Sosyal Medya:

Basketbol Gençler Ligi

Serhan Aydanarığ: A Takım ile Çok Sağlıklı Bir İlişkimiz Var

ÖZEL RÖPORTAJ | Basketbol Gençler Ligi dörtlü finalinde yer alan takımlardan Fenerbahçe Beko’nun başantrenörü Serhan Aydanarığ sorularımızı yanıtladı.

Kulübün altyapı planlamasındaki değişiklikler hakkında konuşan Aydanarığ ayrıca Final Four’da kaliteli maçlar oynanmasını beklediğini söyledi.

Öncelikle play-off geride kaldı. Genel olarak bu zamana kadar nasıl bir sezon oldu sizin için?

Fenerbahçe olarak ilk amacımız hakikaten yukarıya oynayabilecek eğitim verebilmek. Sezon boyunca bunu planlayarak çalışıyoruz. Geçen sene de aslında bunu planlamıştık. Bütün programlarımızı, planlarımızı bu doğrultuda yapıp onları bir adım daha yukarı taşıyabilecek şekilde çalışmaya devam ediyoruz. BGL ile beraber çok daha planlı, rekabetçi maçların olduğu bir seviyeye çıktı. Dolayısıyla onların gelişim açısından BGL organizasyonu çıtayı yukarı çıkardı.

Biz sezonu grup maçları, play-off sonra Final Four gibi düşünmeden maç kazanmak tabii ki bu seviye de bizim için önemli oluyor ama oyuncu grubumuz iyi bir grup. Maçı kazanmaktan çok çocuğu geliştirmek için yoğun bir tempoda çalışıyoruz. Çalıştığımız oyun üzerinden çocukları geliştirmek için yaptığımız işlere ufak detaylar ekleyerek maçları oynuyoruz. Oyuncu grubumuz dediğim gibi iyi bir grup. A takım seviyesine yönelik oyuncular. Dolayısıyla şimdilik amaçladığımız doğrultuda gidiyoruz. Ama bizim başarılıyız diyebilmemiz için bence A takım seviyesinde oyuncularımızı oynarken görmemiz lazım.

“MENTAL AÇIDAN ÇOK GELİŞTİLER”

Bu sene Efe Ergi Tırpancı ile Ekrem Sancaklı A takımda süre almaya başladı. Birçok oyuncu da o potansiyele sahip. Takımınızdaki oyuncuların gelişimini geçen seneden bu yana nasıl görüyorsunuz?

Çok gelişme gösterdiklerini düşünüyorum. Özellikle mental açıdan çok geliştiklerini düşünüyorum. Altyapılardaki genel problemlerden bir tanesi çocukların çalışma temposunun çok düşük olması. Ben açıkçası bunu buraya geldikten sonra farkına vardım çünkü uzun süredir altyapıda çalışmıyordum. Geçen sene döndüğümde bu çalışma temposuyla hedeflenen, amaca yönelik işin olacağına inanmıyordum. Günde bir buçuk saat antrenman yapıp eve gidiyorsunuz. 17-18 yaşında bir çocuğun bu kadar antrenmanla üst seviyede bir basketbolcu olabilmesi çok zor.

Dolayısıyla önce bunu değiştirdik. Çocuklar günde 3-4 saat antrenman yapar hale geldiler. İlla çok şiddetli bir antrenman olmak zorunda değil. Hem tekniklerini geliştirme açısından hem şut yüzdelerini arttırmak açısından hem de aynı zamanda zihinsel özelliklerini geliştirmek amacıyla yaptığımız çalışmalar oldu. Mental olarak da buna iyi adapte olduklarını düşünüyorum şu anda. Antrenman yapmadığımızda dahil, sporcularımız bize antrenman yapma isteğiyle geliyor. Bu da beni mutlu ediyor. Onların sadece A takıma çıkıp antrenmanda kulübe yardımcı olmasını değil aynı zamanda oynayabilecek duruma gelmelerini hayal ediyorum. Şu anda A takım seviyesinde oynayacak seviyesinde değiliz ama bu çalışma temposunu sürdürebilirlerse bunun da olacağını düşünüyorum.

“A TAKIM İLE SAĞLIKLI BİR İLİŞKİMİZ VAR”

A takımla iletişimiz nasıl? Bildiğiniz üzere hem ligde hem Euroleague’de sürekli başarılar geliyor. Bu oyuncuların gelişimi takip ediliyor mu? Sizinle bilgi alışverişi ne durumda?

