öncelikle Suudi Arabistan’daki göreviniz hayırlı olsun. Süreç nasıl gelişti biraz bahsedebilir misiniz?

Şubat ayında Suudi Arabistan Basketbol Federasyonu’nun yeni bir yönetimle iş yapmaya başlamasıyla beraber altyapıda bir yeni düzenlemeye gidip, ülke basketbolunun altyapılardaki karakteristik kısmına bir farklı yön vermeyi düşünen bir idareci, Türkiye’den bir arkadaşımıza “Altyapılarda milli takımlar anlamında tecrübeli birisini tanıyor musun?” diye sorunca akıllara gelen bir isim olmuşum. Beni aradılar ve Şubat ayından beri görüşmelerimiz devam ediyordu. Haziran ayında ise kontrat imzaladık. Geçen süreç biraz uzadı. Çünkü yeni bir yapılanmaya giderken, neler istedikleriyle ilgili, ciddi oluşumların neler olduğunu, karşılıklı olarak ne alıp verebiliriz anlamaya çalıştık. Bu anlamda süreç Temmuz ayının başını bulmuş oldu.

“SIFIRDAN BAŞLAMAYA HAZIR OL DEMİŞLERDİ”

-Suudi Arabistan basketboluyla ilgili izlenimleriniz nasıl? Ne gibi planlamalarınız var?

Suudi Arabistan basketboluyla ilgili izlenim edinecek bir durumum olmadı. Burada bir U-15 Milli Takımı ile göreve başladım. Bu takımla ilgili fundamentallarının çok zayıf olduğunu İstanbul’a kamp yapmaya gelen Suudi Arabistan A Milli Takım antrenörü söylemişti. Çok fazla maç imkanı bulamadıkları için antrenman yapmayan kulüplerde oyuncular çok gelişmediler, sıfırdan başlamaya hazır ol demişti. Gerçekten hem fiziksel olarak hem de oyun bilgisi açısından ileride ya da beklediğime yakın bir seviyede olduklarını söyleyemem. Bunun dışında liglerin hepsi bitmiş olduğu için de herhangi bir fikre sahip değilim açıkçası. Ama gördüğüm kadarıyla altyapı milli takımları bu seviyedeyse çok da ilerlemiş bir basketbolları olduğunu düşünmüyorum.

Bundan 10 sene önce NBA oyuncularının ilgi gösterdiği, takımların bütçe ayırdığı, seyircilerin olduğu bir basketbol tarihçesinden bahsettiler. Ama arada geçen 10 senede ne değişti de sadece 10 takımlı bir lig oynanır hale geldi ve altyapılar kendi şikayet ettikleri kadar zor bir dönemeçte kaldı onu aslında çok iyi bilmiyorum. Bu durumu öğrenip ilerleyen günlerde sizle paylaşmak isterim.

Bir kere oyuncu seçiminin tamamen değişmesi ve yeni oyuncular bulmamız gerektiği konusunda hemfikiriz. Yeni birtakım lig düzenlemelerini, okul liglerinin kurulmasını (daha önce varmış), bizdeki gibi spor okullarının önce çoğaltılmasını sağlayarak ve orada kendi aralarında bir lig yaparak, rekabetçi bir durum yaratıp antrenör ve kulüplerin daha fazla antrenman yapmaya sevk edilmesini düşünüyoruz. Benim kağıt üstünde belirlenen görevlerim arasında hem bu ligleri organize etmek hem de şu anda var olan 5 bölgede hafta sonları antrenör seminerleri gerçekleştirmek . bölgedeki oyuncularla özel çalışma yapılmasını sağlamak ve denetlemek var. Bu planlar içerisinde ben üç senede çıkabilecek takımları, onlar için antrenörleri ve burada kurulacak yeni bir ekip için bütün çalışmaları gerçekleştirebileceğimi düşünüyorum.

“SÜREKLİ KENDİMİZİ GELİŞTİRECEĞİZ”

Sayfalar: 1 2 3 4

Daha Fazla Haber