Connect with us

Sarper David Mutaf: Türkiye’de Kalsaydım Başka Takıma Kiralanırdım

Kariyerine İspanya’da Gran Canaria formasıyla devam eden Sarper David Mutaf, Eurohoops’tan Melikşah Bayrav’a açıklamalarda bulundu.

2020 yılında Fenerbahçe’den ayrılmaya karar veren David Mutaf’ın kariyeri çoğu genç oyuncudan farklı ilerliyor. Genç oyuncu, Türkiye’de kalmaya devam ettiği bir senaryo hakkındaki düşüncelerini şu cümlelerle aktardı:

“Eğer Türkiye’de kalsaydım şu an büyük ihtimalle Basketbol Süper Ligi’nde oynuyor olurdum veya başka bir takıma kiralanırdım. Fenerbahçe bana profesyonel bir kontrat önermişti ama değerlendirmek istemedim. Kalsaydım tam olarak ne olurdu bilemiyorum ama muhtemelen bir Basketbol Süper Ligi takımına kiralık giderdim.

Büyük ihtimalle benim için Avrupa kapıları da kapanmış olurdu, benim kariyerimin en başından beri kurduğum hayallerden biri de Avrupa’da forma giymekti. Tabii ki NBA’e gitme hayalim de var. Eğer Türkiye’de kalsaydım şu an zorlanırdım diye düşünüyorum. Gelişimim açısından ise çok büyük bir fark olacağını zannetmiyorum. Türkiye’de de çok sayıda değerli antrenör var ama şans bulma konusunda sorunlar yaşayabilirdim.”

“ÜZERİMİZDE FAZLA BASKI OLMUYOR”

Avrupa basketbolunun en istikrarlı organizasyonlarından biri olan Gran Canaria, genç bir oyuncunun gelişimini sürdürebilmesi açısından da son derece sağlıklı yönetilen bir kulüp. Bu durumun bireysel gelişimine olan etkisi hakkında konuşan David Mutaf, şu ifadeleri kullandı:

“Bence bu durumun gelişimime katkısı oluyor. Sonuç olarak burası küçük bir yer ve taraftar baskısı da az. Burada insanların basketbola bakışları da Türkiye’den daha farklı. Burada işin daha çok spor ve eğlence tarafını önemsiyorlar. Bu sebeple üzerimizde fazla bir baskı olmuyor. Bu da sahada oynarken daha özgüvenli olabilmemi sağlıyor. Bence genç bir oyuncu için Gran Canaria’da oynamanın avantajları çok fazla. Buradaki sistem ve organizasyon da çok iyi. Sonuçta kaç senedir Avrupa kupalarında düzenli olarak yer alan ve İspanya Ligi’nde de istikrarlı şekilde playoffları zorlayan bir kulüp. Bence Gran Canaria bireysel gelişimim açısından doğru bir adres.”

RÖPORTAJIN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Daha Fazla Haber