Bizim altyapı sorumlumuz Erdem Can. Zaten onun varlığıyla buradaki organizasyon tekrar şekillendi. Ben de onunla beraber buraya geldim. Öncelikle o bu işin ne kadar önemli olduğunu iyi biliyor. Çocukların gelişimini özellikle takip ediyor. Sadece U18 takımını değil bütün jenerasyonları takip ediyor. Maçların videolarını izleyerek bu işin içine giriyor. Hedef oyuncuları bir adım önde takip ediyor. Diğer kategorilerle de ilgili kimin yukarı çıkabileceğine dair ciddi şekilde fikirleri var. Aynı zamanda organizasyonun değişimiyle ilgili yani altyapıdaki sekiz yıllık eğitimin bir süreç olduğunu farkındayız. Onun da bu süreci kademe kademe planladığını görüyorum. İnşallah o da bu motivasyonla devam eder çünkü A takım çok zorlu. Hem orası hem burası zorlandığını farkındayım. Müthiş bir emek harcıyor. Teşekkür etmeliyiz ona. Umarım böyle devam eder ve bu konudaki gelişim de daha yukarı gider.

İkinci taraftan Maurizio Gherardini de takip ediyor. Hatta oyuncularla bazen kendisi görüşüyor. Dün takımımızla bir toplantı yaptı, önceki hafta U15 takımıyla bir toplantı yaptı. Sadece basketbolla ilgili değil, hayatla ilgili deneyimlerini çocuklarla paylaştı. Şu anda çok yoğun bir tempodalar ama koç zaman buldukça maçlarımızı izliyor. Ben çok sağlıklı bir ilişki olduğunu düşünüyorum. Erdem hocanın Türk basketbolunda altyapının çok önemli olduğunu düşünmesi kaynaklı bir hareketle başladı bu iş. En büyük pay onun diye düşünüyorum. Çünkü altyapımızdan gelen oyuncuların ne kadar değerli olduğunu ilk o üstüne basa basa söyledi. Orada o kadar büyük bir organizasyon ve tempo varken birçok kulübün bence yapamadığı kadar bizimle ilgilenip, maçlarımızı izleyip gelişmemizle ilgili fikirlerini paylaştılar.

“İYİ MAÇ OYNARSANIZ OYUNCU DAHA ÇOK GELİŞİR”

İki senedir Basketbol Gençler Ligi var. Fenerbahçe, Galatasaray, Anadolu Efes gibi takımların yanı sıra Tarsus Amerikan Koleji gibi takımların da kaliteli maç sayısı arttı. Siz bu takımlarda forma giyen oyuncuların gelişimini nasıl görüyorsunuz? O takımlar için ekstra faydalı olduğu savunuluyor. Siz neler söylemek istersiniz?

Geçen sene BGL ilk başladığında bize bu kadar yarıyorsa, Anadolu takımlarına ne kadar faydalı olduğunu tahmin edemiyorum diye yorum yapmıştım sizin sorduğunuz soruya paralel olarak. Çünkü biz de çok güçlü bir organizasyon olmamıza rağmen BGL mental olarak güçlenmemizde çok yardımcı oldu.

İki senedir Anadolu takımlarının sezon başıyla ortasına geldiklerindeki fark o kadar kapanmaya başlıyor ki oradan oyuncuların kendine güveni geldiğini anlıyorum zaten.  Artı iyi maç oynarsanız oyuncu daha çok gelişiyor. Oradaki çocuklar da 60-70 sayı farkla biten maçlar yerine iyi maç oynadıkları için o aranın kapanacağını düşünüyorum. Bu organizasyon daha da devam edebilirse ilerleyen yıllarda çok daha yararlı olduğunu herkes görecektir diye düşünüyorum.

Son olarak BGL Final Four’u ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Dediğim gibi Basketbol Gençler Ligi iyi bir organizasyon. Özellikle bu play-off turunun iki maç olması beni çok mutlu etti. Sizin mental olarak ne kadar güçlü olduğunuzu ortaya çıkaracak bir turnuva oluyor. Çocukların gelişmesine yardımcı oluyor. Sonuçta biz üçüncü bitirdik, Darüşşafaka ile eşleştik. Ama Darüşşafaka’nın da bizim kadar Final Four’a kalma şansı vardı. Aynı şekilde diğer eşleşmeler de böyleydi. Bunun da sizin zihinsel olarak güçlenmenizi artıracak bir sistem olduğunu düşünüyorum.

Sezon boyunca en formda olan dört takım Final Four’a kaldı. Ben kendi açımdan çocukların olabildiğince iyi maçlar oynamasını, orada keyif almasını, kaliteli bir şekilde oynayarak ellerinden geleni yapmalarını umut ediyorum. Çünkü Final Four aşaması da ayrıca çok kaliteli bir organizasyon. Banvit sezon boyunca ligi domine etti ve herkes onları önde görüyor ama tek maçlık sistemde herkesin şanslı olduğunu düşünüyorum. Herkesin herkesi yenebileceğine inanıyorum. Umarım organizasyona yakışır bir turnuva olur. Bütün maçlar çok kaliteli olur.

Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Diğer Haberler > Basketbol Gençler Ligi