Sosyal Medya:

Altyapı Milli Takımlar

Son Dört İçin Atılması Gereken Son Adım, Rakip Letonya! #FIBAU16Europe

Yıldızlar Avrupa Şampiyonası’nda çeyrek finaldeyiz! Evet, Yıldız Milliler dün itibariyle adını son sekiz takım arasına yazdırdı.

C Grubu’ndan lider çıkmıştık ve dün rakibimiz Gürcistan’dı. İlk çeyrekte biraz bocalasak da daha sonrasında toparlandık ve sahadan 97-72 galip ayrıldık. Şimdi rakibimiz Letonya ve saat 17:00’da parkeye çıkacağız. Öncelikle dünkü karşılaşmaya biraz değinelim. Bakalım neleri doğru yapmışız, nerelerde tökezlemişiz ve sonuca nasıl gitmişiz?

Karar karşılaşmalarının ilkine değişikliklerle başladığımızı söyleyelim. Önceki maçlarda Tibet Deniz Görener’i kenardan getiriyorduk. Fakat bu kez koç, Tibet’i ilk beşe çekerek Batın Tuna’yı yedek soyundurdu. Kısacası Enes Bayraktar, David Sarper Mutaf, Tibet Deniz Görener, Furkan Haltalı ve Alperen Şengün beşi ile sahadaki yerimizi aldık. Kağıt üzerinde baktığımız zaman bu beş, skor potansiyeli üst seviyede olan bir beş.Fakat savunma zaafları da olan, riskli bir beş.

Sanırım Koç Gökhan Güney, maçı ilk çeyrekten kopartarak rahat bir nefes almak istedi. Ancak plan çok ters tepti. Gürcüler maça öyle bir alan savunmasıyla başladı ki bizi resmen ters köşe yaptılar. 1-4 zone savunma gibi yerleştiler. Ayrıca işin içinde one and box da vardı. Oyun kurucuları, David Sarper Mutaf’a yapıştı. Tempoyu düşürdüler, içeriye gömüldüler ve dış atışımızı riske ettiler.

blank

Biz de turnuvanın en kötü şut atan ülkelerinden biriyiz. Bu sıkıntıyı da sadece bu turnuva özelinde yaşamıyoruz. Senelerdir aynı sıkıntımız var. Geçtiğimiz yıllardaki turnuvalara göz attığınız zaman da yine şut sokamadığımızı göreceksiniz. Bu konu ile ilgili sorunumuz temele dayanıyor. Küçük yaştaki oyunculara doğru şut mekaniğinin ne demek olduğunu bir türlü öğretemedik. Bacaklardan nasıl kuvvet alınması gerektiğini, faul çizgisinde nefes kontrolünün ne kadar önemli olduğunu eminim ki çoğu genç oyuncu henüz bilmiyordur. Sonra da, A Milli Takımın faul çizgisinde problem yaşadığında ‘’Çember bizi bugün de sevmiyor!’’ yorumunu yapıyoruz. Halbuki alakası yok… Bu şampiyonada da dışarıdan %21.6 ile üçlük atıyoruz ve bu alanda 16 takım arasında 14.sıradayız. Faul çizgisindeki yüzdemiz de %57. Bu yüzdelere bakınca da Gürcistan’ın maça ne idüğü belirsiz bir savunmayla başlaması gayet normal.

GÜRCİSTAN SAVUNMANIN MEYVESİNİ ALDI

1 of 3
Haberin devamını ← → (ok) tuşlarıyla görüntüleyebilirsiniz

Diğer Haberler > Altyapı Milli Takımlar